Jens Stage eksploderede i efteråret.
Midtbanespilleren, der har en fortid hos FC København og AGF, var en af de hotteste spillere i Bundesligaen, da han scorede intet mindre end syv gange for Werder Bremen.
Mål kommer ofte i stimer, og derfor kan en spiller altid vurderes på, hvor langt ned ad bølgen der bliver reddet i en bølgedal.
For Jens Stage har der været langt, da han ikke har scoret, siden de i Tyskland gik på julepause, hvilket har skabt undren over, hvad pokker der lige er gået galt.
Opbakningen er dog fortsat intakt til danskeren.
– Jens kommer fortsat frem til afslutningerne. Det er afgørende at komme ind i de rigtige positioner for at kunne score mål. Og vi håber, at det lykkes for Jens igen på lørdag, forklarer Werder Bremens cheftræner, Ole Werner, ifølge Bild inden deres møde med Union Berlin.
Forklaringen på, at den tidligere Superliga-profil ikke har fundet vej til netmaskerne på det seneste, er muligvis mere simpel, end man skulle tro.
– I de seneste uger har vi stået noget dybere med vores midtbane, hvilket har betydet, at der har været længere til de farlige positioner. Jens har været sværere at finde med boldene udefra, og nogle gange har timingen også svigtet, siger Bremen-bossen.
Den gode form, Jens Stage viste i efteråret, førte også til en masse god omtale af ham, hvor han blandt andet blev kaldt ‘ligaens største overraskelse‘. Samtidig blev kontrakten med den nordtyske klub også forlænget i november 2024.
Han kan dog fortsat prale af sin titel som klubbens topscorer i denne Bundesliga-sæson, men nu deler han imidlertid førstepladsen med offensivspilleren Marvin Ducksch.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage