Efter seks kampe i træk med point siden slutningen af januar led Bo Henriksens Mainz-mandskab søndag et 1-3-nederlag ude mod Borussia Dortmund.
Det var et lille knæk til drømmen om en overraskende plads i top-4 og dermed Champions League-fodbold i næste sæson. Trods nederlaget indtager Mainz dog fortsat fjerdepladsen med syv spillerunder tilbage. Dortmund er nummer ti.
Dortmund har haft svært ved at ramme et godt og stabilt niveau i Bundesligaen i denne sæson, men mod Mainz leverede hjemmeholdet en stærk præstation.
Der blev spillet med stor energi, og det var Dortmund, som skabte de fleste chancer i første halvleg.
Man skulle dog frem til seks minutter før pause, før det lykkedes at komme på tavlen. Der skulle også en smule held til.
En misset tæmning betød, at Karim Adeyemi blev fri i feltet. Uselvisk lagde han bolden til rette for Maximilan Beier, som blot skulle sætte indersiden på.
Bo Henriksen kunne tidligere på ugen glæde sig over kåringen som Årets Træner i Danmark. På vej til pause havde han dog ikke meget at glæde sig over.
Tre minutter efter Dortmunds føringsmål gik målmand Robin Zentner fejl af et hjørnespark, som Emre Can ved bagstolpen kunne heade ind til 2-0.
Mainz fik flyttet spillet frem og lagt et fint pres i perioder mod Dortmund, som dog stadig truede på især kontra og dødbolde.
På en af sidstnævnte headede Beier bolden ind til 3-0. Det duftede af en afgørelse med 20 minutter tilbage.
Det lykkedes Paul Nebel at reducere et kvarter før tid, men tættere på kom gæsterne ikke. Efter fire sejre og to uafgjorte kampe måtte man notere et nederlag.
Tidligere søndag tog Frederik Rønnows Union Berlin et vigtigt skridt væk fra nedrykningskampen med en udesejr på 2-1 over Freiburg.
Det bringer berlinerne op på 30 point, så der nu er ti point ned til en direkte nedrykningsplads.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
Manchester United – Nottingham Forest
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
KARAKTERER