Jens Stage eksploderede i efteråret.
Midtbanespilleren, der har en fortid hos FC København og AGF, var en af de hotteste spillere i Bundesligaen, da han scorede intet mindre end syv gange for Werder Bremen.
Mål kommer ofte i stimer, og derfor kan en spiller altid vurderes på, hvor langt ned ad bølgen der bliver reddet i en bølgedal.
For Jens Stage har der været langt, da han ikke har scoret, siden de i Tyskland gik på julepause, hvilket har skabt undren over, hvad pokker der lige er gået galt.
Opbakningen er dog fortsat intakt til danskeren.
– Jens kommer fortsat frem til afslutningerne. Det er afgørende at komme ind i de rigtige positioner for at kunne score mål. Og vi håber, at det lykkes for Jens igen på lørdag, forklarer Werder Bremens cheftræner, Ole Werner, ifølge Bild inden deres møde med Union Berlin.
Forklaringen på, at den tidligere Superliga-profil ikke har fundet vej til netmaskerne på det seneste, er muligvis mere simpel, end man skulle tro.
– I de seneste uger har vi stået noget dybere med vores midtbane, hvilket har betydet, at der har været længere til de farlige positioner. Jens har været sværere at finde med boldene udefra, og nogle gange har timingen også svigtet, siger Bremen-bossen.
Den gode form, Jens Stage viste i efteråret, førte også til en masse god omtale af ham, hvor han blandt andet blev kaldt ‘ligaens største overraskelse‘. Samtidig blev kontrakten med den nordtyske klub også forlænget i november 2024.
Han kan dog fortsat prale af sin titel som klubbens topscorer i denne Bundesliga-sæson, men nu deler han imidlertid førstepladsen med offensivspilleren Marvin Ducksch.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED