Tipsbladet i Helsingør:
Robert Skov har fundet vej ind i varmen hos Hoffenheim, hvor han i øjeblikket er fast starter på den venstre wingback for tyskerne.
Derfor var der da også stor interesse for danskeren i sommerens transfervindue, men det ville sportsdirektør i Hoffenheim, Alexander Rosen, ikke høre tale om. Læs mere om det her.
– Jeg ved ikke, om der var noget, der var tæt på. Klubben havde gjort det klart, at de ikke ville sælge mig, og når man har det standpunkt, så er det svært, at der skal ske noget andet.
Det var nemlig primært klubben, der stod i vejen for at Robert Skov kunne finde en ny arbejdsgiver. Og derfor holder han da også en lille dør på klem for at han måske kunne finde en ny adresse, selvom det ikke er noget han tænker over.
– Jeg har ikke gjort mig så store overvejelser om fremtiden. Jeg har et år tilbage af min kontrakt. Jeg har været fire år i udlandet, nu har jeg et år tilbage, som jeg vil få det bedste ud af. Om det betyder, at der skal ske noget, eller der ikke skal ske noget andet, det tager jeg som det kommer.
Men hvis danske klubber går rundt med ambitioner om at hente Robert Skov hjem til Danmark, så kan de godt droppe dem igen.
– Jeg har egentlig ikke overvejet at vende hjem til Danmark, hvis jeg skal være ærlig. Jeg sætter stor pris på at være i udlandet og jeg ser det som en positiv ting.
Til gengæld kan andre tyske klubber godt spidse øre, hvis de har danskeren på deres ønskeliste.
– Om jeg bliver i Tyskland eller finder et andet sted, det finder vi ud af. Men jeg er glad for at spille i Tyskland. Jeg synes, det er en fed liga, jeg har det godt her, og der er udsolgt overalt. Det trives jeg i.
Robert Skov står i denne sæson noteret for ét mål og to assist på 6 kampe i Bundesligaen.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Frankrig – Irak
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Argentina – Østrig
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
New Zealand – Egypten
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Jordan – Algeriet
EKSKLUSIVT