Skov med assist i storsejr over Dortmund: Mathias Zanka rykker ned

Robert Skov spillede en stor rolle med sin 9. Bundesliga-assist, da Hoffenheim vandt med 4-0. Samtidig rykkede Düsseldorf og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen ud af den bedste tyske række.



Det blev både til en god og en forfærdelig dag for danskerne i den tyske Bundesliga lørdag, hvor sidste spillerunde blev spillet. Her lykkedes det nemlig for Robert Skov og Jacob Bruun Larsen at sikre sig en plads i Europa League, mens Mathias ‘Zanka’ Jørgensen rykkede ned med Düsseldorf.

Hvis vi skal begynde med det gode, så fik Hoffenheim sikret sig adgang til europæisk fodbold ved at tæske Dortmund med 4-0 på udebane. Her blev alle målene scoret af Kramaric, hvoraf nummer to var med assist fra Robert Skov.

Dortmund klarer sig desuden nok, da de var sikre på andenpladsen, hvor de dog kan se, at de ender 13 point efter mestrene fra Bayern München. 

For Düsseldorfs vedkommende måtte Zanka og Co. se sig overhalet af Werder Bremen, da de selv tabte med 0-3 til Union Berlin, mens Bremen-mandskabet kørte Köln helt over med 6-1 i en kamp, hvor 41-årige Claudio Pizarro fik sin sidste Bundesliga-kamp. 

Bremen sikrede sig derfor den playoff-kamp, som Düsseldorf sad på inden dagens runde. De skal møde nummer tre fra 2. Bundesliga, som i øjeblikket er Heidenheim, der er ét point foran HSV inden deres sidste spillerunde, der gennemføres søndag.

For Mathias Zankas vedkommende er det nu andet år i træk, at han rykker ned med et hold, da han i sidste sæson oplevede det samme med Huddersfield i Premier League.

Endvidere vandt Bayern München med 4-0 over Wolfsburg, som betyder, at de lige præcis har scoret 100 mål i Bundesligaen i denne sæson.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Horsens kommer tættere på oprykning

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job

Chok i Wolfsburg

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tottenham jagter choktransfer

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK