Den tidligere Brøndby-stjerne Dominik Kaiser stoppede i december sin karriere som professionel fodboldspiller, men han forlader ikke fodboldverdenen.
I stedet vender den 34-årige tysker tilbage til RB Leipzig, hvor han er en klublegende og fanfavorit. Det meddeler Bundesliga-topklubben fredag via sin hjemmeside.
Og her skal han udfylde forskellige roller. Blandt andet skal Kaiser frem til sommer være en del af scoutingafdelingen og talentafdelingen i klubben, oplyser RB Leipzig.
– Jeg er virkelig glad for at blive en del af RB Leipzig igen, og jeg ser virkelig frem til den kommende periode. Efter at jeg forlod Leipzig i 2018, har jeg altid været i tæt kontakt med klubben og byen. Jeg havde den bedste og mest succesrige tid i min aktive karriere her, og Leipzig har altid været hjem.
– Derfor stod det hurtigt klart efter afslutningen af min karriere, at jeg gerne ville tilbage med min familie – til byen, men også til RB Leipzig. Vi havde mange gode snakke på forhånd om roller i klubben. Det, der er særligt vigtigt for mig, er at samle en masse indtryk og erfaringer om, hvordan en fodboldklub arbejder uden for banen i første omgang – med de forskellige afdelinger, administrative processer og talrige ansvarsområder.
– Og det er lige præcis det, jeg vil lære i de kommende måneder, så jeg så kan orientere mig om det. Bagefter sætter vi os ned igen og diskuterer, hvilke opgaver og funktioner der passer mig bedst, og som svarer til mine og klubbens ideer, siger Dominik Kaiser til RB Leipzigs hjemmeside.
Dominik Kaiser spillede for RB leipzig fra sommeren 2012 til sommeren 2018, og han var med til at tage klubben fra den fjerdebedste tyske række til Bundesligaen. Desuden var han også anfører i en stor del af sine 167 kampe for klubben.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW
