Han var et kæmpe hit i Silkeborg IF og blev solgt for 22,5 millioner kroner til belgiske Genk, men at sige, at skiftet til Genk ikke er gået efter planen, er næsten en underdrivelse.
Danske Rasmus Carstensen kom til Genk med store ambitioner, men parterne fik det ikke forløst i løbet af den første sæson i det belgiske.
I stedet fik den tidligere U21-landsholdsspiller en chance for at blive udlejet i sommer, og den dag i dag kan han kalde sig fast mand i Bundesligaen hos FC Köln.
Bundesliga-klubben erkender i dag, at man tog en chance, da man hentede Rasmus Carstensen.
– Jeg havde et indtryk af, at vi var nødt til at se nærmere på spilleren.
– Men det var vi ikke rigtigt enige om i gruppen (der sørger for transfers i FC Köln, red.). Der var nogle, der gik stærkt ind for, at vi lavede en aftale med spilleren, men der var også nogle, der ikke var overbeviste, siger FC Köln-træner Christian Keller til podcasten Einfach Fussball.
Han forklarer, hva der endte med at overbevise alle.
– Jeg sagde, "lad os mødes med spilleren, og så må vi se, om vi kan finde ud af, hvorfor der er så stor en uoverensstemmelse mellem hans præstationer i Silkeborg og Genk", siger Christian Keller.
Det var derfor en personlig samtale, hvor Rasmus Carstensen overbeviste klubbens ledere om, at han kan begå sig i FC Köln. Det handler blandt andet om, at man også skal sørge for at give danskeren noget tryghed.
Selv om den 22-årige dansker ikke er fejlfri og spiller på et hold, der ligger sidst i Bundesligaen, spiller han fast og har potentiale, mener træner Christian Keller.
– Han har flere gange vist, at han helt sikkert har, hvad der skal til for at udvikle sig til en god Bundesliga-spiller, siger cheftræneren.
FC Köln har en købsoption med i aftalen for Rasmus Carstensen. Indtil videre har danskeren spillet 10 førsteholdskampe for FC Köln.
LIVE
LIVE: ‘Betydelig interesse’ – færdig i Danmark?
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Patrick Dorgu er med
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Smider Salah-bombe
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Gratis adgang til Superliga-brag
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER