Slet ikke som Bendtner: Wolfsburg vilde med Wind

Jonas Wind har trods hang til øl styr på sagerne.



Jonas Wind har vist klassen frem i begyndelsen af denne Bundesliga-sæson, hvor han efter tre kampe allerede har sendt bolden i kassen fire gange. Det kommer efter en sommerpause, hvor den stramme, tyske mentalitet har været forundret over hans adfærd på Roskilde Festival med blandt andet ølbong på menuen.

Men i den tyske klub er man ikke så nervøs. I en stor artikel i tyske Kicker kommer man ind på en sammenligning med den tidligere danske landsholdsspiller Nicklas Bendtner, som også var forbi Wolfsburg, hvor Wind nu spiller.

Og her bliver der slået fast, at Jonas bestemt ikke er ligesom sin landsmand. I stedet slår hans nuværende cheftræner Niko Kovac fast, at trods de festlige scener fra sommeren, så har Wind ikke slappet af.

– Han kom tilbage fra ferien i god form, lyder det fra Kovac, der også har peget på, Wind er blandt ligaens bedste angribere.

Hans tidligere træner Florian Kohfeldt beskriver desuden den danske landsholdsangriber som en gut med en behagelig og tilbageholdende personlighed. Der er dog mere end bare det.

– Men han er mere erfaren, end man ville forvente ved første øjekast. Han er også afklaret og ved, hvad han vil. Han pakker det ind i en skandinavisk høflighed, siger han og fortsætter med, hvad der gør han så stærk for tiden:

– Måske er det bare den nye frisure, siger Kohfeldt med et lusket smil.

For det danske landshold diskede han op med et mål og en assist i Danmarks seneste kamp mod San Marino.

Det er ikke kun øl, som har fået tyskerne til at lette på øjenbrynene. Det samme gør sig gældende med Winds lyst til Nutella. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Frankrig – England

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Snød FC København for keeper

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Smadrer transferrekord

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Nu er der nyt om Mads Roerslev

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver