Storklubber lurer: Han er bekymret for Lindstrøm

Jesper Lindstrøm er på blokken hos flere af Europas største klubber efter pragtpræstationer hos Eintracht Frankfurt, men danskeren bør ikke have travlt, mener den tidligere sportsdirektør.



Jesper Lindstrøms aktie er steget med raketfart efter gennembruddet i Eintracht Frankfurt i denne sæson, og danskeren er interessant hos flere storklubber i Europa. 

For eksempel har Tipsbladet beskrevet, at der er sat kryds ud for Lindstrøms navn hos Liverpool og Napoli

Meget peger da også på, at denne sæson bliver den sidste i Eintracht Frankfurt for Jesper Lindstrøm, som man forventer bliver brandvarm til sommerens transfervindue. Den tidligere Brøndby-spiller bør dog lige stikke fingeren i jorden og parkere de eventuelle drømme, han har om et større skifte.

Det mener Eintracht Frankfurts tidligere sportsdirektær Bruno Hübner. I et interview med Kicker siger Hübner, der var sportschef i Frankfurt fra 2011 til 2021, at Lindstrøm og Randal Kolo Muani bør blive i noget tid endnu, før de søger mod større adresser.

– Begge er unge og rigtig gode. Vejen er åben for dem, men efter min mening bør de blive i mindst en sæson mere, lyder Hübners klare dom.

I og med han var sportsdirektør i Frankfurt i ti år, har han sendt rigtig mange spillere væk fra Frankfurt, og han har noteret noget, som går igen stort set hver gang. 

– Alle, der rejste, oplevede et fald i præstationerne bagefter. Det vil kun gavne udviklingen at blive endnu et år og modnes i dette miljø, mener Hübner. 

Begge er på lange kontrakter, hvorfor Eintracht Frankfurt står i en god forhandlingsposition, såfremt der skulle ske noget. Buddene på de to stjerner kan dog blive så store, at klubben ikke kan sige nej til det.

Randal Kolo Muani har været involveret i 21 scoringer i 18 Bundesligakampe i denne sæson, mens tallet for Lindstrøm er 11. Begge var flyvende i weekendens 3-0-sejr over Hertha BSC. Kolo Muani kom på tavlen to gange, mens Jesper Lindstrøm stod for en enkelt assist.



Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Meldes på vej mod nyt skifte

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Dansk målsluger færdig

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afviser millionbud fra Brøndby

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt