Jens Stage eksploderede i efteråret.
Midtbanespilleren, der har en fortid hos FC København og AGF, var en af de hotteste spillere i Bundesligaen, da han scorede intet mindre end syv gange for Werder Bremen.
Mål kommer ofte i stimer, og derfor kan en spiller altid vurderes på, hvor langt ned ad bølgen der bliver reddet i en bølgedal.
For Jens Stage har der været langt, da han ikke har scoret, siden de i Tyskland gik på julepause, hvilket har skabt undren over, hvad pokker der lige er gået galt.
Opbakningen er dog fortsat intakt til danskeren.
– Jens kommer fortsat frem til afslutningerne. Det er afgørende at komme ind i de rigtige positioner for at kunne score mål. Og vi håber, at det lykkes for Jens igen på lørdag, forklarer Werder Bremens cheftræner, Ole Werner, ifølge Bild inden deres møde med Union Berlin.
Forklaringen på, at den tidligere Superliga-profil ikke har fundet vej til netmaskerne på det seneste, er muligvis mere simpel, end man skulle tro.
– I de seneste uger har vi stået noget dybere med vores midtbane, hvilket har betydet, at der har været længere til de farlige positioner. Jens har været sværere at finde med boldene udefra, og nogle gange har timingen også svigtet, siger Bremen-bossen.
Den gode form, Jens Stage viste i efteråret, førte også til en masse god omtale af ham, hvor han blandt andet blev kaldt ‘ligaens største overraskelse‘. Samtidig blev kontrakten med den nordtyske klub også forlænget i november 2024.
Han kan dog fortsat prale af sin titel som klubbens topscorer i denne Bundesliga-sæson, men nu deler han imidlertid førstepladsen med offensivspilleren Marvin Ducksch.
EKSKLUSIVT Thelander holder døren åben efter stærk sæson
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
LIVE: Danmark – Ukraine
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE