Efter seks kampe i træk med point siden slutningen af januar led Bo Henriksens Mainz-mandskab søndag et 1-3-nederlag ude mod Borussia Dortmund.
Det var et lille knæk til drømmen om en overraskende plads i top-4 og dermed Champions League-fodbold i næste sæson. Trods nederlaget indtager Mainz dog fortsat fjerdepladsen med syv spillerunder tilbage. Dortmund er nummer ti.
Dortmund har haft svært ved at ramme et godt og stabilt niveau i Bundesligaen i denne sæson, men mod Mainz leverede hjemmeholdet en stærk præstation.
Der blev spillet med stor energi, og det var Dortmund, som skabte de fleste chancer i første halvleg.
Man skulle dog frem til seks minutter før pause, før det lykkedes at komme på tavlen. Der skulle også en smule held til.
En misset tæmning betød, at Karim Adeyemi blev fri i feltet. Uselvisk lagde han bolden til rette for Maximilan Beier, som blot skulle sætte indersiden på.
Bo Henriksen kunne tidligere på ugen glæde sig over kåringen som Årets Træner i Danmark. På vej til pause havde han dog ikke meget at glæde sig over.
Tre minutter efter Dortmunds føringsmål gik målmand Robin Zentner fejl af et hjørnespark, som Emre Can ved bagstolpen kunne heade ind til 2-0.
Mainz fik flyttet spillet frem og lagt et fint pres i perioder mod Dortmund, som dog stadig truede på især kontra og dødbolde.
På en af sidstnævnte headede Beier bolden ind til 3-0. Det duftede af en afgørelse med 20 minutter tilbage.
Det lykkedes Paul Nebel at reducere et kvarter før tid, men tættere på kom gæsterne ikke. Efter fire sejre og to uafgjorte kampe måtte man notere et nederlag.
Tidligere søndag tog Frederik Rønnows Union Berlin et vigtigt skridt væk fra nedrykningskampen med en udesejr på 2-1 over Freiburg.
Det bringer berlinerne op på 30 point, så der nu er ti point ned til en direkte nedrykningsplads.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Dansk angriber sat til salg
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
FCM-transfer i fare
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
LIVE: AGF klarede presset!
MEDIE