Rygtemaskinen er for alvor sat i gang i VfL Wolfsburg.
Den tidligere tyske mesterklub har ikke leveret, hvad der var forventet i denne sæson, og ser ind i at slutte uden for top ti i Bundesligaen.
Derfor virker det til at være en offentlig sandhed, at Ralph Hasenhüttls dage som cheftræner i klubben til sommer er talte.
Volkswagen-klubben virker i jagten på at finde en ny cheftræner til at have stirret sig blind på danske kandidater, hvor Jacob Neestrup, Brian Priske og senest Bo Henriksen blev nævnt som én, der kunne blive den næste til at kickstarte ‘Polo’en,’ der virker til at have motorproblemer i denne sæson.
Historien om, at Bo Henriksen og Wolfsburg, kunne Tipsbladet imidlertid skyde ned fredag – den har nemlig intet på sig.
Christian Heidel, der er sportsdirektør i Mainz, udtaler sig nu også i sagen til Bild, med et stort glimt i øjet.
– Når han løber ud til fansene, vil der ikke være nogen, siger han ironisk om Wolfsburgs dalende tilskuertal. Og tilføjer sarkastisk:
– Det passer helt sikkert godt til ham.
En opgørelse fra Kicker viser, at Wolfsburg er det hold i rækken, der har haft fjerdefærrest tilskuere på hjemmebane i denne Bundesliga-sæson.
Der er bare lige den hage ved det, at de tre klubber under dem – Union Berlin, Holstein Kiel og Heidenheim – har mindre stadions, men modsat Wolfsburg har de haft udsolgt til stort set alle deres hjemmekampe.
Wolfsburg er således, sammen med Hoffenheim, der er notorisk kendt for at have en relativt lille fanbase efter tyske forhold, det hold med lavest tilskuersnit på hjemmebane i denne sæson. Wolfsburg sælger kun 86 procent af billetterne til deres hjemmekampe, mens Bo Henriksens Mainz sælger 96 procent.
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
Tuchel føler “den største smerte af alle”
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Superliga-stjerne i transfer denne sommer?
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
Spanien har et ekstra øje på Messi
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
INTERVIEW