Efter Jess Thorup er blevet ansat som cheftræner i den tyske Bundesliga-klub Augsburg har han først fået Jacob Friis ned til klubben fra Viborg. Nu er der blevet hyret endnu en dansker, og ham kender Thorup særdeles godt.
Det drejer sig nemlig om Lars Knudsen, der var assistenttræner for ham i deres fælles fortid i FC Midtjylland. Det har tyskerne præsenteret denne weekend.
Her bliver der peget på, at Knudsen særligt er specialist inden for dødbolde, og at han har underskrevet en kontrakt frem til slutningen af denne sæson – og han er allerede med på bænken for dem denne søndag.
Augsburgs sportsdirektør Marinko Jurendic har i forbindelse med ansættelsen udtalt sig om, hvad der har overbevist dem.
– Lars imponerede os under samtaler med sin ekspertise inden for dødbolde, og vi tror på, at vi kan forbedre denne vigtige del af vores spil. Hans erfaring vil gøre ham til et fremragende tilføjelse til trænerteamet. Vi ser frem til at arbejde sammen og ønsker Lars en succesfuld start på tilværelsen i FCA, fortæller sportsdirektøren.
Knudsen var i FC Midtjylland mellem 2016 og 2018. Thorup stoppede i samme år, men kom året før til den midtjyske klub, hvor han vandt mesterskabet i det sidste år. Blandt andet ved at ændre til en 3-4-3-formation i samarbejde med netop Lars Knudsen.
Senest har den nye tilførsel til Augsburg-trænerteamet været i engelske Leicester, ligesom han også har været inde omkring det amerikanske landshold og har været landstræner for flere danske U-landshold.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Frankrig – England
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
HELT VILDT
“Det går over i historien”
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT