Marcus Ingvartsen har netop sat punktum for en fremragende sæson i Mainz 05, hvor han kom på måltavlen hele ti gange i 28 Bundesligakampe.
Tager man et kig over antallet af spilleminutter, så er Ingvartsens bedrift endnu mere imponerende. Han spillede nemlig sjældent fuldtid, og ofte startede han på bænken. Alligevel scorer han hvert 131. minut, hvilket vidner om stor kvalitet.
Tiden i Mainz kan dog lakke mod enden, for Ingvartsen er nemlig blevet sat til salg. Det melder Bild.
Her lyder det, at konkurrencen på toppen er stor, og at flere andre er foran ham i Mainz' interne angriberhierarki. Derfor er udsigten til spilletid endnu mindre i den kommende sæson, hvilket Ingvartsen heller ikke har nogen interesse i.
Derfor kan han få lov til at forlade klubben, hvis det rette tilbud tikker ind i indbakken. Hvad en eventuel pris på Ingvartsen lyder på, meldes der intet om, men Bo Svensson og resten af Mainz-staben skulle altså være klar til at hæve gevinsten på danskeren, der blev hentet permanent til klubben sidste sommer.
Derfor bliver det interessant at følge med i, om der vil opstå en interesse for den danske angriber, der har en fortid som Superliga-topscorer, og hvor den interesse i så fald vil komme fra.
Rygterne om Ingvartsens mulige exit begyndte allerede at spire i slutningen af maj, hvor hans manglende evner i presspillet blev nævnt som en hæmsko for hans fremtid i Mainz. Læs mere om det HER.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW