Efter en dårlig periode med blot et point i fire kampe kom Bayer Leverkusen tilbage på vinderkurs i Bundesligaen med sejren i tirsdagens topkamp mod Borussia Dortmund.
I en meget underholdende og chancerig affære sejrede Leverkusen med 2-1.
Holdene havde hver deres halvleg, og det lugtede af Dortmund-sejr, da Leverkusen i stedet slog til med sejrsmålet med ti minutter tilbage.
Leverkusen rykker med sejren op på andenpladsen med 32 point for 17 kampe. Bayern München topper rækken med 36 point for 16 kampe. Dortmund har på fjerdepladsen 29 point for 17 opgør.
Dortmund, der gav fuld spilletid til Thomas Delaney, kom friskt ud til kampen og skabte optræk til fine muligheder i de indledende minutter, men opgøret vippede klart over til Leverkusen med en sekvens efter 13 minutter.
Et skidt Dortmund-målspark endte på hjemmeholdets fødder, og fra banens midte flænsede Leon Bailey Dortmunds forsvar op med en aflevering i dybden, som den unge franske kantspiller Moussa Diaby udnyttede til at score til 1-0.
Derfra var det Leverkusens halvleg. Holdet fik lidt mere plads som følge af scoringen og brugte den til at sætte det ene farlige kontraangreb op efter det andet.
Moussa Diaby var konstant farlig og havde også chancen for at score sit andet mål, men trods ni Leverkusen-forsøg inden for rammen i de første 45 minutter forblev stillingen 1-0.
Dortmund fandt et højere niveau straks efter pausen. Efter ti minutter blev backen Thomas Meunier spillet blank, men belgieren helkiksede sin afslutning. Ti minutter senere formøblede Erling Haaland en kontramulighed.
Midtvejs i halvlegen kom udligningen så. Thomas Delaney pressede aggressivt, så Leverkusen tabte bolden over til Julian Brandt, der tog chancen udefra og udlignede. Keeper Lukas Hradecky så dog ikke for godt ud.
Minuttet senere var Brandt også tæt på at score til 2-1 fra nært hold.
Dortmund pressede hårdt for føringsmålet, men i stedet slog Leverkusen til på en kontra ud af ingenting ti minutter før tid. 17-årige Florian Wirtz blev spillet fri og hamrede 2-1-målet ind.
Derfra var Leverkusen faktisk tættere på 3-1, end Dortmund var på 2-2.
Hoffenheim vandt uden skadede Robert Skov og med Jacob Bruun Larsen på bænken med 3-0 ude mod Hertha Berlin, mens Mainz 05 med træner Bo Svensson i spidsen hjemme tabte med 0-2 til Wolfsburg.
Mainz er næstsidst med fem point op til Köln, der er tredjesidst.
Mönchengladbach ligger nummer syv efter hjemmesejren på 1-0 over Werder Bremen.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei
