Sparkede bold i hovedet på dansker – det skulle han ikke have gjort

Den danske landsholdsspiller Jannik Vestergaard tog godt imod amerikanske Aron Johannsson, da denne kom til Werder Bremen. Lige indtil Johannsson tog pis på den danske stopper.



Han smadrede mål ind for AGF, og i 2013 fik amerikanske Aron Johannsson, der er født og opvokset på Island og også har islandsk statsborgerskab, drømmen om et skifte til udlandet opfyldt. Et par år senere skiftede angriberen til Werder Bremen, og her mødte han danske Jannik Vestergaard.

Vestergaard var U21-landsholdsspiller for Danmark på det tidspunkt og en vigtig brik i forsvaret hos Bremen, og da Aron Johannsson talte dansk fra sin tid i Danmark, var det naturligt for angriberen at omgås Vestergaard i den første tid.

Læs også:Ekspert lovpriser dansker: Hvorfor har Klopp ikke tænkt på at hente ham?

Men Aron Johannsson fik en vigtig lærestreg tidligt i sin tid i Werder Bremen: Danskeren er ikke en, man tager pis på.

Jannik Vestergaard, der i dag klarer sig fremragende i engelske Southampton og igen er blevet en fast bestanddel af det danske landshold, var ikke tilfreds, da Johannsson ramte danskeren i hovedet med en bold under noget småspil i angriberens første uge i Werder Bremen.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere

– Han kiggede på mig og sagde, “Aron, hvis du gør det igen, brækker jeg dine ben.” Jeg brød ud i latter og troede, at han lavede sjov, men han kiggede på mig med alvorlig mine. Jeg var bare, “shit”, siger Aron Johannsson ifølge det islandske medie dv.is til radioprogrammet Draumalið.

Danske Jannik Vestergaard har ikke været tilfreds med at få bolden i hovedet, men han er en behagelig person, så han havde næppe gjort alvor af truslen, der nok også handlede om at sætte hierarkiet på plads.

Aron Johannsson, nu 30 år, spillede i Bremen i fire sæsoner, men var meget plaget af skader i sin tid i Tyskland. Han skiftede til Hammarby i sommeren 2019. Nu er angriberen fri på markedet og leder efter en ny arbejdsgiver.

Jannik Vestergaard blev i 2016 solgt til Borussia Mönchengladbach, og i 2018 blev han så den dyreste dansker nogensinde, da han blev solgt til engelske Southampton. Siden er Joachim Andersen blevet den dyreste dansker.

Læs også:Danny Ings lobber eksklubben Liverpool i knæ
Læs også:Spilforslag til PL: Tre tirsdags-tilbud
Læs også:Spilforslag til PL: Tre tirsdags-tilbud




LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tottenham jagter choktransfer

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Arsenal – Fulham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

– Vi har alle fejlet