Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Det klinger hult, at Bo Henriksen skulle være interesseret i et skifte til VfL Wolfsburg



Rygtemaskinen er for alvor sat i gang i VfL Wolfsburg.

Den tidligere tyske mesterklub har ikke leveret, hvad der var forventet i denne sæson, og ser ind i at slutte uden for top ti i Bundesligaen.

Derfor virker det til at være en offentlig sandhed, at Ralph Hasenhüttls dage som cheftræner i klubben til sommer er talte.

Volkswagen-klubben virker i jagten på at finde en ny cheftræner til at have stirret sig blind på danske kandidater, hvor Jacob Neestrup, Brian Priske og senest Bo Henriksen blev nævnt som én, der kunne blive den næste til at kickstarte ‘Polo’en,’ der virker til at have motorproblemer i denne sæson.

Historien om, at Bo Henriksen og Wolfsburg, kunne Tipsbladet imidlertid skyde ned fredag – den har nemlig intet på sig.

Christian Heidel, der er sportsdirektør i Mainz, udtaler sig nu også i sagen til Bild, med et stort glimt i øjet.

– Når han løber ud til fansene, vil der ikke være nogen, siger han ironisk om Wolfsburgs dalende tilskuertal. Og tilføjer sarkastisk:

– Det passer helt sikkert godt til ham.

En opgørelse fra Kicker viser, at Wolfsburg er det hold i rækken, der har haft fjerdefærrest tilskuere på hjemmebane i denne Bundesliga-sæson.

Der er bare lige den hage ved det, at de tre klubber under dem – Union Berlin, Holstein Kiel og Heidenheim – har mindre stadions, men modsat Wolfsburg har de haft udsolgt til stort set alle deres hjemmekampe.

Wolfsburg er således, sammen med Hoffenheim, der er notorisk kendt for at have en relativt lille fanbase efter tyske forhold, det hold med lavest tilskuersnit på hjemmebane i denne sæson. Wolfsburg sælger kun 86 procent af billetterne til deres hjemmekampe, mens Bo Henriksens Mainz sælger 96 procent.






LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Chokskifte på vej?

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Forbereder bud på 970 mio.

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Tjekkiet – Mexico

Tunesien – Holland

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Lurer på Superliga-stjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Åbner op for sommertransfer

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Skotland – Brasilien

Ecuador – Tyskland

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Curaçao – Elfenbenskysten

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Schweiz – Canada

Sydafrika – Sydkorea



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse