Rønnow blev helten: Jeg vil gerne provokere

Den tidligere Brøndby-målmand blev lørdag den helt store helt for sin klub Union Berlin, da han sikrede dem point i kampen mod RB Leipzig



Frederik Rønnow blev den helt store helt for sin klub Union Berlin, da han lørdag sikrede dem et point i opgøret mod Yussuf Poulsens RB Leipzig, ved at redde et straffespark i det 74' minut af kampen, der endte 0-0.

Den danske landsholds-keeper fortsatte dermed sine gode takter i kassen for Union Berlin, hvor han også i sidste sæson reddede tre straffespark for klubben fra den tyske hovedstad. 

Rønnow provokerede RB Leipzig ved at placere sig på straffesparkspletten inden sparket skulle effektueres, hvilket gjorde at kampens dommer måtte skride ind overfor den danske målmand og Leipzig-spilleren Arthut Vermeeren.

– Jeg ville gerne provokere og lave lidt mind games. Og det virkede, udtaler Frederik Rønnow til Bild.

Selvom Rønnow under sparket pegede mod sin venstreside af målet til den sparkende Leipzig-spiller Lois Openda, så kastede den tidligere Brøndby-målmand sig til den anden side, hvor afslutningen også faldt.

– Jeg forsøgte at komme ind i hovedet på ham(Lois Openda, red).

– Jeg diskuterede deres spillere med vores målmandstænere, hvilket i sidste ende resulterede i, at jeg hoppede til den rigtige side.

Union Berlin måtte i kampen klare sig uden sin danske cheftræner, Bo Svensson, der var syg.

Derfor var den vikarierende træner for klubben, Babak Keyhanfar, meget begejstret for sin danske målmands kampafgørende indsats, der sikrede Union et point i kampen.

– Det er ubestridt, at Frederik Rønnow er vigtig for os. Det er vigtigt i en kamp mod et hold som Leipzig, at man har en målmand, der kans redde en ustoppelig bold. Det er en stor del af at være succesfuld.

Robert Skov måtte se hele kampen fra bænken, og fik dermed ikke debut for sin nye klub, der efter kampens resultat fortsat er ubesejret i den nye sæson.

Se redningen i videoen henover artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Japansk VM-mareridt

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Mexico – Sydafrika

City med vildt rekordbud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben