Stor overraskelse: Dansk bomber sættes til salg

Pilen peger mod et sommerexit, hvis der ruller et ordentligt bud ind.



Marcus Ingvartsen har netop sat punktum for en fremragende sæson i Mainz 05, hvor han kom på måltavlen hele ti gange i 28 Bundesligakampe. 

Tager man et kig over antallet af spilleminutter, så er Ingvartsens bedrift endnu mere imponerende. Han spillede nemlig sjældent fuldtid, og ofte startede han på bænken. Alligevel scorer han hvert 131. minut, hvilket vidner om stor kvalitet.

Tiden i Mainz kan dog lakke mod enden, for Ingvartsen er nemlig blevet sat til salg. Det melder Bild

Her lyder det, at konkurrencen på toppen er stor, og at flere andre er foran ham i Mainz' interne angriberhierarki. Derfor er udsigten til spilletid endnu mindre i den kommende sæson, hvilket Ingvartsen heller ikke har nogen interesse i. 

Derfor kan han få lov til at forlade klubben, hvis det rette tilbud tikker ind i indbakken. Hvad en eventuel pris på Ingvartsen lyder på, meldes der intet om, men Bo Svensson og resten af Mainz-staben skulle altså være klar til at hæve gevinsten på danskeren, der blev hentet permanent til klubben sidste sommer. 

Derfor bliver det interessant at følge med i, om der vil opstå en interesse for den danske angriber, der har en fortid som Superliga-topscorer, og hvor den interesse i så fald vil komme fra. 

Rygterne om Ingvartsens mulige exit begyndte allerede at spire i slutningen af maj, hvor hans manglende evner i presspillet blev nævnt som en hæmsko for hans fremtid i Mainz. Læs mere om det HER.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer heftig lønstigning

Norge – England

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

OB henter finsk landsholdsspiller

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Uventet transferdrejning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superligaen er knækket

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Arbejder på Brøndby-exit