Robert Skov giver kold skulder til danske klubber

Robert Skov nyder stor succes i Hoffenheim, hvorfor der har været spekuleret meget i danskerens fremtid. Danskeren holder da også selv en lille dør på klem for et muligt skifte, men det bliver ikke hjem til Danmark, fastslår han overfor Tipsbladet og den øvrige presse.



Tipsbladet i Helsingør: 

Robert Skov har fundet vej ind i varmen hos Hoffenheim, hvor han i øjeblikket er fast starter på den venstre wingback for tyskerne.

Derfor var der da også stor interesse for danskeren i sommerens transfervindue, men det ville sportsdirektør i Hoffenheim, Alexander Rosen, ikke høre tale om. Læs mere om det her.

– Jeg ved ikke, om der var noget, der var tæt på. Klubben havde gjort det klart, at de ikke ville sælge mig, og når man har det standpunkt, så er det svært, at der skal ske noget andet.

Det var nemlig primært klubben, der stod i vejen for at Robert Skov kunne finde en ny arbejdsgiver. Og derfor holder han da også en lille dør på klem for at han måske kunne finde en ny adresse, selvom det ikke er noget han tænker over.

– Jeg har ikke gjort mig så store overvejelser om fremtiden. Jeg har et år tilbage af min kontrakt. Jeg har været fire år i udlandet, nu har jeg et år tilbage, som jeg vil få det bedste ud af. Om det betyder, at der skal ske noget, eller der ikke skal ske noget andet, det tager jeg som det kommer.

Men hvis danske klubber går rundt med ambitioner om at hente Robert Skov hjem til Danmark, så kan de godt droppe dem igen.

– Jeg har egentlig ikke overvejet at vende hjem til Danmark, hvis jeg skal være ærlig. Jeg sætter stor pris på at være i udlandet og jeg ser det som en positiv ting.

Til gengæld kan andre tyske klubber godt spidse øre, hvis de har danskeren på deres ønskeliste.

– Om jeg bliver i Tyskland eller finder et andet sted, det finder vi ud af. Men jeg er glad for at spille i Tyskland. Jeg synes, det er en fed liga, jeg har det godt her, og der er udsolgt overalt. Det trives jeg i.

Robert Skov står i denne sæson noteret for ét mål og to assist på 6 kampe i Bundesligaen.





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Arsenal skal til Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Randers FC – FC Fredericia

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Så du det? Wass i helt vild aktion

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’