Bo Svensson og Mainz kæmper i bunden af Bundesligaen, og den danske cheftræner fik en skidt start i spidsen for klubben, da man i seneste runde tabte til Eintracht Frankfurt.
Lørdag eftermiddag skulle man forsøge at rejse sig hjemme mod Borussia Dortmund, der havde Thomas Delaney på bænken.
Herfra kunne den danske midtbanespiller se Erling Haaland bringe værterne i front efter mindre end halvandet minut. Dortmund spillede sig flot igennem i egen højreside, og til sidst kunne nordmanden styre bolden over i det lange hjørne fra kanten af feltet.
Scoringen blev dog annulleret efter VAR-gennemsyn, fordi Thomas Meunier havde været offside.
Julian Brandt var også tæt på at bringe Dortmund i front 23 minutter inde i opgøret, men Mainz-keeper Robin Zentner diskede op med en flot redning.
Læs også:Lyngby og Simon Tibbling deler kedelig skæbne i denne sæson
Efter en halv time var det Jude Bellinghams tur til at true Mainz-buret efter et fint Haaland-aflæg, men den unge englænder måtte se sin afslutning tage ydersiden af stolpen. Derfor måtte han også lade sit første Bundesliga-mål vente på sig.
Bellingham fik også en stor hovedstødsmulighed fem minutter før pausefløjt, men heller ikke denne gang skulle han komme på måltavlen.
0-0 stod det således ved pausen.
I anden halvleg begyndte Dortmund, hvor de slap i første halvleg, men helt ud af det blå var det Mainz, der lavede kampens første mål.
Der var spillet 58 minutter af opgøret, da Levin Öztunali trak ind fra højre og bragede bolden op i hjørnet med sit venstre ben – og så var Bo Svenssons mandskab pludselig på vej til at tage en stor skalp.
Læs også:Dansk Mainz-træner før Dortmund-kamp: Vi har brug for en god dag
Føringen skulle dog ikke holde særligt længe, for efter 73 minutter fik Thomas Meunier udlignet.
Indskiftede Youssoufa Moukoko driblede sig fri i Mainz-feltet og fik sendt bolden ind foran mål, hvor Philipp Mwene kunne cleare den. Han fik imidlertid ikke et ordentligt træf på den, så på kanten af feltet kunne belgiske Meunier sparke returbolden i nettet.
Og så var det lige ved at gå helt galt for Mainz.
For blot et minut senere begik Alexander Hack straffespark på selvsamme Meunier, og så kunne Marco Reus pludselig bringe Dortmund i front. Men tyskeren misbrugte fra ellevemeterpletten, og så var stillingen fortsat 1-1.
Yderligere et par minutter senere var Mainz så tæt på at bringe sit i front igen, men Danny Latzas halvkiksede afslutning tog stolpen og gik i spil igen.
Det endte dog uden flere scoringer, hvorfor begge mandskaber måtte tage til takke med et enkelt point – det første for Bo Svensson i Mainz.
Det betyder også, at Mainz igen overhaler Schalke 04 og nu er næstsidst i Bundesligaen. Der er syv point op til Arminia Bielefeld over nedrykningsstregen.
Dortmund er på fjerdepladsen med 29 point for 16 kampe.
Læs også:Landstræneren storroser dansk cheftræner
Læs også:Mainz-boss sammenligner Bo Svensson med tysk succes-træner
Læs også:Fredagens rygtebørs: Storklubber jagter ombejlet forsvar-talent
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
