Schalke 04 henter erfaren Bundesliga-målræv

Bosniske Vedad Ibisevic har scoret mål i Bundesligaen i mange år, og i den kommende sæson skal han gøre det for Schalke.



163 gange har Vedad Ibisevic fået netmaskerne til at blafre for diverse tyske klubber, og i den kommende sæson skal han forsøge at score mål for Schalke 04.

Den 36-årige bosnier er torsdag blevet præsenteret i Schalke 04, hvor han har fået en etårig aftale, der altså gælder indtil næste sommer. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.

Vedad Ibisevic har spillet de seneste sæsoner for Hertha Berlin, hvor det i 2019/20-sæsonen blev til ni mål på 27 kampe, og han brænder stadig efter at fortsætte på det højeste niveau. Det mener Schalkes sportsdirektør Jochen Schneider. 

– Vedad er et godt aktiv for vores hold. Han er en erfaren og målfarlig angriber, der stadig brænder for at spille hver Bundesliga-kamp, siger Jochen Schneider ifølge klubbens hjemmeside og tilføjer:

– Han overbeviste os med sin attitude i vores snakke. Han vil bare fortsætte med at spille fodbold på højeste niveau, og hans kvaliteter er ubestridte. Vi ser frem til at arbejde sammen.

Foruden Hertha Berlin har Vedad Ibisevic spillet mere end kampe for både Hoffenheim og VfB Stuttgart. Han har også før været i Paris Saint-Germain, Dijon og Aachen. 

Schalke sluttede i sidste sæson på en skuffende 12. plads i Bundesligaen, og ingen spillere scorede mere end syv mål for klubben. 





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Teaser for ny AGF-aftale

Lewandowski forlader FC Barcelona

Dansk stortalents værdi eksploderer

Salah sender særlig besked

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Så er det officielt

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF sluttede af med et brag



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med