Støtter ‘Jaxe’ i svær tid: Vi kan snakke om alt

Efter en svær sæson i Genk har Rasmus Carstensen haft stor succes som lejesvend i FC Köln i denne sæson. Her har den tidligere Silkeborg IF-profil også været en støtte for Jacob Steen Christensen, der har haft en svær start på tilværelsen som udlandsprofessionel.



Han var en profil på et af Superligaens bedste hold i sidste sæson, men efter sommerskiftet til Bundesligaen har Jacob Steen Christensen haft en svær tid. 

Først den 20. januar fik den tidligere FC Nordsjælland-profil sine første minutter i Bundesligaen, da han blev indskiftet i FC Kölns 4-0-nederlag til Dortmund, så skiftet til Tyskland er bestemt ikke gået helt efter planen for Jacob Steen Christensen. 

Heldigvis for 'Jaxe' har han i FC Köln en dansk holdkammerat, der har støttet ham undervejs. Rasmus Carstensen er i denne sæson udlejet til FC Köln fra belgiske Genk, og den tidligere Silkeborg IF-profil er ikke i tvivl om, at Jacob Steen Christensen nok skal få kæmpet sig tilbage. 

– Jacob var uheldig med at få en slem knæskade i efteråret. Jeg tror da helt klart, at han ville få have fået flere kampe, hvis han ikke var blevet skadet. Det er jeg ikke i tvivl om. Han har været uheldig, og så handler det også om det at være ung og komme til en helt anden kultur, siger Rasmus Carstensen til Tipsbladet og fortsætter:

– Det kan jeg da godt huske fra mig selv, at jeg også skulle bruge tid på at lære. Jeg var jo så heldig, at jeg ikke fik en skade, hvor han så har været mere uheldig. Sådan er det. Det tror jeg da også, at han har lært lidt af. Det med at være langt væk fra hjemmefra, hvor tingene ikke kører for dig, og hvor man får en lille down-periode. Når man så er tilbage, så sætter man virkelig pris på at kunne træne og være klar til kampene, og til at kunne vise et smil. Så jeg tror da nok, at det skal komme for Jacob. 

Det var en kamp, som jeg prøvede at tage op, men som jeg ikke lykkedes med. (Rasmus Carstensen om opholdet i Genk).

Rasmus Carstensen er glad for, at han i FC Köln har en landsmand, som han tale åbent med. 

– Mig og Jacob er gode venner. Det er vi blevet. Så ja, vi kan da snakke åbent om alt, og den erfaring, som jeg nu har, er jo ikke så meget mere – jeg tror da, at han har flere kampe på cv’et, end jeg har. Men jeg har været et år mere i udlandet, så jeg tror egentlig, at vi er meget lige, hvad angår erfaring.

– Jacob har jo spillet mange kampe på et meget multikulturelt hold i Nordsjælland, mens jeg kom fra Silkeborg, hvor alt foregik på dansk. Jeg er ikke i tvivl om, at det nok skal komme for ham, siger Rasmus Carstensen. 

Rasmus Carstensen og FC Köln tabte i efteråret 1-0 til Bayern München. Foto: Imago

Danskerkoloni var en stor hjælp
Rasmus Carstensen har selv erfaring med at have et svært første år som udlandsprofessionel, for højrebackens skifte til Genk var bestemt ingen dans på roser, idet han sammenlagt fik blot 46 minutters spilletid i ligaen på en hel sæson. 

Af flere forskellige årsager har Rasmus Carstensen haft nemmere ved at falde til i FC Köln, hvor den tidligere Superliga-profil for det meste har været fast starter. 

– Det første halve år i Genk var jeg alene, men det andet halve år var jeg sammen med min kæreste. Hun spillede også for Genk, og nu spiller hun så her i Köln sammen med mig. Så jeg vil da sige, at det var nemmere at falde til her, når jeg ikke bare var mig selv. Der var to danskere her, da jeg kom (Jacob Steen Christensen og Kristian Pedersen, red.), og der var en fra Luxembourg (Mathias Olesen, red.), som har dobbelt statsborgerskab, så han var også dansker, siger Rasmus Carstensen og fortsætter:

– Så vi var jo fire danskere, da jeg ankom, og det var helt klart en hjælp i forhold til at falde ind på holdet og lære byen og miljøet at kende, fordi jeg ikke selv skulle få det ind, men i stedet jeg også kunne få det fortalt.

På den måde har situationen i FC Köln været markant anderledes end situationen i Genk, hvor mange sydamerikanske spillere ikke talte engelsk, hvilket var en udfordring i forhold til det sociale. 

– Det er selvfølgelig også noget andet at kunne snakke dansk med en holdkammerat hernede, end det er at snakke engelsk, synes jeg personligt. For jeg er jo ikke lige så god til engelsk som jeg er til dansk. På dansk kan jeg udtrykke mig på den måde, jeg gerne vil, lyder det fra Rasmus Carstensen, der i Köln har tyskundervisning sammen med 'Jaxe' og sin kæreste, Sofie Vendelbo. 

Benhård konkurrence i Genk
Set udefra kan det virke lidt ulogisk, at Rasmus Carstensen efter en sæson uden spilletid har formået at blive fast starter i en væsentligt bedre liga, men ifølge danskeren er forklaringen ganske simpel. 

– Der blev ikke lige kigget min vej i Genk, hvor der måske også var lidt større konkurrence, for der var to andre højrebacker der, hvoraf den ene (Daniel Munoz, red.) nu lige er blevet solgt til Crystal Palace for 10 millioner euro.

– Så det er jo tydeligt at se, at der var en, der var foran mig. Sådan er det. Det var en kamp, som jeg prøvede at tage op, men som jeg ikke lykkedes med. Selvfølgelig skal den bedste spille, og det gjorde han, lyder det fra Rasmus Carstensen. 

FC Köln hentede tidligere i dag sæsonens blot tredje sejr, da danskerklubben slog Eintracht Frankfurt med 2-0 og dermed fik taget et vigtigt skridt i kampen om at komme væk fra nedrykningskampen. 

Både Rasmus Carstensen og Jacob Steen Christensen blev indskiftet i slutfasen af opgøret. 





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Sendt hjem fra FC København-træning

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Vild stime før Danmark-brag

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Stor profil glad for Brøndby

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Dansk klub i salg – lægetjek booket

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Randers var tæt på – nu er han et monster

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Det skal blive bedre, Isaksen!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

‘Vil du være multimillionær?’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter