Rønnow blev helten: Jeg vil gerne provokere

Den tidligere Brøndby-målmand blev lørdag den helt store helt for sin klub Union Berlin, da han sikrede dem point i kampen mod RB Leipzig



Frederik Rønnow blev den helt store helt for sin klub Union Berlin, da han lørdag sikrede dem et point i opgøret mod Yussuf Poulsens RB Leipzig, ved at redde et straffespark i det 74' minut af kampen, der endte 0-0.

Den danske landsholds-keeper fortsatte dermed sine gode takter i kassen for Union Berlin, hvor han også i sidste sæson reddede tre straffespark for klubben fra den tyske hovedstad. 

Rønnow provokerede RB Leipzig ved at placere sig på straffesparkspletten inden sparket skulle effektueres, hvilket gjorde at kampens dommer måtte skride ind overfor den danske målmand og Leipzig-spilleren Arthut Vermeeren.

– Jeg ville gerne provokere og lave lidt mind games. Og det virkede, udtaler Frederik Rønnow til Bild.

Selvom Rønnow under sparket pegede mod sin venstreside af målet til den sparkende Leipzig-spiller Lois Openda, så kastede den tidligere Brøndby-målmand sig til den anden side, hvor afslutningen også faldt.

– Jeg forsøgte at komme ind i hovedet på ham(Lois Openda, red).

– Jeg diskuterede deres spillere med vores målmandstænere, hvilket i sidste ende resulterede i, at jeg hoppede til den rigtige side.

Union Berlin måtte i kampen klare sig uden sin danske cheftræner, Bo Svensson, der var syg.

Derfor var den vikarierende træner for klubben, Babak Keyhanfar, meget begejstret for sin danske målmands kampafgørende indsats, der sikrede Union et point i kampen.

– Det er ubestridt, at Frederik Rønnow er vigtig for os. Det er vigtigt i en kamp mod et hold som Leipzig, at man har en målmand, der kans redde en ustoppelig bold. Det er en stor del af at være succesfuld.

Robert Skov måtte se hele kampen fra bænken, og fik dermed ikke debut for sin nye klub, der efter kampens resultat fortsat er ubesejret i den nye sæson.

Se redningen i videoen henover artiklen.





FC København skal møde kæmpe ikon




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

FC København udlejer Jonathan Moalem

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

Manchester United afviser Barça og Bayern

Jens Stage-transfer meldes kollapset

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’



LIVE

TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe

Følger Superliga-stjerne tæt

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk angriber sat til salg

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

OB vil have tidligere Superliga-profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Jubler over store FC København-nyheder

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord