Jens Stage viste løbet af sin FC København-tid, at målnæsen ikke fejler noget.
Efter to sæsoner i Werder Bremen har han også for alvor fundet den frem i tysk fodbold. Faktisk scorer danskeren så mange mål, at kun Jamal Musiala har lavet flere blandt Bundesligaens midtbanespillere.
“Bundesligaens største overraskelse: Kun Musiala er bedre,” lyder overskriften hos Sport1.
Jens Stage står noteret for syv kasser, mens Jamal Musiala har lavet ni. Forskellen er bare, at Jens Stage tjener sine lønkroner på at arbejde i begge retninger af banen, mens Jamal Musiala bliver betalt for at være et aktiv offensivt.
Men det slutter ikke her.
Jens Stage er nemlig også en af Bundesligaens mest effektive målscorere og laver i gennemsnit et mål hvert 121. minut. Hans syv scoringer på 17 afslutninger er også i toppen over de bedste afslutningsprocenter blandt spillere med flere end fem mål. Kun Jonas Winds seks scoringer på 14 afslutninger kan toppe midtbanemotoren.
– I sidste sæson havde jeg samme antal chancer, som jeg har nu. Jeg var altid i boksen og kom til chancer, men mine afslutninger var bare ikke lige så gode, sagde Jens Stage for nyligt ifølge Sport1.
Jens Stages præstationer har også været med til at sikre Werder Bremen en komfortabel syvendeplads i ligaen.
– Jens er pålidelig og gør sine ting konsekvent, og det er bare et spørgsmål om tid, før han tager flere skridt frem, siger klubbens træner Ole Werner om sin danske talisman.
Werder Bremen bandt også Jens Stage til en længere kontrakt i november. Han har noteret sig for 11 Bundesliga-kampe i denne sæson og var før juleferien ustoppelig med fire mål i fem optrædener.
I hans første to sæsoner i Werder Bremen er det samlet blevet til seks scoringer. Nu har han lavet syv på en halvsæson og er inde omkring landsholdet, hvor han i oktober noterede sig for sin anden optræden i rødt og hvidt.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
Afslører kæmpe VM-chok
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
Frankrig – Spanien
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
Tour-special: Det kan vi forvente
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE