Skete kun mod FCK: Alligevel ringer alarmklokkerne

Dortmund har valgt at sætte prisen på billetterne op til denne sæson, hvilket bliver kaldt et "alarmerende tegn". Alligevel oplever man ikke særligt mange tomme sæder.



Dortmund valgte i sommer at hæve priserne på billetterne til klubbens hjemmekampe.

Det skete som følge af et blodrødt regnskab, hvor man tabte store penge på coronanedlukningen og fik færre tv-penge, skrev Ruhr Nachrichten dengang.

Selvom priserne for sæsonkortholdere og billetter til Dortmund hjemmekampe steg, så har klubbens fans været yderst trofaste. Blot to gange i dette efterår har der været tomme sæder og blot en enkelt gang har sæderne været tomme på hjemmeholdets tribuner.

Det var mod FC København i Champions League, mens man mod Hoffenheim heller ikke kune mønstre et fuldt hus, men det var på grund af, at gæsterne ikke kunne udfylde udebaneafsnittet.

Selvom Signal Iduna Park bliver fyldt op, så får de stigende billetpriser hos Dortmund alligevel alramklokkerne til at ringe i Tyskland. Fortuna Düsseldorfs formand, Alexander Jobst, er meget bekymret over udviklingen.

– Når en af de førende klubber som Borussia Dortmund laver om på billetpriserne for første gang i 18 år, så er det et alarmerende tegn for os, siger han ifølge Ruhr Nachrichten, da han frygter, at det bliver en tendens, som så vil skabe flere tomme sæder i andre klubber med knap så trofaste fans.

– Vi i Fortuna tænker meget over dette, fordi vi ser væksten indenfor medie- og sponsorindtægter, billetsalg og gæstfrihed stagnere og på nogle områder er den endda faldende. Jo før vi begynder at tænke over det, jo mere er det i vores egne hænder.

Modsat Dortmund har Fortuna Düsseldorf store problemer med at fylde deres stadion op, så på den måde vil de ikke få den samme økonomiske fordel ud af at hæve billetpriserne, hvilket givetvis også vil skabe flere tomme sæder, da priserne bliver for høje.

I syv ud af otte Bundesliga-kampe var der fuldt hus på Signal Iduna Park, mens der var lidt over 11.000 tomme sæder til kampen mod FCK. Her havde 70.000 fundet plads på Signal Iduna Park, som har plads til 81.365 tilskuere.





Afslører detaljer om Brøndby-skifte




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Forventer klubskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medier jubler over USA’s nedtur



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

VM-Vækkeuret: Vildt VM-drama

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby