Stor overraskelse: Dansk bomber sættes til salg

Pilen peger mod et sommerexit, hvis der ruller et ordentligt bud ind.



Marcus Ingvartsen har netop sat punktum for en fremragende sæson i Mainz 05, hvor han kom på måltavlen hele ti gange i 28 Bundesligakampe. 

Tager man et kig over antallet af spilleminutter, så er Ingvartsens bedrift endnu mere imponerende. Han spillede nemlig sjældent fuldtid, og ofte startede han på bænken. Alligevel scorer han hvert 131. minut, hvilket vidner om stor kvalitet.

Tiden i Mainz kan dog lakke mod enden, for Ingvartsen er nemlig blevet sat til salg. Det melder Bild

Her lyder det, at konkurrencen på toppen er stor, og at flere andre er foran ham i Mainz' interne angriberhierarki. Derfor er udsigten til spilletid endnu mindre i den kommende sæson, hvilket Ingvartsen heller ikke har nogen interesse i. 

Derfor kan han få lov til at forlade klubben, hvis det rette tilbud tikker ind i indbakken. Hvad en eventuel pris på Ingvartsen lyder på, meldes der intet om, men Bo Svensson og resten af Mainz-staben skulle altså være klar til at hæve gevinsten på danskeren, der blev hentet permanent til klubben sidste sommer. 

Derfor bliver det interessant at følge med i, om der vil opstå en interesse for den danske angriber, der har en fortid som Superliga-topscorer, og hvor den interesse i så fald vil komme fra. 

Rygterne om Ingvartsens mulige exit begyndte allerede at spire i slutningen af maj, hvor hans manglende evner i presspillet blev nævnt som en hæmsko for hans fremtid i Mainz. Læs mere om det HER.







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Benhård kritik af Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Jess Thorup fyret

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Han var i spil som Brøndby-træner

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro