Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Det klinger hult, at Bo Henriksen skulle være interesseret i et skifte til VfL Wolfsburg



Rygtemaskinen er for alvor sat i gang i VfL Wolfsburg.

Den tidligere tyske mesterklub har ikke leveret, hvad der var forventet i denne sæson, og ser ind i at slutte uden for top ti i Bundesligaen.

Derfor virker det til at være en offentlig sandhed, at Ralph Hasenhüttls dage som cheftræner i klubben til sommer er talte.

Volkswagen-klubben virker i jagten på at finde en ny cheftræner til at have stirret sig blind på danske kandidater, hvor Jacob Neestrup, Brian Priske og senest Bo Henriksen blev nævnt som én, der kunne blive den næste til at kickstarte ‘Polo’en,’ der virker til at have motorproblemer i denne sæson.

Historien om, at Bo Henriksen og Wolfsburg, kunne Tipsbladet imidlertid skyde ned fredag – den har nemlig intet på sig.

Christian Heidel, der er sportsdirektør i Mainz, udtaler sig nu også i sagen til Bild, med et stort glimt i øjet.

– Når han løber ud til fansene, vil der ikke være nogen, siger han ironisk om Wolfsburgs dalende tilskuertal. Og tilføjer sarkastisk:

– Det passer helt sikkert godt til ham.

En opgørelse fra Kicker viser, at Wolfsburg er det hold i rækken, der har haft fjerdefærrest tilskuere på hjemmebane i denne Bundesliga-sæson.

Der er bare lige den hage ved det, at de tre klubber under dem – Union Berlin, Holstein Kiel og Heidenheim – har mindre stadions, men modsat Wolfsburg har de haft udsolgt til stort set alle deres hjemmekampe.

Wolfsburg er således, sammen med Hoffenheim, der er notorisk kendt for at have en relativt lille fanbase efter tyske forhold, det hold med lavest tilskuersnit på hjemmebane i denne sæson. Wolfsburg sælger kun 86 procent af billetterne til deres hjemmekampe, mens Bo Henriksens Mainz sælger 96 procent.






Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Sverige

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-boss med spændende transfermelding

Dame N’Doye scorer nyt job

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tyskland – Elfenbenskysten

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske