Jens Stage eksploderede i efteråret.
Midtbanespilleren, der har en fortid hos FC København og AGF, var en af de hotteste spillere i Bundesligaen, da han scorede intet mindre end syv gange for Werder Bremen.
Mål kommer ofte i stimer, og derfor kan en spiller altid vurderes på, hvor langt ned ad bølgen der bliver reddet i en bølgedal.
For Jens Stage har der været langt, da han ikke har scoret, siden de i Tyskland gik på julepause, hvilket har skabt undren over, hvad pokker der lige er gået galt.
Opbakningen er dog fortsat intakt til danskeren.
– Jens kommer fortsat frem til afslutningerne. Det er afgørende at komme ind i de rigtige positioner for at kunne score mål. Og vi håber, at det lykkes for Jens igen på lørdag, forklarer Werder Bremens cheftræner, Ole Werner, ifølge Bild inden deres møde med Union Berlin.
Forklaringen på, at den tidligere Superliga-profil ikke har fundet vej til netmaskerne på det seneste, er muligvis mere simpel, end man skulle tro.
– I de seneste uger har vi stået noget dybere med vores midtbane, hvilket har betydet, at der har været længere til de farlige positioner. Jens har været sværere at finde med boldene udefra, og nogle gange har timingen også svigtet, siger Bremen-bossen.
Den gode form, Jens Stage viste i efteråret, førte også til en masse god omtale af ham, hvor han blandt andet blev kaldt ‘ligaens største overraskelse‘. Samtidig blev kontrakten med den nordtyske klub også forlænget i november 2024.
Han kan dog fortsat prale af sin titel som klubbens topscorer i denne Bundesliga-sæson, men nu deler han imidlertid førstepladsen med offensivspilleren Marvin Ducksch.
LIVE
TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Knuser transferrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
OPTAKT