Ros til Bo Svensson efter perfekt debut

Union Berlin-profilen Rani Khedira fremhæver Bo Svenssons kvaliteter som træner efter danskerens uofficielle debut, der endte med en 4-0-sejr.



Der var ingen slinger i valsen, da Bo Svensson lørdag fik sin uofficielle debut som cheftræner for Union Berlin. 

I testkampen mod BSG Chemie fra den fjerdebedste række endte det nemlig med en sikker 4-0-sejr til Bo Svenssons mandskab. 

Efter kampen pegede den danske Union Berlin-boss dog på, at man ikke skal lægge det store i resultatet.

– Hvad angår den type fodbold, jeg gerne vil se fra holdet, var dagens kamp ikke specielt meningsfuld. Mit fokus var på at se, hvordan drengene kommunikerer med hinanden på banen, korrigerer forskellige ting og generelt arbejder sammen. Nu har vi nogle ting, vi kan tage udgangspunkt i, i løbet af den næste uge, lød det ifølge Berliner Zeitung fra Bo Svensson. 

Union Berlin sluttede i sidste sæson på en skuffende 15. plads i Bundesligaen, men ifølge midtbaneprofilen Rani Khedira indikerede lørdagens kamp, at hovedstadsklubben er på vej i den rigtige retning. Samtidig roste Khedira også holdets nye danske cheftræner. 

– Man kan fornemme en optimistisk stemning. Træneren er tydelig og præcis i sin tilgang, og han ved, hvad han vil have. Han giver os tydelige beskeder om, hvad han ønsker at se fra os, og han kommunikerer til os som en ligeværdig, lyder det fra Rani Khedira, der er lillebror til den tidligere Real Madrid-stjerne Sami Khedira. 

Bo Svensson og Union Berlin indleder den kommende Bundesliga-sæson med en udekamp mod Bo Henriksens Mainz-mandskab den 24. august. 





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Elfenbenskysten

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Vigtigt nyt for ‘AC’

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Dame N’Doye scorer nyt job

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Interessant melding om VM-profil

Holland – Sverige