Schalke 04 henter erfaren Bundesliga-målræv

Bosniske Vedad Ibisevic har scoret mål i Bundesligaen i mange år, og i den kommende sæson skal han gøre det for Schalke.



163 gange har Vedad Ibisevic fået netmaskerne til at blafre for diverse tyske klubber, og i den kommende sæson skal han forsøge at score mål for Schalke 04.

Den 36-årige bosnier er torsdag blevet præsenteret i Schalke 04, hvor han har fået en etårig aftale, der altså gælder indtil næste sommer. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.

Vedad Ibisevic har spillet de seneste sæsoner for Hertha Berlin, hvor det i 2019/20-sæsonen blev til ni mål på 27 kampe, og han brænder stadig efter at fortsætte på det højeste niveau. Det mener Schalkes sportsdirektør Jochen Schneider. 

– Vedad er et godt aktiv for vores hold. Han er en erfaren og målfarlig angriber, der stadig brænder for at spille hver Bundesliga-kamp, siger Jochen Schneider ifølge klubbens hjemmeside og tilføjer:

– Han overbeviste os med sin attitude i vores snakke. Han vil bare fortsætte med at spille fodbold på højeste niveau, og hans kvaliteter er ubestridte. Vi ser frem til at arbejde sammen.

Foruden Hertha Berlin har Vedad Ibisevic spillet mere end kampe for både Hoffenheim og VfB Stuttgart. Han har også før været i Paris Saint-Germain, Dijon og Aachen. 

Schalke sluttede i sidste sæson på en skuffende 12. plads i Bundesligaen, og ingen spillere scorede mere end syv mål for klubben. 





LIVE

LIVE: ‘Han er en pestilens i presset’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kommer med frækt bud på dansk mester



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Liverpool – Brentford

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe røgslør af Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Færdig som cheftræner i Real Madrid

FCK sigter stadig efter 15. juni

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting