Rønnow blev helten: Jeg vil gerne provokere

Den tidligere Brøndby-målmand blev lørdag den helt store helt for sin klub Union Berlin, da han sikrede dem point i kampen mod RB Leipzig



Frederik Rønnow blev den helt store helt for sin klub Union Berlin, da han lørdag sikrede dem et point i opgøret mod Yussuf Poulsens RB Leipzig, ved at redde et straffespark i det 74' minut af kampen, der endte 0-0.

Den danske landsholds-keeper fortsatte dermed sine gode takter i kassen for Union Berlin, hvor han også i sidste sæson reddede tre straffespark for klubben fra den tyske hovedstad. 

Rønnow provokerede RB Leipzig ved at placere sig på straffesparkspletten inden sparket skulle effektueres, hvilket gjorde at kampens dommer måtte skride ind overfor den danske målmand og Leipzig-spilleren Arthut Vermeeren.

– Jeg ville gerne provokere og lave lidt mind games. Og det virkede, udtaler Frederik Rønnow til Bild.

Selvom Rønnow under sparket pegede mod sin venstreside af målet til den sparkende Leipzig-spiller Lois Openda, så kastede den tidligere Brøndby-målmand sig til den anden side, hvor afslutningen også faldt.

– Jeg forsøgte at komme ind i hovedet på ham(Lois Openda, red).

– Jeg diskuterede deres spillere med vores målmandstænere, hvilket i sidste ende resulterede i, at jeg hoppede til den rigtige side.

Union Berlin måtte i kampen klare sig uden sin danske cheftræner, Bo Svensson, der var syg.

Derfor var den vikarierende træner for klubben, Babak Keyhanfar, meget begejstret for sin danske målmands kampafgørende indsats, der sikrede Union et point i kampen.

– Det er ubestridt, at Frederik Rønnow er vigtig for os. Det er vigtigt i en kamp mod et hold som Leipzig, at man har en målmand, der kans redde en ustoppelig bold. Det er en stor del af at være succesfuld.

Robert Skov måtte se hele kampen fra bænken, og fik dermed ikke debut for sin nye klub, der efter kampens resultat fortsat er ubesejret i den nye sæson.

Se redningen i videoen henover artiklen.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

AGF køber ham

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brøndby melder duo færdig og teaser

Saudi-Arabien – Uruguay

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Blæst bagover af 18-årig

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Raser over VM-tiltag

Stolt over dansk transfer

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Spanien – Kap Verde