Han var en profil på et af Superligaens bedste hold i sidste sæson, men efter sommerskiftet til Bundesligaen har Jacob Steen Christensen haft en svær tid.
Først den 20. januar fik den tidligere FC Nordsjælland-profil sine første minutter i Bundesligaen, da han blev indskiftet i FC Kölns 4-0-nederlag til Dortmund, så skiftet til Tyskland er bestemt ikke gået helt efter planen for Jacob Steen Christensen.
Heldigvis for 'Jaxe' har han i FC Köln en dansk holdkammerat, der har støttet ham undervejs. Rasmus Carstensen er i denne sæson udlejet til FC Köln fra belgiske Genk, og den tidligere Silkeborg IF-profil er ikke i tvivl om, at Jacob Steen Christensen nok skal få kæmpet sig tilbage.
– Jacob var uheldig med at få en slem knæskade i efteråret. Jeg tror da helt klart, at han ville få have fået flere kampe, hvis han ikke var blevet skadet. Det er jeg ikke i tvivl om. Han har været uheldig, og så handler det også om det at være ung og komme til en helt anden kultur, siger Rasmus Carstensen til Tipsbladet og fortsætter:
– Det kan jeg da godt huske fra mig selv, at jeg også skulle bruge tid på at lære. Jeg var jo så heldig, at jeg ikke fik en skade, hvor han så har været mere uheldig. Sådan er det. Det tror jeg da også, at han har lært lidt af. Det med at være langt væk fra hjemmefra, hvor tingene ikke kører for dig, og hvor man får en lille down-periode. Når man så er tilbage, så sætter man virkelig pris på at kunne træne og være klar til kampene, og til at kunne vise et smil. Så jeg tror da nok, at det skal komme for Jacob.
Det var en kamp, som jeg prøvede at tage op, men som jeg ikke lykkedes med. (Rasmus Carstensen om opholdet i Genk).
Rasmus Carstensen er glad for, at han i FC Köln har en landsmand, som han tale åbent med.
– Mig og Jacob er gode venner. Det er vi blevet. Så ja, vi kan da snakke åbent om alt, og den erfaring, som jeg nu har, er jo ikke så meget mere – jeg tror da, at han har flere kampe på cv’et, end jeg har. Men jeg har været et år mere i udlandet, så jeg tror egentlig, at vi er meget lige, hvad angår erfaring.
– Jacob har jo spillet mange kampe på et meget multikulturelt hold i Nordsjælland, mens jeg kom fra Silkeborg, hvor alt foregik på dansk. Jeg er ikke i tvivl om, at det nok skal komme for ham, siger Rasmus Carstensen.
Rasmus Carstensen og FC Köln tabte i efteråret 1-0 til Bayern München. Foto: Imago
Danskerkoloni var en stor hjælp
Rasmus Carstensen har selv erfaring med at have et svært første år som udlandsprofessionel, for højrebackens skifte til Genk var bestemt ingen dans på roser, idet han sammenlagt fik blot 46 minutters spilletid i ligaen på en hel sæson.
Af flere forskellige årsager har Rasmus Carstensen haft nemmere ved at falde til i FC Köln, hvor den tidligere Superliga-profil for det meste har været fast starter.
– Det første halve år i Genk var jeg alene, men det andet halve år var jeg sammen med min kæreste. Hun spillede også for Genk, og nu spiller hun så her i Köln sammen med mig. Så jeg vil da sige, at det var nemmere at falde til her, når jeg ikke bare var mig selv. Der var to danskere her, da jeg kom (Jacob Steen Christensen og Kristian Pedersen, red.), og der var en fra Luxembourg (Mathias Olesen, red.), som har dobbelt statsborgerskab, så han var også dansker, siger Rasmus Carstensen og fortsætter:
– Så vi var jo fire danskere, da jeg ankom, og det var helt klart en hjælp i forhold til at falde ind på holdet og lære byen og miljøet at kende, fordi jeg ikke selv skulle få det ind, men i stedet jeg også kunne få det fortalt.
På den måde har situationen i FC Köln været markant anderledes end situationen i Genk, hvor mange sydamerikanske spillere ikke talte engelsk, hvilket var en udfordring i forhold til det sociale.
– Det er selvfølgelig også noget andet at kunne snakke dansk med en holdkammerat hernede, end det er at snakke engelsk, synes jeg personligt. For jeg er jo ikke lige så god til engelsk som jeg er til dansk. På dansk kan jeg udtrykke mig på den måde, jeg gerne vil, lyder det fra Rasmus Carstensen, der i Köln har tyskundervisning sammen med 'Jaxe' og sin kæreste, Sofie Vendelbo.
Benhård konkurrence i Genk
Set udefra kan det virke lidt ulogisk, at Rasmus Carstensen efter en sæson uden spilletid har formået at blive fast starter i en væsentligt bedre liga, men ifølge danskeren er forklaringen ganske simpel.
– Der blev ikke lige kigget min vej i Genk, hvor der måske også var lidt større konkurrence, for der var to andre højrebacker der, hvoraf den ene (Daniel Munoz, red.) nu lige er blevet solgt til Crystal Palace for 10 millioner euro.
– Så det er jo tydeligt at se, at der var en, der var foran mig. Sådan er det. Det var en kamp, som jeg prøvede at tage op, men som jeg ikke lykkedes med. Selvfølgelig skal den bedste spille, og det gjorde han, lyder det fra Rasmus Carstensen.
FC Köln hentede tidligere i dag sæsonens blot tredje sejr, da danskerklubben slog Eintracht Frankfurt med 2-0 og dermed fik taget et vigtigt skridt i kampen om at komme væk fra nedrykningskampen.
Både Rasmus Carstensen og Jacob Steen Christensen blev indskiftet i slutfasen af opgøret.
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER