Tre minutter og 50 sekunder skulle den islandske angriber Aron Johannsson bruge på at lave hattrick, da han tilbage i 2012 mødte AC Horsens med sit AGF-hold. I alt lavede han fire mål i den kamp, men de tre minutter og 50 sekunder er stadig den dag i dag det hurtigste hattrick, der nogensinde er blevet scoret i Superligaen.
I det hele taget var angriberen, der stiller op for USA, en spiller, som de elskede i Aarhus, men efter de fire mål og et forrygende efterår med 14 scoringer i 18 kampe i 2012, blev Aron Johannsson solgt til hollandske AZ Alkmaar. Siden tyske Werder Bremen.
Her har karrieren dog ikke helt kørt på skinner, blandt andet fordi Aron Johannsson har været hårdt plaget af skader.
Angriberen har slet ikke spillet i denne sæson og sidder ude med en skade til midt i februar, så det kan måske være tid til at se sig om efter noget andet. Han har udløb til sommer, og med sine 28 år er der behov for at spille fodbold. Det gør man dog kun, hvis man er fit. Noget, Johannsson ikke er for tiden.
– Lige nu handler det om at blive 100 procent fit igen, og så fokuserer han på at færdiggøre sin kontrakt med Bremen. Så må vi kigge på sagerne på et senere tidspunkt, siger Magnus Agnar Magnusson, der er Aron Johannssons agent, til tipsbladet.dk om fremtidsplanerne.
Johannssons navn bliver ved med at blæse i den danske vind. Ikke konkret, men fordi tiden i AGF var så god, og fordi den amerikanske angriber tidligere har vist sig at være så træfsikker.
– Der har jo tidligere været interesse fra Danmark, men det har ikke passet ind på det tidspunkt. Klubber er jo altid interesseret i en god angriber, men det vigtiste er lige nu for Aron at blive frisk, siger Magnusson.
Den 28-årige Werder Bremen har været hofteskadet, haft knæproblemer, og nu kæmper han for at komme sig over en skade i anklen – en skade, han er blevet opereret for.
– Han er mentalt stærk, og han er en positiv type. Der er selvfølgelig perioder, hvor det ikke er så sjovt, men han er meget opsat på at komme tilbage. Han har allerede gået igennem meget, siger Magnus Agnar Magnusson.
Det lyder altså til, at Aron Johannsson fremtid bliver afgjort til sommer, når aftalen med Werder Bremen udløber. Det ligger heller ikke umiddelbart til, at en forlængelse er lige om hjørnet – ikke med alle de skader og de få kampe, han har spillet.
Werder Bremen ligger nummer 10 i Bundesligaen.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
RØVEN I KLASKEHØJDE
