Ros til Bo Svensson efter perfekt debut

Union Berlin-profilen Rani Khedira fremhæver Bo Svenssons kvaliteter som træner efter danskerens uofficielle debut, der endte med en 4-0-sejr.



Der var ingen slinger i valsen, da Bo Svensson lørdag fik sin uofficielle debut som cheftræner for Union Berlin. 

I testkampen mod BSG Chemie fra den fjerdebedste række endte det nemlig med en sikker 4-0-sejr til Bo Svenssons mandskab. 

Efter kampen pegede den danske Union Berlin-boss dog på, at man ikke skal lægge det store i resultatet.

– Hvad angår den type fodbold, jeg gerne vil se fra holdet, var dagens kamp ikke specielt meningsfuld. Mit fokus var på at se, hvordan drengene kommunikerer med hinanden på banen, korrigerer forskellige ting og generelt arbejder sammen. Nu har vi nogle ting, vi kan tage udgangspunkt i, i løbet af den næste uge, lød det ifølge Berliner Zeitung fra Bo Svensson. 

Union Berlin sluttede i sidste sæson på en skuffende 15. plads i Bundesligaen, men ifølge midtbaneprofilen Rani Khedira indikerede lørdagens kamp, at hovedstadsklubben er på vej i den rigtige retning. Samtidig roste Khedira også holdets nye danske cheftræner. 

– Man kan fornemme en optimistisk stemning. Træneren er tydelig og præcis i sin tilgang, og han ved, hvad han vil have. Han giver os tydelige beskeder om, hvad han ønsker at se fra os, og han kommunikerer til os som en ligeværdig, lyder det fra Rani Khedira, der er lillebror til den tidligere Real Madrid-stjerne Sami Khedira. 

Bo Svensson og Union Berlin indleder den kommende Bundesliga-sæson med en udekamp mod Bo Henriksens Mainz-mandskab den 24. august. 





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Iran og New Zealand deler

Uruguay slider sig til uafgjort 

Belgien og Egypten deler

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Østrig – Jordan

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen