Sjældent nederlag for Bo Henriksen mod Dortmund

For første gang siden slutningen af januar indkasserede Bo Henriksens Mainz et nederlag i Bundesligaen.



Efter seks kampe i træk med point siden slutningen af januar led Bo Henriksens Mainz-mandskab søndag et 1-3-nederlag ude mod Borussia Dortmund.

Det var et lille knæk til drømmen om en overraskende plads i top-4 og dermed Champions League-fodbold i næste sæson. Trods nederlaget indtager Mainz dog fortsat fjerdepladsen med syv spillerunder tilbage. Dortmund er nummer ti.

Dortmund har haft svært ved at ramme et godt og stabilt niveau i Bundesligaen i denne sæson, men mod Mainz leverede hjemmeholdet en stærk præstation.

Der blev spillet med stor energi, og det var Dortmund, som skabte de fleste chancer i første halvleg.

Man skulle dog frem til seks minutter før pause, før det lykkedes at komme på tavlen. Der skulle også en smule held til.

En misset tæmning betød, at Karim Adeyemi blev fri i feltet. Uselvisk lagde han bolden til rette for Maximilan Beier, som blot skulle sætte indersiden på.

Bo Henriksen kunne tidligere på ugen glæde sig over kåringen som Årets Træner i Danmark. På vej til pause havde han dog ikke meget at glæde sig over.

Tre minutter efter Dortmunds føringsmål gik målmand Robin Zentner fejl af et hjørnespark, som Emre Can ved bagstolpen kunne heade ind til 2-0.

Mainz fik flyttet spillet frem og lagt et fint pres i perioder mod Dortmund, som dog stadig truede på især kontra og dødbolde.

På en af sidstnævnte headede Beier bolden ind til 3-0. Det duftede af en afgørelse med 20 minutter tilbage.

Det lykkedes Paul Nebel at reducere et kvarter før tid, men tættere på kom gæsterne ikke. Efter fire sejre og to uafgjorte kampe måtte man notere et nederlag.

Tidligere søndag tog Frederik Rønnows Union Berlin et vigtigt skridt væk fra nedrykningskampen med en udesejr på 2-1 over Freiburg.

Det bringer berlinerne op på 30 point, så der nu er ti point ned til en direkte nedrykningsplads.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bayern München på plads til Superliga-brag

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Gaveregn over FC Midtjylland