Thorup får ny dansker til Augsburg-trænerteamet

Lars Knudsen er ny mand i Bundesliga-klubben Augsburg.



Efter Jess Thorup er blevet ansat som cheftræner i den tyske Bundesliga-klub Augsburg har han først fået Jacob Friis ned til klubben fra Viborg. Nu er der blevet hyret endnu en dansker, og ham kender Thorup særdeles godt.

Det drejer sig nemlig om Lars Knudsen, der var assistenttræner for ham i deres fælles fortid i FC Midtjylland. Det har tyskerne præsenteret denne weekend.

Her bliver der peget på, at Knudsen særligt er specialist inden for dødbolde, og at han har underskrevet en kontrakt frem til slutningen af denne sæson – og han er allerede med på bænken for dem denne søndag.

Augsburgs sportsdirektør Marinko Jurendic har i forbindelse med ansættelsen udtalt sig om, hvad der har overbevist dem.

– Lars imponerede os under samtaler med sin ekspertise inden for dødbolde, og vi tror på, at vi kan forbedre denne vigtige del af vores spil. Hans erfaring vil gøre ham til et fremragende tilføjelse til trænerteamet. Vi ser frem til at arbejde sammen og ønsker Lars en succesfuld start på tilværelsen i FCA, fortæller sportsdirektøren.

Knudsen var i FC Midtjylland mellem 2016 og 2018. Thorup stoppede i samme år, men kom året før til den midtjyske klub, hvor han vandt mesterskabet i det sidste år. Blandt andet ved at ændre til en 3-4-3-formation i samarbejde med netop Lars Knudsen.

Senest har den nye tilførsel til Augsburg-trænerteamet været i engelske Leicester, ligesom han også har været inde omkring det amerikanske landshold og har været landstræner for flere danske U-landshold.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AGF kan ende med millionregning, men…

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Harry Maguire i chok

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Brighton – Manchester United

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

FCK og FCM vil have AGF-stjerne