Skete kun mod FCK: Alligevel ringer alarmklokkerne

Dortmund har valgt at sætte prisen på billetterne op til denne sæson, hvilket bliver kaldt et "alarmerende tegn". Alligevel oplever man ikke særligt mange tomme sæder.



Dortmund valgte i sommer at hæve priserne på billetterne til klubbens hjemmekampe.

Det skete som følge af et blodrødt regnskab, hvor man tabte store penge på coronanedlukningen og fik færre tv-penge, skrev Ruhr Nachrichten dengang.

Selvom priserne for sæsonkortholdere og billetter til Dortmund hjemmekampe steg, så har klubbens fans været yderst trofaste. Blot to gange i dette efterår har der været tomme sæder og blot en enkelt gang har sæderne været tomme på hjemmeholdets tribuner.

Det var mod FC København i Champions League, mens man mod Hoffenheim heller ikke kune mønstre et fuldt hus, men det var på grund af, at gæsterne ikke kunne udfylde udebaneafsnittet.

Selvom Signal Iduna Park bliver fyldt op, så får de stigende billetpriser hos Dortmund alligevel alramklokkerne til at ringe i Tyskland. Fortuna Düsseldorfs formand, Alexander Jobst, er meget bekymret over udviklingen.

– Når en af de førende klubber som Borussia Dortmund laver om på billetpriserne for første gang i 18 år, så er det et alarmerende tegn for os, siger han ifølge Ruhr Nachrichten, da han frygter, at det bliver en tendens, som så vil skabe flere tomme sæder i andre klubber med knap så trofaste fans.

– Vi i Fortuna tænker meget over dette, fordi vi ser væksten indenfor medie- og sponsorindtægter, billetsalg og gæstfrihed stagnere og på nogle områder er den endda faldende. Jo før vi begynder at tænke over det, jo mere er det i vores egne hænder.

Modsat Dortmund har Fortuna Düsseldorf store problemer med at fylde deres stadion op, så på den måde vil de ikke få den samme økonomiske fordel ud af at hæve billetpriserne, hvilket givetvis også vil skabe flere tomme sæder, da priserne bliver for høje.

I syv ud af otte Bundesliga-kampe var der fuldt hus på Signal Iduna Park, mens der var lidt over 11.000 tomme sæder til kampen mod FCK. Her havde 70.000 fundet plads på Signal Iduna Park, som har plads til 81.365 tilskuere.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Han vinder Ballon d’Or!

Ivan Toney klar på choktransfer

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nu klager FC Barcelona igen

Brøndby IF – Sønderjyske

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Helt vild med Brøndby-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet