Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Det klinger hult, at Bo Henriksen skulle være interesseret i et skifte til VfL Wolfsburg



Rygtemaskinen er for alvor sat i gang i VfL Wolfsburg.

Den tidligere tyske mesterklub har ikke leveret, hvad der var forventet i denne sæson, og ser ind i at slutte uden for top ti i Bundesligaen.

Derfor virker det til at være en offentlig sandhed, at Ralph Hasenhüttls dage som cheftræner i klubben til sommer er talte.

Volkswagen-klubben virker i jagten på at finde en ny cheftræner til at have stirret sig blind på danske kandidater, hvor Jacob Neestrup, Brian Priske og senest Bo Henriksen blev nævnt som én, der kunne blive den næste til at kickstarte ‘Polo’en,’ der virker til at have motorproblemer i denne sæson.

Historien om, at Bo Henriksen og Wolfsburg, kunne Tipsbladet imidlertid skyde ned fredag – den har nemlig intet på sig.

Christian Heidel, der er sportsdirektør i Mainz, udtaler sig nu også i sagen til Bild, med et stort glimt i øjet.

– Når han løber ud til fansene, vil der ikke være nogen, siger han ironisk om Wolfsburgs dalende tilskuertal. Og tilføjer sarkastisk:

– Det passer helt sikkert godt til ham.

En opgørelse fra Kicker viser, at Wolfsburg er det hold i rækken, der har haft fjerdefærrest tilskuere på hjemmebane i denne Bundesliga-sæson.

Der er bare lige den hage ved det, at de tre klubber under dem – Union Berlin, Holstein Kiel og Heidenheim – har mindre stadions, men modsat Wolfsburg har de haft udsolgt til stort set alle deres hjemmekampe.

Wolfsburg er således, sammen med Hoffenheim, der er notorisk kendt for at have en relativt lille fanbase efter tyske forhold, det hold med lavest tilskuersnit på hjemmebane i denne sæson. Wolfsburg sælger kun 86 procent af billetterne til deres hjemmekampe, mens Bo Henriksens Mainz sælger 96 procent.






LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

Klar besked om AGF

Lyngby BK – AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Franco Baresi er død

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tottenham-flop i stor transfer

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal

Er de også færdige i OB?

Nærmer sig vild FCK-præstation

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Randers FC – Silkeborg IF

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring