SL-spiller kender Bayern-stjerne: En god ven

Randers FC’s Björn Kopplin spillede som ung i Bayern München. Han har stadig kontakt med en af klubbens helt store stjerner.



Det er blevet til en fin karriere i blandt andet Superligaen for Björn Kopplin, men da han var ung, drømte han om noget endnu større. Han fik nemlig en stor del af sin fodboldopdragelse i Bayern München.

Det blev aldrig til noget gennembrud, men til gengæld spillede han i ungdomsårene sammen med flere spillere, som endte med at få flotte karrierer i Bayern og andre steder. Blandt andre en af de helt store skikkelser i klubben.

– Jeg har stadig kontakt til Thomas Müller. Vi har spillet sammen i omkring seks år. Han var en god ven. Han er stadig den samme nu: ekstrovert, og jeg var lidt mere introvert. Men han tager mig med. Fed oplevelse, siger Kopplin – på dansk – i TV3 Sport-programmet Tor-Show.

Udover Müller spillede han på hold med folk som Mehmet Ekici, Diego Contento og Holger Badstuber, der alle spillede et hav af kampe på topniveau. Sidstnævnte nåede også 31 landskampe for Tyskland, inden skader smadrede hans karriere.

Björn Kopplin trænede også med på førsteholdet i perioder, men han var aldrig for alvor tæt på at erobre en plads. Dertil var konkurrencen simpelthen for hård.

– Desværre Philipp Lahm. Han spiller først venstre back, så skifter han til højre back. Så siger van Gaal (daværende træner, red.) i et interview: “Han spiller altid højre back for mig.” Så ved du også, at så har du ingen chance. Det niveau når jeg aldrig. Han laver bare ingen fejl. Jeg har aldrig set en fejl fra ham, siger Kopplin.

Se hele klippet om hans tid i Bayern München i videoen over denne artikel.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Deler i Dallas

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Chokskifte på vej?

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Sydafrika – Sydkorea

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Til lægetjek i Superliga-klub

Skotland – Brasilien

Tjekkiet – Mexico

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Tunesien – Holland

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

West Ham opfordres til at hente dansk bomber