De har sagt farvel til Marcel Lotka og Nils Körber, og flere keepere er på vej væk fra Hertha Berlin.
Det er ikke dårligt nyt for danske Oliver Christensen, der stod sæsonens sidste kamp mod HSV og i øvrigt gjorde det godt, da klubben sikrede sig en ny sæson i Bundesligaen, problemet for den tidligere OB-keeper består i, at Hertha Berlin kigger på at hente et stærkt navn eller to.
Udover de førnævnte er det også muligt, at Alexander Schwolow kan forlade klubben efter et par skuffende sæsoner, mens rutinerede Rune Jarstein, der har kontrakt tre år endnu, også kan være på vej videre.
Oliver Christensen spillede kun én gang i sidste sæson, og det var den sidste kamp inden en sommerferie. Når han kommer retur, er der altså noget mindre konkurrence, men problemet er, at der ventes at komme noget ind i løbet af sommeren.
Det store tyske medie Bild fortæller, at man har fem keepere på blokken lige nu.
Stefan Ortega, der stod for Bielefeld og gjorde det godt i sidste sæson. Han er kontraktfri, men en målmand, som Oliver Christensen vil have muligheder mod.
Timo Horn fra FC Köln. Han er på bænken i Köln, men målmandstræner, Andreas Menger, kender ham indgående fra deres fælles tid i FC Köln.
Philipp Köhn, der er 24 år og spiller i Salzburg. Betragtes stadig som et stort målmandstalent, og det vil være en bet for Oliver Christensen, hvis han hentes til klubben. Bild skriver dog, at Hertha Berlin fortsat har tro på danskeren.
Bernd Leno, 30 år og keeper i Arsenal. Det vil også være et problem for Oliver Christensen, hvis han kommer til klubben, da han er så stort et navn, at han skal spille.
Odisseas Vlachodimos fra Benfica. En græsk keeper, der tidligere har spillet i Stuttgart. Målmandstræneren kender ham.
Oliver Christensen har kontrakt med Hertha Berlin i fire år endnu.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Kasper Schmeichel stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
FANKLUBBEN
