Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Det klinger hult, at Bo Henriksen skulle være interesseret i et skifte til VfL Wolfsburg



Rygtemaskinen er for alvor sat i gang i VfL Wolfsburg.

Den tidligere tyske mesterklub har ikke leveret, hvad der var forventet i denne sæson, og ser ind i at slutte uden for top ti i Bundesligaen.

Derfor virker det til at være en offentlig sandhed, at Ralph Hasenhüttls dage som cheftræner i klubben til sommer er talte.

Volkswagen-klubben virker i jagten på at finde en ny cheftræner til at have stirret sig blind på danske kandidater, hvor Jacob Neestrup, Brian Priske og senest Bo Henriksen blev nævnt som én, der kunne blive den næste til at kickstarte ‘Polo’en,’ der virker til at have motorproblemer i denne sæson.

Historien om, at Bo Henriksen og Wolfsburg, kunne Tipsbladet imidlertid skyde ned fredag – den har nemlig intet på sig.

Christian Heidel, der er sportsdirektør i Mainz, udtaler sig nu også i sagen til Bild, med et stort glimt i øjet.

– Når han løber ud til fansene, vil der ikke være nogen, siger han ironisk om Wolfsburgs dalende tilskuertal. Og tilføjer sarkastisk:

– Det passer helt sikkert godt til ham.

En opgørelse fra Kicker viser, at Wolfsburg er det hold i rækken, der har haft fjerdefærrest tilskuere på hjemmebane i denne Bundesliga-sæson.

Der er bare lige den hage ved det, at de tre klubber under dem – Union Berlin, Holstein Kiel og Heidenheim – har mindre stadions, men modsat Wolfsburg har de haft udsolgt til stort set alle deres hjemmekampe.

Wolfsburg er således, sammen med Hoffenheim, der er notorisk kendt for at have en relativt lille fanbase efter tyske forhold, det hold med lavest tilskuersnit på hjemmebane i denne sæson. Wolfsburg sælger kun 86 procent af billetterne til deres hjemmekampe, mens Bo Henriksens Mainz sælger 96 procent.






Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Sønderjyske – Brøndby IF

Arsenal vinder og lægger pres på City

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Tottenham henter forløsende sejr

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend