Skov med assist i storsejr over Dortmund: Mathias Zanka rykker ned

Robert Skov spillede en stor rolle med sin 9. Bundesliga-assist, da Hoffenheim vandt med 4-0. Samtidig rykkede Düsseldorf og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen ud af den bedste tyske række.



Det blev både til en god og en forfærdelig dag for danskerne i den tyske Bundesliga lørdag, hvor sidste spillerunde blev spillet. Her lykkedes det nemlig for Robert Skov og Jacob Bruun Larsen at sikre sig en plads i Europa League, mens Mathias ‘Zanka’ Jørgensen rykkede ned med Düsseldorf.

Hvis vi skal begynde med det gode, så fik Hoffenheim sikret sig adgang til europæisk fodbold ved at tæske Dortmund med 4-0 på udebane. Her blev alle målene scoret af Kramaric, hvoraf nummer to var med assist fra Robert Skov.

Dortmund klarer sig desuden nok, da de var sikre på andenpladsen, hvor de dog kan se, at de ender 13 point efter mestrene fra Bayern München. 

For Düsseldorfs vedkommende måtte Zanka og Co. se sig overhalet af Werder Bremen, da de selv tabte med 0-3 til Union Berlin, mens Bremen-mandskabet kørte Köln helt over med 6-1 i en kamp, hvor 41-årige Claudio Pizarro fik sin sidste Bundesliga-kamp. 

Bremen sikrede sig derfor den playoff-kamp, som Düsseldorf sad på inden dagens runde. De skal møde nummer tre fra 2. Bundesliga, som i øjeblikket er Heidenheim, der er ét point foran HSV inden deres sidste spillerunde, der gennemføres søndag.

For Mathias Zankas vedkommende er det nu andet år i træk, at han rykker ned med et hold, da han i sidste sæson oplevede det samme med Huddersfield i Premier League.

Endvidere vandt Bayern München med 4-0 over Wolfsburg, som betyder, at de lige præcis har scoret 100 mål i Bundesligaen i denne sæson.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Martin Jørgensen lander nyt job

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chelsea – Nottingham Forest

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage