Efter Jess Thorup er blevet ansat som cheftræner i den tyske Bundesliga-klub Augsburg har han først fået Jacob Friis ned til klubben fra Viborg. Nu er der blevet hyret endnu en dansker, og ham kender Thorup særdeles godt.
Det drejer sig nemlig om Lars Knudsen, der var assistenttræner for ham i deres fælles fortid i FC Midtjylland. Det har tyskerne præsenteret denne weekend.
Her bliver der peget på, at Knudsen særligt er specialist inden for dødbolde, og at han har underskrevet en kontrakt frem til slutningen af denne sæson – og han er allerede med på bænken for dem denne søndag.
Augsburgs sportsdirektør Marinko Jurendic har i forbindelse med ansættelsen udtalt sig om, hvad der har overbevist dem.
– Lars imponerede os under samtaler med sin ekspertise inden for dødbolde, og vi tror på, at vi kan forbedre denne vigtige del af vores spil. Hans erfaring vil gøre ham til et fremragende tilføjelse til trænerteamet. Vi ser frem til at arbejde sammen og ønsker Lars en succesfuld start på tilværelsen i FCA, fortæller sportsdirektøren.
Knudsen var i FC Midtjylland mellem 2016 og 2018. Thorup stoppede i samme år, men kom året før til den midtjyske klub, hvor han vandt mesterskabet i det sidste år. Blandt andet ved at ændre til en 3-4-3-formation i samarbejde med netop Lars Knudsen.
Senest har den nye tilførsel til Augsburg-trænerteamet været i engelske Leicester, ligesom han også har været inde omkring det amerikanske landshold og har været landstræner for flere danske U-landshold.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
NYHEDER