De har sagt farvel til Marcel Lotka og Nils Körber, og flere keepere er på vej væk fra Hertha Berlin.
Det er ikke dårligt nyt for danske Oliver Christensen, der stod sæsonens sidste kamp mod HSV og i øvrigt gjorde det godt, da klubben sikrede sig en ny sæson i Bundesligaen, problemet for den tidligere OB-keeper består i, at Hertha Berlin kigger på at hente et stærkt navn eller to.
Udover de førnævnte er det også muligt, at Alexander Schwolow kan forlade klubben efter et par skuffende sæsoner, mens rutinerede Rune Jarstein, der har kontrakt tre år endnu, også kan være på vej videre.
Oliver Christensen spillede kun én gang i sidste sæson, og det var den sidste kamp inden en sommerferie. Når han kommer retur, er der altså noget mindre konkurrence, men problemet er, at der ventes at komme noget ind i løbet af sommeren.
Det store tyske medie Bild fortæller, at man har fem keepere på blokken lige nu.
Stefan Ortega, der stod for Bielefeld og gjorde det godt i sidste sæson. Han er kontraktfri, men en målmand, som Oliver Christensen vil have muligheder mod.
Timo Horn fra FC Köln. Han er på bænken i Köln, men målmandstræner, Andreas Menger, kender ham indgående fra deres fælles tid i FC Köln.
Philipp Köhn, der er 24 år og spiller i Salzburg. Betragtes stadig som et stort målmandstalent, og det vil være en bet for Oliver Christensen, hvis han hentes til klubben. Bild skriver dog, at Hertha Berlin fortsat har tro på danskeren.
Bernd Leno, 30 år og keeper i Arsenal. Det vil også være et problem for Oliver Christensen, hvis han kommer til klubben, da han er så stort et navn, at han skal spille.
Odisseas Vlachodimos fra Benfica. En græsk keeper, der tidligere har spillet i Stuttgart. Målmandstræneren kender ham.
Oliver Christensen har kontrakt med Hertha Berlin i fire år endnu.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Tv-vært stopper på Viaplay
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TIPSBLADETS DOM
