Dortmund valgte i sommer at hæve priserne på billetterne til klubbens hjemmekampe.
Det skete som følge af et blodrødt regnskab, hvor man tabte store penge på coronanedlukningen og fik færre tv-penge, skrev Ruhr Nachrichten dengang.
Selvom priserne for sæsonkortholdere og billetter til Dortmund hjemmekampe steg, så har klubbens fans været yderst trofaste. Blot to gange i dette efterår har der været tomme sæder og blot en enkelt gang har sæderne været tomme på hjemmeholdets tribuner.
Det var mod FC København i Champions League, mens man mod Hoffenheim heller ikke kune mønstre et fuldt hus, men det var på grund af, at gæsterne ikke kunne udfylde udebaneafsnittet.
Selvom Signal Iduna Park bliver fyldt op, så får de stigende billetpriser hos Dortmund alligevel alramklokkerne til at ringe i Tyskland. Fortuna Düsseldorfs formand, Alexander Jobst, er meget bekymret over udviklingen.
– Når en af de førende klubber som Borussia Dortmund laver om på billetpriserne for første gang i 18 år, så er det et alarmerende tegn for os, siger han ifølge Ruhr Nachrichten, da han frygter, at det bliver en tendens, som så vil skabe flere tomme sæder i andre klubber med knap så trofaste fans.
– Vi i Fortuna tænker meget over dette, fordi vi ser væksten indenfor medie- og sponsorindtægter, billetsalg og gæstfrihed stagnere og på nogle områder er den endda faldende. Jo før vi begynder at tænke over det, jo mere er det i vores egne hænder.
Modsat Dortmund har Fortuna Düsseldorf store problemer med at fylde deres stadion op, så på den måde vil de ikke få den samme økonomiske fordel ud af at hæve billetpriserne, hvilket givetvis også vil skabe flere tomme sæder, da priserne bliver for høje.
I syv ud af otte Bundesliga-kampe var der fuldt hus på Signal Iduna Park, mens der var lidt over 11.000 tomme sæder til kampen mod FCK. Her havde 70.000 fundet plads på Signal Iduna Park, som har plads til 81.365 tilskuere.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER