De har sagt farvel til Marcel Lotka og Nils Körber, og flere keepere er på vej væk fra Hertha Berlin.
Det er ikke dårligt nyt for danske Oliver Christensen, der stod sæsonens sidste kamp mod HSV og i øvrigt gjorde det godt, da klubben sikrede sig en ny sæson i Bundesligaen, problemet for den tidligere OB-keeper består i, at Hertha Berlin kigger på at hente et stærkt navn eller to.
Udover de førnævnte er det også muligt, at Alexander Schwolow kan forlade klubben efter et par skuffende sæsoner, mens rutinerede Rune Jarstein, der har kontrakt tre år endnu, også kan være på vej videre.
Oliver Christensen spillede kun én gang i sidste sæson, og det var den sidste kamp inden en sommerferie. Når han kommer retur, er der altså noget mindre konkurrence, men problemet er, at der ventes at komme noget ind i løbet af sommeren.
Det store tyske medie Bild fortæller, at man har fem keepere på blokken lige nu.
Stefan Ortega, der stod for Bielefeld og gjorde det godt i sidste sæson. Han er kontraktfri, men en målmand, som Oliver Christensen vil have muligheder mod.
Timo Horn fra FC Köln. Han er på bænken i Köln, men målmandstræner, Andreas Menger, kender ham indgående fra deres fælles tid i FC Köln.
Philipp Köhn, der er 24 år og spiller i Salzburg. Betragtes stadig som et stort målmandstalent, og det vil være en bet for Oliver Christensen, hvis han hentes til klubben. Bild skriver dog, at Hertha Berlin fortsat har tro på danskeren.
Bernd Leno, 30 år og keeper i Arsenal. Det vil også være et problem for Oliver Christensen, hvis han kommer til klubben, da han er så stort et navn, at han skal spille.
Odisseas Vlachodimos fra Benfica. En græsk keeper, der tidligere har spillet i Stuttgart. Målmandstræneren kender ham.
Oliver Christensen har kontrakt med Hertha Berlin i fire år endnu.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
