Surt show: Evigt uheldig dansker skadet igen

Nikolas Nartey er blevet skadet igen, men heldigvis ser den evigt uheldige dansker ud til at slippe billigt.



Få danske fodboldspillere har været så skadesplaget som Nikolas Nartey.

Det tidligere stortalent, der til dagligt tørner ud for Bundesliga-klubben VfB Stuttgart, har mere eller mindre været skadet i to år, men for nyligt er midtbanespilleren vendt tilbage, og i 2025 har han spillet tre kampe for Stuttgarts andethold i Regionalligaen.

I weekenden blev han dog skadet igen.

Efter blot syv minutter på banen mod Energie Cottbus måtte Nikolas Nartey udgå, og det er selvsagt bekymrende med danskerens historik in mente. Heldigvis er de første meldinger opløftende.

Tipsbladet har været i kontakt med VfB Stuttgart, der oplyser, at man forventer, at 25-årige Nartey kan nøjes med en skadespause på op til tre uger. Det er en muskelskade, der hæmmer den uheldige dansker.

Nikolas Nartey har ikke optrådt for førsteholdet i VfB Stuttgart siden 2023, og det er umiddelbart svært at forestille sig, at det tidligere stortalent får forlænget kontrakten, som udløber ved udgangen af denne sæson.

Nikolas Nartey er storebror til Brøndby-profilen Noah Nartey, der naturligvis har fulgt sin uheldige bror tæt i det tyske.

– Vi følger selvfølgelig hinanden nært. Han har selvfølgelig været meget skadet og været meget uheldig, men han har selvfølgelig også hjulpet mig, og jeg er rigtig taknemmelig for, at han har hjulpet mig, og jeg prøver at være ved hans side i hans hårde tid. Nu er han så endelig kommet tilbage, så lad os håbe, at det holder, sagde Noah Nartey for en måned siden.

I første omgang holdt det kun i kort tid.





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Usbekistan – Colombia

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Deadline overskredet: FC København melder ud

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Frankrig – Senegal

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Irak – Norge

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Argentina – Algeriet

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Østrig – Jordan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er Tunesiens nye VM-træner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig