Jens Stage viste løbet af sin FC København-tid, at målnæsen ikke fejler noget.
Efter to sæsoner i Werder Bremen har han også for alvor fundet den frem i tysk fodbold. Faktisk scorer danskeren så mange mål, at kun Jamal Musiala har lavet flere blandt Bundesligaens midtbanespillere.
“Bundesligaens største overraskelse: Kun Musiala er bedre,” lyder overskriften hos Sport1.
Jens Stage står noteret for syv kasser, mens Jamal Musiala har lavet ni. Forskellen er bare, at Jens Stage tjener sine lønkroner på at arbejde i begge retninger af banen, mens Jamal Musiala bliver betalt for at være et aktiv offensivt.
Men det slutter ikke her.
Jens Stage er nemlig også en af Bundesligaens mest effektive målscorere og laver i gennemsnit et mål hvert 121. minut. Hans syv scoringer på 17 afslutninger er også i toppen over de bedste afslutningsprocenter blandt spillere med flere end fem mål. Kun Jonas Winds seks scoringer på 14 afslutninger kan toppe midtbanemotoren.
– I sidste sæson havde jeg samme antal chancer, som jeg har nu. Jeg var altid i boksen og kom til chancer, men mine afslutninger var bare ikke lige så gode, sagde Jens Stage for nyligt ifølge Sport1.
Jens Stages præstationer har også været med til at sikre Werder Bremen en komfortabel syvendeplads i ligaen.
– Jens er pålidelig og gør sine ting konsekvent, og det er bare et spørgsmål om tid, før han tager flere skridt frem, siger klubbens træner Ole Werner om sin danske talisman.
Werder Bremen bandt også Jens Stage til en længere kontrakt i november. Han har noteret sig for 11 Bundesliga-kampe i denne sæson og var før juleferien ustoppelig med fire mål i fem optrædener.
I hans første to sæsoner i Werder Bremen er det samlet blevet til seks scoringer. Nu har han lavet syv på en halvsæson og er inde omkring landsholdet, hvor han i oktober noterede sig for sin anden optræden i rødt og hvidt.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
Liverpool præsenterer succestræner
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’