Jens Stage eksploderede i efteråret.
Midtbanespilleren, der har en fortid hos FC København og AGF, var en af de hotteste spillere i Bundesligaen, da han scorede intet mindre end syv gange for Werder Bremen.
Mål kommer ofte i stimer, og derfor kan en spiller altid vurderes på, hvor langt ned ad bølgen der bliver reddet i en bølgedal.
For Jens Stage har der været langt, da han ikke har scoret, siden de i Tyskland gik på julepause, hvilket har skabt undren over, hvad pokker der lige er gået galt.
Opbakningen er dog fortsat intakt til danskeren.
– Jens kommer fortsat frem til afslutningerne. Det er afgørende at komme ind i de rigtige positioner for at kunne score mål. Og vi håber, at det lykkes for Jens igen på lørdag, forklarer Werder Bremens cheftræner, Ole Werner, ifølge Bild inden deres møde med Union Berlin.
Forklaringen på, at den tidligere Superliga-profil ikke har fundet vej til netmaskerne på det seneste, er muligvis mere simpel, end man skulle tro.
– I de seneste uger har vi stået noget dybere med vores midtbane, hvilket har betydet, at der har været længere til de farlige positioner. Jens har været sværere at finde med boldene udefra, og nogle gange har timingen også svigtet, siger Bremen-bossen.
Den gode form, Jens Stage viste i efteråret, førte også til en masse god omtale af ham, hvor han blandt andet blev kaldt ‘ligaens største overraskelse‘. Samtidig blev kontrakten med den nordtyske klub også forlænget i november 2024.
Han kan dog fortsat prale af sin titel som klubbens topscorer i denne Bundesliga-sæson, men nu deler han imidlertid førstepladsen med offensivspilleren Marvin Ducksch.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER