Sjældent nederlag for Bo Henriksen mod Dortmund

For første gang siden slutningen af januar indkasserede Bo Henriksens Mainz et nederlag i Bundesligaen.



Efter seks kampe i træk med point siden slutningen af januar led Bo Henriksens Mainz-mandskab søndag et 1-3-nederlag ude mod Borussia Dortmund.

Det var et lille knæk til drømmen om en overraskende plads i top-4 og dermed Champions League-fodbold i næste sæson. Trods nederlaget indtager Mainz dog fortsat fjerdepladsen med syv spillerunder tilbage. Dortmund er nummer ti.

Dortmund har haft svært ved at ramme et godt og stabilt niveau i Bundesligaen i denne sæson, men mod Mainz leverede hjemmeholdet en stærk præstation.

Der blev spillet med stor energi, og det var Dortmund, som skabte de fleste chancer i første halvleg.

Man skulle dog frem til seks minutter før pause, før det lykkedes at komme på tavlen. Der skulle også en smule held til.

En misset tæmning betød, at Karim Adeyemi blev fri i feltet. Uselvisk lagde han bolden til rette for Maximilan Beier, som blot skulle sætte indersiden på.

Bo Henriksen kunne tidligere på ugen glæde sig over kåringen som Årets Træner i Danmark. På vej til pause havde han dog ikke meget at glæde sig over.

Tre minutter efter Dortmunds føringsmål gik målmand Robin Zentner fejl af et hjørnespark, som Emre Can ved bagstolpen kunne heade ind til 2-0.

Mainz fik flyttet spillet frem og lagt et fint pres i perioder mod Dortmund, som dog stadig truede på især kontra og dødbolde.

På en af sidstnævnte headede Beier bolden ind til 3-0. Det duftede af en afgørelse med 20 minutter tilbage.

Det lykkedes Paul Nebel at reducere et kvarter før tid, men tættere på kom gæsterne ikke. Efter fire sejre og to uafgjorte kampe måtte man notere et nederlag.

Tidligere søndag tog Frederik Rønnows Union Berlin et vigtigt skridt væk fra nedrykningskampen med en udesejr på 2-1 over Freiburg.

Det bringer berlinerne op på 30 point, så der nu er ti point ned til en direkte nedrykningsplads.

/ritzau/





Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Vildt transferrygte skydes ned

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Uventet skifte?

De vil have Rashford

Superliga-træner tilknytter agent

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Riemer lover: De får debut