Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Det klinger hult, at Bo Henriksen skulle være interesseret i et skifte til VfL Wolfsburg



Rygtemaskinen er for alvor sat i gang i VfL Wolfsburg.

Den tidligere tyske mesterklub har ikke leveret, hvad der var forventet i denne sæson, og ser ind i at slutte uden for top ti i Bundesligaen.

Derfor virker det til at være en offentlig sandhed, at Ralph Hasenhüttls dage som cheftræner i klubben til sommer er talte.

Volkswagen-klubben virker i jagten på at finde en ny cheftræner til at have stirret sig blind på danske kandidater, hvor Jacob Neestrup, Brian Priske og senest Bo Henriksen blev nævnt som én, der kunne blive den næste til at kickstarte ‘Polo’en,’ der virker til at have motorproblemer i denne sæson.

Historien om, at Bo Henriksen og Wolfsburg, kunne Tipsbladet imidlertid skyde ned fredag – den har nemlig intet på sig.

Christian Heidel, der er sportsdirektør i Mainz, udtaler sig nu også i sagen til Bild, med et stort glimt i øjet.

– Når han løber ud til fansene, vil der ikke være nogen, siger han ironisk om Wolfsburgs dalende tilskuertal. Og tilføjer sarkastisk:

– Det passer helt sikkert godt til ham.

En opgørelse fra Kicker viser, at Wolfsburg er det hold i rækken, der har haft fjerdefærrest tilskuere på hjemmebane i denne Bundesliga-sæson.

Der er bare lige den hage ved det, at de tre klubber under dem – Union Berlin, Holstein Kiel og Heidenheim – har mindre stadions, men modsat Wolfsburg har de haft udsolgt til stort set alle deres hjemmekampe.

Wolfsburg er således, sammen med Hoffenheim, der er notorisk kendt for at have en relativt lille fanbase efter tyske forhold, det hold med lavest tilskuersnit på hjemmebane i denne sæson. Wolfsburg sælger kun 86 procent af billetterne til deres hjemmekampe, mens Bo Henriksens Mainz sælger 96 procent.






‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er AGF’s Champions League-modstander

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Mexico – Sydkorea

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Succestræner død af kræft

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCM’s Europa League-modstander