Stor overraskelse: Dansk bomber sættes til salg

Pilen peger mod et sommerexit, hvis der ruller et ordentligt bud ind.



Marcus Ingvartsen har netop sat punktum for en fremragende sæson i Mainz 05, hvor han kom på måltavlen hele ti gange i 28 Bundesligakampe. 

Tager man et kig over antallet af spilleminutter, så er Ingvartsens bedrift endnu mere imponerende. Han spillede nemlig sjældent fuldtid, og ofte startede han på bænken. Alligevel scorer han hvert 131. minut, hvilket vidner om stor kvalitet.

Tiden i Mainz kan dog lakke mod enden, for Ingvartsen er nemlig blevet sat til salg. Det melder Bild

Her lyder det, at konkurrencen på toppen er stor, og at flere andre er foran ham i Mainz' interne angriberhierarki. Derfor er udsigten til spilletid endnu mindre i den kommende sæson, hvilket Ingvartsen heller ikke har nogen interesse i. 

Derfor kan han få lov til at forlade klubben, hvis det rette tilbud tikker ind i indbakken. Hvad en eventuel pris på Ingvartsen lyder på, meldes der intet om, men Bo Svensson og resten af Mainz-staben skulle altså være klar til at hæve gevinsten på danskeren, der blev hentet permanent til klubben sidste sommer. 

Derfor bliver det interessant at følge med i, om der vil opstå en interesse for den danske angriber, der har en fortid som Superliga-topscorer, og hvor den interesse i så fald vil komme fra. 

Rygterne om Ingvartsens mulige exit begyndte allerede at spire i slutningen af maj, hvor hans manglende evner i presspillet blev nævnt som en hæmsko for hans fremtid i Mainz. Læs mere om det HER.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Tagliafico sakser Saka i hadkamp

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FC København-transfer bremses af denne årsag

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

England – Argentina

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De har spurgt på Gustav Isaksen

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afslører kæmpe VM-chok

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’