Den tyske storklub Schalke 04 er nu bare to kampe fra at tangere rekorden for flest kampe i træk uden sejr i Tysklands bedste række.
Den rekord tilhører Tasmania Berlin, der i 1965/66-sæsonen ikke vandt i 31 ligakampe i træk. Schalke kom lørdag op på 29, da hjemmekampen mod Arminia Bielefeld blev tabt med 0-1.
Lørdagens nederlag gør ekstra ondt, da det var mod en direkte konkurrent i bunden. Bielefeld ligger tredjesidst med ti point, mens Schalke, der ikke har vundet siden 17. januar, har fire point på sidstepladsen.
Schalke fyrede fredag den anden træner i sæsonen, da Manuel Baum blev opsagt efter knap tre måneder i jobbet.
I stedet har Huub Stevens taget hul på sin fjerde periode som træner for Schalke, men det bragte altså ikke succes i første omgang.
Syv minutter efter pausen headede Fabian Klos bolden ind bag keeper Ralf Fährmann, der erstattede den skadede Frederik Rønnow.
Schalke-spillerne så efterfølgende endnu mere desillusionerede ud, og de formåede da heller ikke at vende slagets gang i årets sidste spillerunde.
I den anden ende af tabellen havde RB Leipzig chancen for at spille sig på førstepladsen med en sejr over FC Köln, men på hjemmebane måtte Leipzig nøjes med 0-0.
Yussuf Poulsen startede inde for Leipzig, men blev erstattet med svenske Emil Forsberg fra anden halvlegs begyndelse.
Leipzig havde rigeligt med chancer til at vinde, men stor ineffektivitet og en stærk præstation fra Timo Horn i Köln-målet var årsagen til den målløse forestilling.
Leipzig havde ellers bolden i mål allerede efter to minutter. Poulsen satte angrebet op, men modtageren til danskerens aflevering var i marginal offsideposition, vurderede VAR.
Hjemmeholdet pressede hårdt på i det meste af kampen, men ind ville bolden ikke.
Leipzig har på andenpladsen 28 point for 13 kampe. Leverkusen og Bayern München har henholdsvis 28 og 27 point inden deres møde senere lørdag.
Hoffenheim havde Robert Skov på banen i de første 70 minutter, da udekampen mod Borussia Mönchengladbach overraskende blev vundet med 2-1. Hoffenheim vendte 0-1 til 2-1 i det sidste kvarter.
/Ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
