Stage fortsætter vild målform

Jens Stage blev matchvinder, da Werder Bremen slog Bochum. Stage har scoret seks mål i sine seneste fem kampe.



Landsholdsspilleren Jens Stage er brandvarm i Bundesligaen.

Lørdag kom han på måltavlen i sin tredje ligakamp i træk, da Werder Bremen på udebane vandt med 1-0 over Bochum.

Ti minutter efter pausen pandede han et hjørnespark hårdt mod mål, og målmand Patrick Drewes kunne ikke forhindre Stage i at score.

Dermed er Stage oppe på seks ligatræffere i sæsonen. De er endda alle scoret i Stages fem seneste optrædener i Bundesligaen, hvor Werder Bremen ligger nier med 19 point.

I toppen udbyggede Bayern München sin førsteplads med sejren på 4-2 over Heidenheim.

Der var kun et hold på banen i de første 45 minutter. Ifølge ligaens statistikere havde hjemmeholdet bolden i 86 procent af tiden, og Heidenheim havde ikke en eneste registreret afslutning.

Dem havde Bayern 12 af inden pausen, men alligevel blev det kun til en spinkel føring efter halvtid.

Bayern behøvede et hjørnespark for at få nettet til at blafre. Det sørgede Dayot Upamecano, da han fik oceaner af plads til at heade en hjørnesparksbold ind efter godt et kvarter.

Upamecano måtte senere tage skylden for, at Heidenheim svarede tilbage.

Udeholdet havde stadig ikke skabt en chance, da Upamecanos tilbagelægning til keeper Daniel Peretz blev alt for kort, så Mathias Honsak kunne komme imellem og udligne i det tomme mål.

Det fik Bayern til at skrue lidt op for tempoet, ikke mindst Jamal Musiala, der tog sagen i egen hånd og accelererede ned mod Heidenheim-målet og afsluttede fra kanten af feltet til ny Bayern-føring en håndfuld minutter senere.

Leon Goretzka gjorde det til 3-1, men Niklas Dorsch svarede straks tilbage med reduceringen til 2-3 fem minutter før tid. Musiala lukkede og slukkede, da han udnyttede en friløber i tillægstiden.

Bayern er dermed på 33 point for 13 kampe og har nu seks point ned til Eintracht Frankfurt, der hjemme måtte nøjes med 2-2 mod Jess Thorups Augsburg.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Er han løsningen i AGF?

Begejstret for Jacob Neestrup



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Maxsø træner med i Brøndby

Derfor trækker FC København-transfer ud

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Transferbombe i Manchester United



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’