Frederik Rønnow blev den helt store helt for sin klub Union Berlin, da han lørdag sikrede dem et point i opgøret mod Yussuf Poulsens RB Leipzig, ved at redde et straffespark i det 74' minut af kampen, der endte 0-0.
Den danske landsholds-keeper fortsatte dermed sine gode takter i kassen for Union Berlin, hvor han også i sidste sæson reddede tre straffespark for klubben fra den tyske hovedstad.
Rønnow provokerede RB Leipzig ved at placere sig på straffesparkspletten inden sparket skulle effektueres, hvilket gjorde at kampens dommer måtte skride ind overfor den danske målmand og Leipzig-spilleren Arthut Vermeeren.
– Jeg ville gerne provokere og lave lidt mind games. Og det virkede, udtaler Frederik Rønnow til Bild.
Selvom Rønnow under sparket pegede mod sin venstreside af målet til den sparkende Leipzig-spiller Lois Openda, så kastede den tidligere Brøndby-målmand sig til den anden side, hvor afslutningen også faldt.
– Jeg forsøgte at komme ind i hovedet på ham(Lois Openda, red).
– Jeg diskuterede deres spillere med vores målmandstænere, hvilket i sidste ende resulterede i, at jeg hoppede til den rigtige side.
Union Berlin måtte i kampen klare sig uden sin danske cheftræner, Bo Svensson, der var syg.
Derfor var den vikarierende træner for klubben, Babak Keyhanfar, meget begejstret for sin danske målmands kampafgørende indsats, der sikrede Union et point i kampen.
– Det er ubestridt, at Frederik Rønnow er vigtig for os. Det er vigtigt i en kamp mod et hold som Leipzig, at man har en målmand, der kans redde en ustoppelig bold. Det er en stor del af at være succesfuld.
Robert Skov måtte se hele kampen fra bænken, og fik dermed ikke debut for sin nye klub, der efter kampens resultat fortsat er ubesejret i den nye sæson.
Se redningen i videoen henover artiklen.
LIVE
LIVE: Overrasket over Roony-beslutning
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Fortryder FC Barcelona-transfer
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER