Vilde Jens Stage: ‘Ligaens største overraskelse’

Jens Stage imponerer helt vildt i Tyskland.



Jens Stage viste løbet af sin FC København-tid, at målnæsen ikke fejler noget.

Efter to sæsoner i Werder Bremen har han også for alvor fundet den frem i tysk fodbold. Faktisk scorer danskeren så mange mål, at kun Jamal Musiala har lavet flere blandt Bundesligaens midtbanespillere.

“Bundesligaens største overraskelse: Kun Musiala er bedre,” lyder overskriften hos Sport1.

Jens Stage står noteret for syv kasser, mens Jamal Musiala har lavet ni. Forskellen er bare, at Jens Stage tjener sine lønkroner på at arbejde i begge retninger af banen, mens Jamal Musiala bliver betalt for at være et aktiv offensivt.

Men det slutter ikke her.

Jens Stage er nemlig også en af Bundesligaens mest effektive målscorere og laver i gennemsnit et mål hvert 121. minut. Hans syv scoringer på 17 afslutninger er også i toppen over de bedste afslutningsprocenter blandt spillere med flere end fem mål. Kun Jonas Winds seks scoringer på 14 afslutninger kan toppe midtbanemotoren.

– I sidste sæson havde jeg samme antal chancer, som jeg har nu. Jeg var altid i boksen og kom til chancer, men mine afslutninger var bare ikke lige så gode, sagde Jens Stage for nyligt ifølge Sport1.

Jens Stages præstationer har også været med til at sikre Werder Bremen en komfortabel syvendeplads i ligaen.

– Jens er pålidelig og gør sine ting konsekvent, og det er bare et spørgsmål om tid, før han tager flere skridt frem, siger klubbens træner Ole Werner om sin danske talisman.

Werder Bremen bandt også Jens Stage til en længere kontrakt i november. Han har noteret sig for 11 Bundesliga-kampe i denne sæson og var før juleferien ustoppelig med fire mål i fem optrædener.

I hans første to sæsoner i Werder Bremen er det samlet blevet til seks scoringer. Nu har han lavet syv på en halvsæson og er inde omkring landsholdet, hvor han i oktober noterede sig for sin anden optræden i rødt og hvidt.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

AC Milan vil hente Man Utd-profil



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-spiller har revet skulderen af led

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Sur Zorniger med opsang til Ejdum



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spanien – Belgien

Stort medie: Blev Norge snydt?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic