Rønnow blev helten: Jeg vil gerne provokere

Den tidligere Brøndby-målmand blev lørdag den helt store helt for sin klub Union Berlin, da han sikrede dem point i kampen mod RB Leipzig



Frederik Rønnow blev den helt store helt for sin klub Union Berlin, da han lørdag sikrede dem et point i opgøret mod Yussuf Poulsens RB Leipzig, ved at redde et straffespark i det 74' minut af kampen, der endte 0-0.

Den danske landsholds-keeper fortsatte dermed sine gode takter i kassen for Union Berlin, hvor han også i sidste sæson reddede tre straffespark for klubben fra den tyske hovedstad. 

Rønnow provokerede RB Leipzig ved at placere sig på straffesparkspletten inden sparket skulle effektueres, hvilket gjorde at kampens dommer måtte skride ind overfor den danske målmand og Leipzig-spilleren Arthut Vermeeren.

– Jeg ville gerne provokere og lave lidt mind games. Og det virkede, udtaler Frederik Rønnow til Bild.

Selvom Rønnow under sparket pegede mod sin venstreside af målet til den sparkende Leipzig-spiller Lois Openda, så kastede den tidligere Brøndby-målmand sig til den anden side, hvor afslutningen også faldt.

– Jeg forsøgte at komme ind i hovedet på ham(Lois Openda, red).

– Jeg diskuterede deres spillere med vores målmandstænere, hvilket i sidste ende resulterede i, at jeg hoppede til den rigtige side.

Union Berlin måtte i kampen klare sig uden sin danske cheftræner, Bo Svensson, der var syg.

Derfor var den vikarierende træner for klubben, Babak Keyhanfar, meget begejstret for sin danske målmands kampafgørende indsats, der sikrede Union et point i kampen.

– Det er ubestridt, at Frederik Rønnow er vigtig for os. Det er vigtigt i en kamp mod et hold som Leipzig, at man har en målmand, der kans redde en ustoppelig bold. Det er en stor del af at være succesfuld.

Robert Skov måtte se hele kampen fra bænken, og fik dermed ikke debut for sin nye klub, der efter kampens resultat fortsat er ubesejret i den nye sæson.

Se redningen i videoen henover artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Storklubber kæmper om danskers underskrift

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her kan du se Argentina mod Østrig

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Norge – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Argentina – Østrig

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Dame N’Doye scorer nyt job

Sender opfordring til Superliga-træner

Jordan – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Portugal – Usbekistan