Stoppede i 2022: Her er Dominik Kaisers nye job

Den tidligere Brøndby-stjerne er tilbage i RB Leipzig.



Den tidligere Brøndby-stjerne Dominik Kaiser stoppede i december sin karriere som professionel fodboldspiller, men han forlader ikke fodboldverdenen.

I stedet vender den 34-årige tysker tilbage til RB Leipzig, hvor han er en klublegende og fanfavorit. Det meddeler Bundesliga-topklubben fredag via sin hjemmeside.

Og her skal han udfylde forskellige roller. Blandt andet skal Kaiser frem til sommer være en del af scoutingafdelingen og talentafdelingen i klubben, oplyser RB Leipzig.

– Jeg er virkelig glad for at blive en del af RB Leipzig igen, og jeg ser virkelig frem til den kommende periode. Efter at jeg forlod Leipzig i 2018, har jeg altid været i tæt kontakt med klubben og byen. Jeg havde den bedste og mest succesrige tid i min aktive karriere her, og Leipzig har altid været hjem.

– Derfor stod det hurtigt klart efter afslutningen af min karriere, at jeg gerne ville tilbage med min familie – til byen, men også til RB Leipzig. Vi havde mange gode snakke på forhånd om roller i klubben. Det, der er særligt vigtigt for mig, er at samle en masse indtryk og erfaringer om, hvordan en fodboldklub arbejder uden for banen i første omgang – med de forskellige afdelinger, administrative processer og talrige ansvarsområder.

– Og det er lige præcis det, jeg vil lære i de kommende måneder, så jeg så kan orientere mig om det. Bagefter sætter vi os ned igen og diskuterer, hvilke opgaver og funktioner der passer mig bedst, og som svarer til mine og klubbens ideer, siger Dominik Kaiser til RB Leipzigs hjemmeside.

Dominik Kaiser spillede for RB leipzig fra sommeren 2012 til sommeren 2018, og han var med til at tage klubben fra den fjerdebedste tyske række til Bundesligaen. Desuden var han også anfører i en stor del af sine 167 kampe for klubben. 





LIVE

TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

“Det går over i historien”

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Fransk klub overvejer Victor Bak

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Snød FC København for keeper