Jens Stage viste løbet af sin FC København-tid, at målnæsen ikke fejler noget.
Efter to sæsoner i Werder Bremen har han også for alvor fundet den frem i tysk fodbold. Faktisk scorer danskeren så mange mål, at kun Jamal Musiala har lavet flere blandt Bundesligaens midtbanespillere.
“Bundesligaens største overraskelse: Kun Musiala er bedre,” lyder overskriften hos Sport1.
Jens Stage står noteret for syv kasser, mens Jamal Musiala har lavet ni. Forskellen er bare, at Jens Stage tjener sine lønkroner på at arbejde i begge retninger af banen, mens Jamal Musiala bliver betalt for at være et aktiv offensivt.
Men det slutter ikke her.
Jens Stage er nemlig også en af Bundesligaens mest effektive målscorere og laver i gennemsnit et mål hvert 121. minut. Hans syv scoringer på 17 afslutninger er også i toppen over de bedste afslutningsprocenter blandt spillere med flere end fem mål. Kun Jonas Winds seks scoringer på 14 afslutninger kan toppe midtbanemotoren.
– I sidste sæson havde jeg samme antal chancer, som jeg har nu. Jeg var altid i boksen og kom til chancer, men mine afslutninger var bare ikke lige så gode, sagde Jens Stage for nyligt ifølge Sport1.
Jens Stages præstationer har også været med til at sikre Werder Bremen en komfortabel syvendeplads i ligaen.
– Jens er pålidelig og gør sine ting konsekvent, og det er bare et spørgsmål om tid, før han tager flere skridt frem, siger klubbens træner Ole Werner om sin danske talisman.
Werder Bremen bandt også Jens Stage til en længere kontrakt i november. Han har noteret sig for 11 Bundesliga-kampe i denne sæson og var før juleferien ustoppelig med fire mål i fem optrædener.
I hans første to sæsoner i Werder Bremen er det samlet blevet til seks scoringer. Nu har han lavet syv på en halvsæson og er inde omkring landsholdet, hvor han i oktober noterede sig for sin anden optræden i rødt og hvidt.
LIVE
TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
INTERVIEW FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW