Landsholdsspilleren Jens Stage er brandvarm i Bundesligaen.
Lørdag kom han på måltavlen i sin tredje ligakamp i træk, da Werder Bremen på udebane vandt med 1-0 over Bochum.
Ti minutter efter pausen pandede han et hjørnespark hårdt mod mål, og målmand Patrick Drewes kunne ikke forhindre Stage i at score.
Dermed er Stage oppe på seks ligatræffere i sæsonen. De er endda alle scoret i Stages fem seneste optrædener i Bundesligaen, hvor Werder Bremen ligger nier med 19 point.
I toppen udbyggede Bayern München sin førsteplads med sejren på 4-2 over Heidenheim.
Der var kun et hold på banen i de første 45 minutter. Ifølge ligaens statistikere havde hjemmeholdet bolden i 86 procent af tiden, og Heidenheim havde ikke en eneste registreret afslutning.
Dem havde Bayern 12 af inden pausen, men alligevel blev det kun til en spinkel føring efter halvtid.
Bayern behøvede et hjørnespark for at få nettet til at blafre. Det sørgede Dayot Upamecano, da han fik oceaner af plads til at heade en hjørnesparksbold ind efter godt et kvarter.
Upamecano måtte senere tage skylden for, at Heidenheim svarede tilbage.
Udeholdet havde stadig ikke skabt en chance, da Upamecanos tilbagelægning til keeper Daniel Peretz blev alt for kort, så Mathias Honsak kunne komme imellem og udligne i det tomme mål.
Det fik Bayern til at skrue lidt op for tempoet, ikke mindst Jamal Musiala, der tog sagen i egen hånd og accelererede ned mod Heidenheim-målet og afsluttede fra kanten af feltet til ny Bayern-føring en håndfuld minutter senere.
Leon Goretzka gjorde det til 3-1, men Niklas Dorsch svarede straks tilbage med reduceringen til 2-3 fem minutter før tid. Musiala lukkede og slukkede, da han udnyttede en friløber i tillægstiden.
Bayern er dermed på 33 point for 13 kampe og har nu seks point ned til Eintracht Frankfurt, der hjemme måtte nøjes med 2-2 mod Jess Thorups Augsburg.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE