Slet ikke som Bendtner: Wolfsburg vilde med Wind

Jonas Wind har trods hang til øl styr på sagerne.



Jonas Wind har vist klassen frem i begyndelsen af denne Bundesliga-sæson, hvor han efter tre kampe allerede har sendt bolden i kassen fire gange. Det kommer efter en sommerpause, hvor den stramme, tyske mentalitet har været forundret over hans adfærd på Roskilde Festival med blandt andet ølbong på menuen.

Men i den tyske klub er man ikke så nervøs. I en stor artikel i tyske Kicker kommer man ind på en sammenligning med den tidligere danske landsholdsspiller Nicklas Bendtner, som også var forbi Wolfsburg, hvor Wind nu spiller.

Og her bliver der slået fast, at Jonas bestemt ikke er ligesom sin landsmand. I stedet slår hans nuværende cheftræner Niko Kovac fast, at trods de festlige scener fra sommeren, så har Wind ikke slappet af.

– Han kom tilbage fra ferien i god form, lyder det fra Kovac, der også har peget på, Wind er blandt ligaens bedste angribere.

Hans tidligere træner Florian Kohfeldt beskriver desuden den danske landsholdsangriber som en gut med en behagelig og tilbageholdende personlighed. Der er dog mere end bare det.

– Men han er mere erfaren, end man ville forvente ved første øjekast. Han er også afklaret og ved, hvad han vil. Han pakker det ind i en skandinavisk høflighed, siger han og fortsætter med, hvad der gør han så stærk for tiden:

– Måske er det bare den nye frisure, siger Kohfeldt med et lusket smil.

For det danske landshold diskede han op med et mål og en assist i Danmarks seneste kamp mod San Marino.

Det er ikke kun øl, som har fået tyskerne til at lette på øjenbrynene. Det samme gør sig gældende med Winds lyst til Nutella. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United – Nottingham Forest

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Chelsea – Manchester City

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!