Vilde Jens Stage: ‘Ligaens største overraskelse’

Jens Stage imponerer helt vildt i Tyskland.



Jens Stage viste løbet af sin FC København-tid, at målnæsen ikke fejler noget.

Efter to sæsoner i Werder Bremen har han også for alvor fundet den frem i tysk fodbold. Faktisk scorer danskeren så mange mål, at kun Jamal Musiala har lavet flere blandt Bundesligaens midtbanespillere.

“Bundesligaens største overraskelse: Kun Musiala er bedre,” lyder overskriften hos Sport1.

Jens Stage står noteret for syv kasser, mens Jamal Musiala har lavet ni. Forskellen er bare, at Jens Stage tjener sine lønkroner på at arbejde i begge retninger af banen, mens Jamal Musiala bliver betalt for at være et aktiv offensivt.

Men det slutter ikke her.

Jens Stage er nemlig også en af Bundesligaens mest effektive målscorere og laver i gennemsnit et mål hvert 121. minut. Hans syv scoringer på 17 afslutninger er også i toppen over de bedste afslutningsprocenter blandt spillere med flere end fem mål. Kun Jonas Winds seks scoringer på 14 afslutninger kan toppe midtbanemotoren.

– I sidste sæson havde jeg samme antal chancer, som jeg har nu. Jeg var altid i boksen og kom til chancer, men mine afslutninger var bare ikke lige så gode, sagde Jens Stage for nyligt ifølge Sport1.

Jens Stages præstationer har også været med til at sikre Werder Bremen en komfortabel syvendeplads i ligaen.

– Jens er pålidelig og gør sine ting konsekvent, og det er bare et spørgsmål om tid, før han tager flere skridt frem, siger klubbens træner Ole Werner om sin danske talisman.

Werder Bremen bandt også Jens Stage til en længere kontrakt i november. Han har noteret sig for 11 Bundesliga-kampe i denne sæson og var før juleferien ustoppelig med fire mål i fem optrædener.

I hans første to sæsoner i Werder Bremen er det samlet blevet til seks scoringer. Nu har han lavet syv på en halvsæson og er inde omkring landsholdet, hvor han i oktober noterede sig for sin anden optræden i rødt og hvidt.





VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Færdig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Belgien knuser USA

Argentina – Egypten

Scorer vanvittig løn i Premier League

Enig med FC Midtjylland-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

AGF-spiller idømt karantæne

Her er 1/8-finalerne ved VM

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Schweiz – Colombia



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’