Sjældent nederlag for Bo Henriksen mod Dortmund

For første gang siden slutningen af januar indkasserede Bo Henriksens Mainz et nederlag i Bundesligaen.



Efter seks kampe i træk med point siden slutningen af januar led Bo Henriksens Mainz-mandskab søndag et 1-3-nederlag ude mod Borussia Dortmund.

Det var et lille knæk til drømmen om en overraskende plads i top-4 og dermed Champions League-fodbold i næste sæson. Trods nederlaget indtager Mainz dog fortsat fjerdepladsen med syv spillerunder tilbage. Dortmund er nummer ti.

Dortmund har haft svært ved at ramme et godt og stabilt niveau i Bundesligaen i denne sæson, men mod Mainz leverede hjemmeholdet en stærk præstation.

Der blev spillet med stor energi, og det var Dortmund, som skabte de fleste chancer i første halvleg.

Man skulle dog frem til seks minutter før pause, før det lykkedes at komme på tavlen. Der skulle også en smule held til.

En misset tæmning betød, at Karim Adeyemi blev fri i feltet. Uselvisk lagde han bolden til rette for Maximilan Beier, som blot skulle sætte indersiden på.

Bo Henriksen kunne tidligere på ugen glæde sig over kåringen som Årets Træner i Danmark. På vej til pause havde han dog ikke meget at glæde sig over.

Tre minutter efter Dortmunds føringsmål gik målmand Robin Zentner fejl af et hjørnespark, som Emre Can ved bagstolpen kunne heade ind til 2-0.

Mainz fik flyttet spillet frem og lagt et fint pres i perioder mod Dortmund, som dog stadig truede på især kontra og dødbolde.

På en af sidstnævnte headede Beier bolden ind til 3-0. Det duftede af en afgørelse med 20 minutter tilbage.

Det lykkedes Paul Nebel at reducere et kvarter før tid, men tættere på kom gæsterne ikke. Efter fire sejre og to uafgjorte kampe måtte man notere et nederlag.

Tidligere søndag tog Frederik Rønnows Union Berlin et vigtigt skridt væk fra nedrykningskampen med en udesejr på 2-1 over Freiburg.

Det bringer berlinerne op på 30 point, så der nu er ti point ned til en direkte nedrykningsplads.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Er de også færdige i OB?

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Vildt Superliga-rygte afvises

AGF i Europa: De venter i næste runde

Her er FC Københavns vej i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Hvor er I vilde, AGF!

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

John Stones tager sydpå

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

FC Midtjylland er ude

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Stjerne på plads i Chelsea