Stoppede i 2022: Her er Dominik Kaisers nye job

Den tidligere Brøndby-stjerne er tilbage i RB Leipzig.



Den tidligere Brøndby-stjerne Dominik Kaiser stoppede i december sin karriere som professionel fodboldspiller, men han forlader ikke fodboldverdenen.

I stedet vender den 34-årige tysker tilbage til RB Leipzig, hvor han er en klublegende og fanfavorit. Det meddeler Bundesliga-topklubben fredag via sin hjemmeside.

Og her skal han udfylde forskellige roller. Blandt andet skal Kaiser frem til sommer være en del af scoutingafdelingen og talentafdelingen i klubben, oplyser RB Leipzig.

– Jeg er virkelig glad for at blive en del af RB Leipzig igen, og jeg ser virkelig frem til den kommende periode. Efter at jeg forlod Leipzig i 2018, har jeg altid været i tæt kontakt med klubben og byen. Jeg havde den bedste og mest succesrige tid i min aktive karriere her, og Leipzig har altid været hjem.

– Derfor stod det hurtigt klart efter afslutningen af min karriere, at jeg gerne ville tilbage med min familie – til byen, men også til RB Leipzig. Vi havde mange gode snakke på forhånd om roller i klubben. Det, der er særligt vigtigt for mig, er at samle en masse indtryk og erfaringer om, hvordan en fodboldklub arbejder uden for banen i første omgang – med de forskellige afdelinger, administrative processer og talrige ansvarsområder.

– Og det er lige præcis det, jeg vil lære i de kommende måneder, så jeg så kan orientere mig om det. Bagefter sætter vi os ned igen og diskuterer, hvilke opgaver og funktioner der passer mig bedst, og som svarer til mine og klubbens ideer, siger Dominik Kaiser til RB Leipzigs hjemmeside.

Dominik Kaiser spillede for RB leipzig fra sommeren 2012 til sommeren 2018, og han var med til at tage klubben fra den fjerdebedste tyske række til Bundesligaen. Desuden var han også anfører i en stor del af sine 167 kampe for klubben. 





Har du fuldstændig tabt småkagerne?




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

FC Midtjylland henter ny back

Parken kåret til Superligaens bedste bane



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Overvejer AGF-forlængelse

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso