Efter en dårlig periode med blot et point i fire kampe kom Bayer Leverkusen tilbage på vinderkurs i Bundesligaen med sejren i tirsdagens topkamp mod Borussia Dortmund.
I en meget underholdende og chancerig affære sejrede Leverkusen med 2-1.
Holdene havde hver deres halvleg, og det lugtede af Dortmund-sejr, da Leverkusen i stedet slog til med sejrsmålet med ti minutter tilbage.
Leverkusen rykker med sejren op på andenpladsen med 32 point for 17 kampe. Bayern München topper rækken med 36 point for 16 kampe. Dortmund har på fjerdepladsen 29 point for 17 opgør.
Dortmund, der gav fuld spilletid til Thomas Delaney, kom friskt ud til kampen og skabte optræk til fine muligheder i de indledende minutter, men opgøret vippede klart over til Leverkusen med en sekvens efter 13 minutter.
Et skidt Dortmund-målspark endte på hjemmeholdets fødder, og fra banens midte flænsede Leon Bailey Dortmunds forsvar op med en aflevering i dybden, som den unge franske kantspiller Moussa Diaby udnyttede til at score til 1-0.
Derfra var det Leverkusens halvleg. Holdet fik lidt mere plads som følge af scoringen og brugte den til at sætte det ene farlige kontraangreb op efter det andet.
Moussa Diaby var konstant farlig og havde også chancen for at score sit andet mål, men trods ni Leverkusen-forsøg inden for rammen i de første 45 minutter forblev stillingen 1-0.
Dortmund fandt et højere niveau straks efter pausen. Efter ti minutter blev backen Thomas Meunier spillet blank, men belgieren helkiksede sin afslutning. Ti minutter senere formøblede Erling Haaland en kontramulighed.
Midtvejs i halvlegen kom udligningen så. Thomas Delaney pressede aggressivt, så Leverkusen tabte bolden over til Julian Brandt, der tog chancen udefra og udlignede. Keeper Lukas Hradecky så dog ikke for godt ud.
Minuttet senere var Brandt også tæt på at score til 2-1 fra nært hold.
Dortmund pressede hårdt for føringsmålet, men i stedet slog Leverkusen til på en kontra ud af ingenting ti minutter før tid. 17-årige Florian Wirtz blev spillet fri og hamrede 2-1-målet ind.
Derfra var Leverkusen faktisk tættere på 3-1, end Dortmund var på 2-2.
Hoffenheim vandt uden skadede Robert Skov og med Jacob Bruun Larsen på bænken med 3-0 ude mod Hertha Berlin, mens Mainz 05 med træner Bo Svensson i spidsen hjemme tabte med 0-2 til Wolfsburg.
Mainz er næstsidst med fem point op til Köln, der er tredjesidst.
Mönchengladbach ligger nummer syv efter hjemmesejren på 1-0 over Werder Bremen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
