Roser dansker: Kan blive en god Bundesliga-spiller

Dansk højre back skiftede i sommer til FC Köln på en lejeaftale, og klubbens træner føler sig nu overbevist om, at man har fået fingrene i en spiller, der kan udvikle sig til en god Bundesliga-spiller.



Han var et kæmpe hit i Silkeborg IF og blev solgt for 22,5 millioner kroner til belgiske Genk, men at sige, at skiftet til Genk ikke er gået efter planen, er næsten en underdrivelse.

Danske Rasmus Carstensen kom til Genk med store ambitioner, men parterne fik det ikke forløst i løbet af den første sæson i det belgiske.

I stedet fik den tidligere U21-landsholdsspiller en chance for at blive udlejet i sommer, og den dag i dag kan han kalde sig fast mand i Bundesligaen hos FC Köln.

Bundesliga-klubben erkender i dag, at man tog en chance, da man hentede Rasmus Carstensen.

– Jeg havde et indtryk af, at vi var nødt til at se nærmere på spilleren. 

– Men det var vi ikke rigtigt enige om i gruppen (der sørger for transfers i FC Köln, red.). Der var nogle, der gik stærkt ind for, at vi lavede en aftale med spilleren, men der var også nogle, der ikke var overbeviste, siger FC Köln-træner Christian Keller til podcasten Einfach Fussball.

Han forklarer, hva der endte med at overbevise alle.

– Jeg sagde, "lad os mødes med spilleren, og så må vi se, om vi kan finde ud af, hvorfor der er så stor en uoverensstemmelse mellem hans præstationer i Silkeborg og Genk", siger Christian Keller.

Det var derfor en personlig samtale, hvor Rasmus Carstensen overbeviste klubbens ledere om, at han kan begå sig i FC Köln. Det handler blandt andet om, at man også skal sørge for at give danskeren noget tryghed.

Selv om den 22-årige dansker ikke er fejlfri og spiller på et hold, der ligger sidst i Bundesligaen, spiller han fast og har potentiale, mener træner Christian Keller.

– Han har flere gange vist, at han helt sikkert har, hvad der skal til for at udvikle sig til en god Bundesliga-spiller, siger cheftræneren.

FC Köln har en købsoption med i aftalen for Rasmus Carstensen. Indtil videre har danskeren spillet 10 førsteholdskampe for FC Köln.







LIVE

LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Bo Svensson med hård kritik

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

El Clásico kan afgøre det hele

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet