Det er blevet til en fin karriere i blandt andet Superligaen for Björn Kopplin, men da han var ung, drømte han om noget endnu større. Han fik nemlig en stor del af sin fodboldopdragelse i Bayern München.
Det blev aldrig til noget gennembrud, men til gengæld spillede han i ungdomsårene sammen med flere spillere, som endte med at få flotte karrierer i Bayern og andre steder. Blandt andre en af de helt store skikkelser i klubben.
– Jeg har stadig kontakt til Thomas Müller. Vi har spillet sammen i omkring seks år. Han var en god ven. Han er stadig den samme nu: ekstrovert, og jeg var lidt mere introvert. Men han tager mig med. Fed oplevelse, siger Kopplin – på dansk – i TV3 Sport-programmet Tor-Show.
Udover Müller spillede han på hold med folk som Mehmet Ekici, Diego Contento og Holger Badstuber, der alle spillede et hav af kampe på topniveau. Sidstnævnte nåede også 31 landskampe for Tyskland, inden skader smadrede hans karriere.
Björn Kopplin trænede også med på førsteholdet i perioder, men han var aldrig for alvor tæt på at erobre en plads. Dertil var konkurrencen simpelthen for hård.
– Desværre Philipp Lahm. Han spiller først venstre back, så skifter han til højre back. Så siger van Gaal (daværende træner, red.) i et interview: “Han spiller altid højre back for mig.” Så ved du også, at så har du ingen chance. Det niveau når jeg aldrig. Han laver bare ingen fejl. Jeg har aldrig set en fejl fra ham, siger Kopplin.
Se hele klippet om hans tid i Bayern München i videoen over denne artikel.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Kæmpekøb retur til FC København?
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
INTERVIEW
