Efter Jess Thorup er blevet ansat som cheftræner i den tyske Bundesliga-klub Augsburg har han først fået Jacob Friis ned til klubben fra Viborg. Nu er der blevet hyret endnu en dansker, og ham kender Thorup særdeles godt.
Det drejer sig nemlig om Lars Knudsen, der var assistenttræner for ham i deres fælles fortid i FC Midtjylland. Det har tyskerne præsenteret denne weekend.
Her bliver der peget på, at Knudsen særligt er specialist inden for dødbolde, og at han har underskrevet en kontrakt frem til slutningen af denne sæson – og han er allerede med på bænken for dem denne søndag.
Augsburgs sportsdirektør Marinko Jurendic har i forbindelse med ansættelsen udtalt sig om, hvad der har overbevist dem.
– Lars imponerede os under samtaler med sin ekspertise inden for dødbolde, og vi tror på, at vi kan forbedre denne vigtige del af vores spil. Hans erfaring vil gøre ham til et fremragende tilføjelse til trænerteamet. Vi ser frem til at arbejde sammen og ønsker Lars en succesfuld start på tilværelsen i FCA, fortæller sportsdirektøren.
Knudsen var i FC Midtjylland mellem 2016 og 2018. Thorup stoppede i samme år, men kom året før til den midtjyske klub, hvor han vandt mesterskabet i det sidste år. Blandt andet ved at ændre til en 3-4-3-formation i samarbejde med netop Lars Knudsen.
Senest har den nye tilførsel til Augsburg-trænerteamet været i engelske Leicester, ligesom han også har været inde omkring det amerikanske landshold og har været landstræner for flere danske U-landshold.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
OPTAKT
Skotland – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
OPTAKT
USA – Australien
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander