Han var et kæmpe hit i Silkeborg IF og blev solgt for 22,5 millioner kroner til belgiske Genk, men at sige, at skiftet til Genk ikke er gået efter planen, er næsten en underdrivelse.
Danske Rasmus Carstensen kom til Genk med store ambitioner, men parterne fik det ikke forløst i løbet af den første sæson i det belgiske.
I stedet fik den tidligere U21-landsholdsspiller en chance for at blive udlejet i sommer, og den dag i dag kan han kalde sig fast mand i Bundesligaen hos FC Köln.
Bundesliga-klubben erkender i dag, at man tog en chance, da man hentede Rasmus Carstensen.
– Jeg havde et indtryk af, at vi var nødt til at se nærmere på spilleren.
– Men det var vi ikke rigtigt enige om i gruppen (der sørger for transfers i FC Köln, red.). Der var nogle, der gik stærkt ind for, at vi lavede en aftale med spilleren, men der var også nogle, der ikke var overbeviste, siger FC Köln-træner Christian Keller til podcasten Einfach Fussball.
Han forklarer, hva der endte med at overbevise alle.
– Jeg sagde, "lad os mødes med spilleren, og så må vi se, om vi kan finde ud af, hvorfor der er så stor en uoverensstemmelse mellem hans præstationer i Silkeborg og Genk", siger Christian Keller.
Det var derfor en personlig samtale, hvor Rasmus Carstensen overbeviste klubbens ledere om, at han kan begå sig i FC Köln. Det handler blandt andet om, at man også skal sørge for at give danskeren noget tryghed.
Selv om den 22-årige dansker ikke er fejlfri og spiller på et hold, der ligger sidst i Bundesligaen, spiller han fast og har potentiale, mener træner Christian Keller.
– Han har flere gange vist, at han helt sikkert har, hvad der skal til for at udvikle sig til en god Bundesliga-spiller, siger cheftræneren.
FC Köln har en købsoption med i aftalen for Rasmus Carstensen. Indtil videre har danskeren spillet 10 førsteholdskampe for FC Köln.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
FC København bekræfter transfer
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TRANSFER