Tre minutter og 50 sekunder skulle den islandske angriber Aron Johannsson bruge på at lave hattrick, da han tilbage i 2012 mødte AC Horsens med sit AGF-hold. I alt lavede han fire mål i den kamp, men de tre minutter og 50 sekunder er stadig den dag i dag det hurtigste hattrick, der nogensinde er blevet scoret i Superligaen.
I det hele taget var angriberen, der stiller op for USA, en spiller, som de elskede i Aarhus, men efter de fire mål og et forrygende efterår med 14 scoringer i 18 kampe i 2012, blev Aron Johannsson solgt til hollandske AZ Alkmaar. Siden tyske Werder Bremen.
Her har karrieren dog ikke helt kørt på skinner, blandt andet fordi Aron Johannsson har været hårdt plaget af skader.
Angriberen har slet ikke spillet i denne sæson og sidder ude med en skade til midt i februar, så det kan måske være tid til at se sig om efter noget andet. Han har udløb til sommer, og med sine 28 år er der behov for at spille fodbold. Det gør man dog kun, hvis man er fit. Noget, Johannsson ikke er for tiden.
– Lige nu handler det om at blive 100 procent fit igen, og så fokuserer han på at færdiggøre sin kontrakt med Bremen. Så må vi kigge på sagerne på et senere tidspunkt, siger Magnus Agnar Magnusson, der er Aron Johannssons agent, til tipsbladet.dk om fremtidsplanerne.
Johannssons navn bliver ved med at blæse i den danske vind. Ikke konkret, men fordi tiden i AGF var så god, og fordi den amerikanske angriber tidligere har vist sig at være så træfsikker.
– Der har jo tidligere været interesse fra Danmark, men det har ikke passet ind på det tidspunkt. Klubber er jo altid interesseret i en god angriber, men det vigtiste er lige nu for Aron at blive frisk, siger Magnusson.
Den 28-årige Werder Bremen har været hofteskadet, haft knæproblemer, og nu kæmper han for at komme sig over en skade i anklen – en skade, han er blevet opereret for.
– Han er mentalt stærk, og han er en positiv type. Der er selvfølgelig perioder, hvor det ikke er så sjovt, men han er meget opsat på at komme tilbage. Han har allerede gået igennem meget, siger Magnus Agnar Magnusson.
Det lyder altså til, at Aron Johannsson fremtid bliver afgjort til sommer, når aftalen med Werder Bremen udløber. Det ligger heller ikke umiddelbart til, at en forlængelse er lige om hjørnet – ikke med alle de skader og de få kampe, han har spillet.
Werder Bremen ligger nummer 10 i Bundesligaen.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
