Robert Skov giver kold skulder til danske klubber

Robert Skov nyder stor succes i Hoffenheim, hvorfor der har været spekuleret meget i danskerens fremtid. Danskeren holder da også selv en lille dør på klem for et muligt skifte, men det bliver ikke hjem til Danmark, fastslår han overfor Tipsbladet og den øvrige presse.



Tipsbladet i Helsingør: 

Robert Skov har fundet vej ind i varmen hos Hoffenheim, hvor han i øjeblikket er fast starter på den venstre wingback for tyskerne.

Derfor var der da også stor interesse for danskeren i sommerens transfervindue, men det ville sportsdirektør i Hoffenheim, Alexander Rosen, ikke høre tale om. Læs mere om det her.

– Jeg ved ikke, om der var noget, der var tæt på. Klubben havde gjort det klart, at de ikke ville sælge mig, og når man har det standpunkt, så er det svært, at der skal ske noget andet.

Det var nemlig primært klubben, der stod i vejen for at Robert Skov kunne finde en ny arbejdsgiver. Og derfor holder han da også en lille dør på klem for at han måske kunne finde en ny adresse, selvom det ikke er noget han tænker over.

– Jeg har ikke gjort mig så store overvejelser om fremtiden. Jeg har et år tilbage af min kontrakt. Jeg har været fire år i udlandet, nu har jeg et år tilbage, som jeg vil få det bedste ud af. Om det betyder, at der skal ske noget, eller der ikke skal ske noget andet, det tager jeg som det kommer.

Men hvis danske klubber går rundt med ambitioner om at hente Robert Skov hjem til Danmark, så kan de godt droppe dem igen.

– Jeg har egentlig ikke overvejet at vende hjem til Danmark, hvis jeg skal være ærlig. Jeg sætter stor pris på at være i udlandet og jeg ser det som en positiv ting.

Til gengæld kan andre tyske klubber godt spidse øre, hvis de har danskeren på deres ønskeliste.

– Om jeg bliver i Tyskland eller finder et andet sted, det finder vi ud af. Men jeg er glad for at spille i Tyskland. Jeg synes, det er en fed liga, jeg har det godt her, og der er udsolgt overalt. Det trives jeg i.

Robert Skov står i denne sæson noteret for ét mål og to assist på 6 kampe i Bundesligaen.






De burde drømme om denne Brøndby-spiller




LIVE

TransferLIVE: Superliga-stjerner efterudtaget

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Manchester United afbryder forhandlingerne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt transferrygte skydes ned

Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Der er al mulig grund til bekymring