Ros til Bo Svensson efter perfekt debut

Union Berlin-profilen Rani Khedira fremhæver Bo Svenssons kvaliteter som træner efter danskerens uofficielle debut, der endte med en 4-0-sejr.



Der var ingen slinger i valsen, da Bo Svensson lørdag fik sin uofficielle debut som cheftræner for Union Berlin. 

I testkampen mod BSG Chemie fra den fjerdebedste række endte det nemlig med en sikker 4-0-sejr til Bo Svenssons mandskab. 

Efter kampen pegede den danske Union Berlin-boss dog på, at man ikke skal lægge det store i resultatet.

– Hvad angår den type fodbold, jeg gerne vil se fra holdet, var dagens kamp ikke specielt meningsfuld. Mit fokus var på at se, hvordan drengene kommunikerer med hinanden på banen, korrigerer forskellige ting og generelt arbejder sammen. Nu har vi nogle ting, vi kan tage udgangspunkt i, i løbet af den næste uge, lød det ifølge Berliner Zeitung fra Bo Svensson. 

Union Berlin sluttede i sidste sæson på en skuffende 15. plads i Bundesligaen, men ifølge midtbaneprofilen Rani Khedira indikerede lørdagens kamp, at hovedstadsklubben er på vej i den rigtige retning. Samtidig roste Khedira også holdets nye danske cheftræner. 

– Man kan fornemme en optimistisk stemning. Træneren er tydelig og præcis i sin tilgang, og han ved, hvad han vil have. Han giver os tydelige beskeder om, hvad han ønsker at se fra os, og han kommunikerer til os som en ligeværdig, lyder det fra Rani Khedira, der er lillebror til den tidligere Real Madrid-stjerne Sami Khedira. 

Bo Svensson og Union Berlin indleder den kommende Bundesliga-sæson med en udekamp mod Bo Henriksens Mainz-mandskab den 24. august. 







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Er de også færdige i OB?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Nærmer sig vild FCK-præstation

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind