Det blev både til en god og en forfærdelig dag for danskerne i den tyske Bundesliga lørdag, hvor sidste spillerunde blev spillet. Her lykkedes det nemlig for Robert Skov og Jacob Bruun Larsen at sikre sig en plads i Europa League, mens Mathias ‘Zanka’ Jørgensen rykkede ned med Düsseldorf.
Hvis vi skal begynde med det gode, så fik Hoffenheim sikret sig adgang til europæisk fodbold ved at tæske Dortmund med 4-0 på udebane. Her blev alle målene scoret af Kramaric, hvoraf nummer to var med assist fra Robert Skov.
Dortmund klarer sig desuden nok, da de var sikre på andenpladsen, hvor de dog kan se, at de ender 13 point efter mestrene fra Bayern München.
For Düsseldorfs vedkommende måtte Zanka og Co. se sig overhalet af Werder Bremen, da de selv tabte med 0-3 til Union Berlin, mens Bremen-mandskabet kørte Köln helt over med 6-1 i en kamp, hvor 41-årige Claudio Pizarro fik sin sidste Bundesliga-kamp.
Bremen sikrede sig derfor den playoff-kamp, som Düsseldorf sad på inden dagens runde. De skal møde nummer tre fra 2. Bundesliga, som i øjeblikket er Heidenheim, der er ét point foran HSV inden deres sidste spillerunde, der gennemføres søndag.
For Mathias Zankas vedkommende er det nu andet år i træk, at han rykker ned med et hold, da han i sidste sæson oplevede det samme med Huddersfield i Premier League.
Endvidere vandt Bayern München med 4-0 over Wolfsburg, som betyder, at de lige præcis har scoret 100 mål i Bundesligaen i denne sæson.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Sønderjyske køber ny cheftræner
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
OPTAKT
Tunesien – Japan
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
STORT INTERVIEW
