Et Erling Haaland-skifte til Bayern München er “urealistisk” på nuværende tidspunkt, fortæller klubbens fremtidige direktør, Oliver Kahn.
Den norske angriber har etableret sig selv som en af de bedste angribere i Europa, siden han kom til Borussia Dortmund i januar 2020. Af samme grund er han et varmt navn i det kommende transfervindue, hvor flere storklubber meldes interesseret.
Den tyske storklub Bayern München er en af disse, men Kahn påstår, at de ikke er i stand til at matche prisen på ham i øjeblikket.
– Desværre, hvem end der har sagt det forstår ikke vores situation. En vare der koster – som vi har hørt det – over 100 millioner euro er urealistisk for Bayern München i øjeblikket, siger Karl-Heinz Rummenigges afløser til Bild.
Den tidligere tyske landsholdsmålmand mener i stedet, at der stadig er gode år tilbage i klubbens nuværende stjerneangriber, Robert Lewandowski, selvom han har rundet de 33 år.
– Robert har stadig to år tilbage af sin kontrakt her. Hans præstationer kan der ikke sættes spørgsmålstegn ved. Han har scoret 39 mål i Bundesligaen indtil videre.
– Alene det gør, at vi ikke behøver tænke på Haaland i dag. Robert kan fortsætte det her niveau i et par år mere, vurderer Kahn.
Erling Haaland har scoret 37 mål i 38 kampe denne sæson og har kontrakt med klubben frem til 2024. Hvis ikke han bliver solgt inden, så er det ikke usandsynligt, at Bayern vil erstatte ham til den tid, hvor Lewandowski må formodes at have sine bedste år bag sig.
Men der er hård konkurrence om nordmanden, og rygterne vil vide, at Barcelona og Real Madrid er meget ihærdige for at lave en handel, mens også Premier League-trioen Manchester United, Manchester City og Chelsea er interesseret.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
NYHEDER
