Stage fortsætter vild målform

Jens Stage blev matchvinder, da Werder Bremen slog Bochum. Stage har scoret seks mål i sine seneste fem kampe.



Landsholdsspilleren Jens Stage er brandvarm i Bundesligaen.

Lørdag kom han på måltavlen i sin tredje ligakamp i træk, da Werder Bremen på udebane vandt med 1-0 over Bochum.

Ti minutter efter pausen pandede han et hjørnespark hårdt mod mål, og målmand Patrick Drewes kunne ikke forhindre Stage i at score.

Dermed er Stage oppe på seks ligatræffere i sæsonen. De er endda alle scoret i Stages fem seneste optrædener i Bundesligaen, hvor Werder Bremen ligger nier med 19 point.

I toppen udbyggede Bayern München sin førsteplads med sejren på 4-2 over Heidenheim.

Der var kun et hold på banen i de første 45 minutter. Ifølge ligaens statistikere havde hjemmeholdet bolden i 86 procent af tiden, og Heidenheim havde ikke en eneste registreret afslutning.

Dem havde Bayern 12 af inden pausen, men alligevel blev det kun til en spinkel føring efter halvtid.

Bayern behøvede et hjørnespark for at få nettet til at blafre. Det sørgede Dayot Upamecano, da han fik oceaner af plads til at heade en hjørnesparksbold ind efter godt et kvarter.

Upamecano måtte senere tage skylden for, at Heidenheim svarede tilbage.

Udeholdet havde stadig ikke skabt en chance, da Upamecanos tilbagelægning til keeper Daniel Peretz blev alt for kort, så Mathias Honsak kunne komme imellem og udligne i det tomme mål.

Det fik Bayern til at skrue lidt op for tempoet, ikke mindst Jamal Musiala, der tog sagen i egen hånd og accelererede ned mod Heidenheim-målet og afsluttede fra kanten af feltet til ny Bayern-føring en håndfuld minutter senere.

Leon Goretzka gjorde det til 3-1, men Niklas Dorsch svarede straks tilbage med reduceringen til 2-3 fem minutter før tid. Musiala lukkede og slukkede, da han udnyttede en friløber i tillægstiden.

Bayern er dermed på 33 point for 13 kampe og har nu seks point ned til Eintracht Frankfurt, der hjemme måtte nøjes med 2-2 mod Jess Thorups Augsburg.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jubler over store FC København-nyheder

Her kan du se AGF mod Sabah FK

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

OB vil have tidligere Superliga-profil

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Revser Alexander Zorniger

En sort plet på hans eftermæle

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Henter Mads Junker

FCM-transfer i fare