Skete kun mod FCK: Alligevel ringer alarmklokkerne

Dortmund har valgt at sætte prisen på billetterne op til denne sæson, hvilket bliver kaldt et "alarmerende tegn". Alligevel oplever man ikke særligt mange tomme sæder.



Dortmund valgte i sommer at hæve priserne på billetterne til klubbens hjemmekampe.

Det skete som følge af et blodrødt regnskab, hvor man tabte store penge på coronanedlukningen og fik færre tv-penge, skrev Ruhr Nachrichten dengang.

Selvom priserne for sæsonkortholdere og billetter til Dortmund hjemmekampe steg, så har klubbens fans været yderst trofaste. Blot to gange i dette efterår har der været tomme sæder og blot en enkelt gang har sæderne været tomme på hjemmeholdets tribuner.

Det var mod FC København i Champions League, mens man mod Hoffenheim heller ikke kune mønstre et fuldt hus, men det var på grund af, at gæsterne ikke kunne udfylde udebaneafsnittet.

Selvom Signal Iduna Park bliver fyldt op, så får de stigende billetpriser hos Dortmund alligevel alramklokkerne til at ringe i Tyskland. Fortuna Düsseldorfs formand, Alexander Jobst, er meget bekymret over udviklingen.

– Når en af de førende klubber som Borussia Dortmund laver om på billetpriserne for første gang i 18 år, så er det et alarmerende tegn for os, siger han ifølge Ruhr Nachrichten, da han frygter, at det bliver en tendens, som så vil skabe flere tomme sæder i andre klubber med knap så trofaste fans.

– Vi i Fortuna tænker meget over dette, fordi vi ser væksten indenfor medie- og sponsorindtægter, billetsalg og gæstfrihed stagnere og på nogle områder er den endda faldende. Jo før vi begynder at tænke over det, jo mere er det i vores egne hænder.

Modsat Dortmund har Fortuna Düsseldorf store problemer med at fylde deres stadion op, så på den måde vil de ikke få den samme økonomiske fordel ud af at hæve billetpriserne, hvilket givetvis også vil skabe flere tomme sæder, da priserne bliver for høje.

I syv ud af otte Bundesliga-kampe var der fuldt hus på Signal Iduna Park, mens der var lidt over 11.000 tomme sæder til kampen mod FCK. Her havde 70.000 fundet plads på Signal Iduna Park, som har plads til 81.365 tilskuere.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Fire fede stats fra Superliga-grundspillet

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Langer ud efter trænerlegende

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Køber engelsk klub

– Det må for alt i verden ikke ske!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

I chok over Manchester United



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Skræmmende Chido Obi-scener

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arne Slot dybt frustreret

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

– Det vil jeg aldrig gøre!

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

‘Han tisser isterninger’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug