Schalke 04 henter erfaren Bundesliga-målræv

Bosniske Vedad Ibisevic har scoret mål i Bundesligaen i mange år, og i den kommende sæson skal han gøre det for Schalke.



163 gange har Vedad Ibisevic fået netmaskerne til at blafre for diverse tyske klubber, og i den kommende sæson skal han forsøge at score mål for Schalke 04.

Den 36-årige bosnier er torsdag blevet præsenteret i Schalke 04, hvor han har fået en etårig aftale, der altså gælder indtil næste sommer. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.

Vedad Ibisevic har spillet de seneste sæsoner for Hertha Berlin, hvor det i 2019/20-sæsonen blev til ni mål på 27 kampe, og han brænder stadig efter at fortsætte på det højeste niveau. Det mener Schalkes sportsdirektør Jochen Schneider. 

– Vedad er et godt aktiv for vores hold. Han er en erfaren og målfarlig angriber, der stadig brænder for at spille hver Bundesliga-kamp, siger Jochen Schneider ifølge klubbens hjemmeside og tilføjer:

– Han overbeviste os med sin attitude i vores snakke. Han vil bare fortsætte med at spille fodbold på højeste niveau, og hans kvaliteter er ubestridte. Vi ser frem til at arbejde sammen.

Foruden Hertha Berlin har Vedad Ibisevic spillet mere end kampe for både Hoffenheim og VfB Stuttgart. Han har også før været i Paris Saint-Germain, Dijon og Aachen. 

Schalke sluttede i sidste sæson på en skuffende 12. plads i Bundesligaen, og ingen spillere scorede mere end syv mål for klubben. 





LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

‘Det er slut’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Storklub har kontaktet Brøndby

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Succestræner forlader Premier League-klub