Efter Jess Thorup er blevet ansat som cheftræner i den tyske Bundesliga-klub Augsburg har han først fået Jacob Friis ned til klubben fra Viborg. Nu er der blevet hyret endnu en dansker, og ham kender Thorup særdeles godt.
Det drejer sig nemlig om Lars Knudsen, der var assistenttræner for ham i deres fælles fortid i FC Midtjylland. Det har tyskerne præsenteret denne weekend.
Her bliver der peget på, at Knudsen særligt er specialist inden for dødbolde, og at han har underskrevet en kontrakt frem til slutningen af denne sæson – og han er allerede med på bænken for dem denne søndag.
Augsburgs sportsdirektør Marinko Jurendic har i forbindelse med ansættelsen udtalt sig om, hvad der har overbevist dem.
– Lars imponerede os under samtaler med sin ekspertise inden for dødbolde, og vi tror på, at vi kan forbedre denne vigtige del af vores spil. Hans erfaring vil gøre ham til et fremragende tilføjelse til trænerteamet. Vi ser frem til at arbejde sammen og ønsker Lars en succesfuld start på tilværelsen i FCA, fortæller sportsdirektøren.
Knudsen var i FC Midtjylland mellem 2016 og 2018. Thorup stoppede i samme år, men kom året før til den midtjyske klub, hvor han vandt mesterskabet i det sidste år. Blandt andet ved at ændre til en 3-4-3-formation i samarbejde med netop Lars Knudsen.
Senest har den nye tilførsel til Augsburg-trænerteamet været i engelske Leicester, ligesom han også har været inde omkring det amerikanske landshold og har været landstræner for flere danske U-landshold.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Chok – henter første VM-point nogensinde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
OPTAKT
Holland – Japan
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE