Frederik Rønnow blev den helt store helt for sin klub Union Berlin, da han lørdag sikrede dem et point i opgøret mod Yussuf Poulsens RB Leipzig, ved at redde et straffespark i det 74' minut af kampen, der endte 0-0.
Den danske landsholds-keeper fortsatte dermed sine gode takter i kassen for Union Berlin, hvor han også i sidste sæson reddede tre straffespark for klubben fra den tyske hovedstad.
Rønnow provokerede RB Leipzig ved at placere sig på straffesparkspletten inden sparket skulle effektueres, hvilket gjorde at kampens dommer måtte skride ind overfor den danske målmand og Leipzig-spilleren Arthut Vermeeren.
– Jeg ville gerne provokere og lave lidt mind games. Og det virkede, udtaler Frederik Rønnow til Bild.
Selvom Rønnow under sparket pegede mod sin venstreside af målet til den sparkende Leipzig-spiller Lois Openda, så kastede den tidligere Brøndby-målmand sig til den anden side, hvor afslutningen også faldt.
– Jeg forsøgte at komme ind i hovedet på ham(Lois Openda, red).
– Jeg diskuterede deres spillere med vores målmandstænere, hvilket i sidste ende resulterede i, at jeg hoppede til den rigtige side.
Union Berlin måtte i kampen klare sig uden sin danske cheftræner, Bo Svensson, der var syg.
Derfor var den vikarierende træner for klubben, Babak Keyhanfar, meget begejstret for sin danske målmands kampafgørende indsats, der sikrede Union et point i kampen.
– Det er ubestridt, at Frederik Rønnow er vigtig for os. Det er vigtigt i en kamp mod et hold som Leipzig, at man har en målmand, der kans redde en ustoppelig bold. Det er en stor del af at være succesfuld.
Robert Skov måtte se hele kampen fra bænken, og fik dermed ikke debut for sin nye klub, der efter kampens resultat fortsat er ubesejret i den nye sæson.
Se redningen i videoen henover artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Argentina – Algeriet
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
Klar transfermelding
– Jeg får så ondt i maven over det
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
OPTAKT
Irak – Norge
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
OPTAKT
Østrig – Jordan
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet
TRANSFER