Tre minutter og 50 sekunder skulle den islandske angriber Aron Johannsson bruge på at lave hattrick, da han tilbage i 2012 mødte AC Horsens med sit AGF-hold. I alt lavede han fire mål i den kamp, men de tre minutter og 50 sekunder er stadig den dag i dag det hurtigste hattrick, der nogensinde er blevet scoret i Superligaen.
I det hele taget var angriberen, der stiller op for USA, en spiller, som de elskede i Aarhus, men efter de fire mål og et forrygende efterår med 14 scoringer i 18 kampe i 2012, blev Aron Johannsson solgt til hollandske AZ Alkmaar. Siden tyske Werder Bremen.
Her har karrieren dog ikke helt kørt på skinner, blandt andet fordi Aron Johannsson har været hårdt plaget af skader.
Angriberen har slet ikke spillet i denne sæson og sidder ude med en skade til midt i februar, så det kan måske være tid til at se sig om efter noget andet. Han har udløb til sommer, og med sine 28 år er der behov for at spille fodbold. Det gør man dog kun, hvis man er fit. Noget, Johannsson ikke er for tiden.
– Lige nu handler det om at blive 100 procent fit igen, og så fokuserer han på at færdiggøre sin kontrakt med Bremen. Så må vi kigge på sagerne på et senere tidspunkt, siger Magnus Agnar Magnusson, der er Aron Johannssons agent, til tipsbladet.dk om fremtidsplanerne.
Johannssons navn bliver ved med at blæse i den danske vind. Ikke konkret, men fordi tiden i AGF var så god, og fordi den amerikanske angriber tidligere har vist sig at være så træfsikker.
– Der har jo tidligere været interesse fra Danmark, men det har ikke passet ind på det tidspunkt. Klubber er jo altid interesseret i en god angriber, men det vigtiste er lige nu for Aron at blive frisk, siger Magnusson.
Den 28-årige Werder Bremen har været hofteskadet, haft knæproblemer, og nu kæmper han for at komme sig over en skade i anklen – en skade, han er blevet opereret for.
– Han er mentalt stærk, og han er en positiv type. Der er selvfølgelig perioder, hvor det ikke er så sjovt, men han er meget opsat på at komme tilbage. Han har allerede gået igennem meget, siger Magnus Agnar Magnusson.
Det lyder altså til, at Aron Johannsson fremtid bliver afgjort til sommer, når aftalen med Werder Bremen udløber. Det ligger heller ikke umiddelbart til, at en forlængelse er lige om hjørnet – ikke med alle de skader og de få kampe, han har spillet.
Werder Bremen ligger nummer 10 i Bundesligaen.
LIVE
Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
LIVE
TransferLIVE: FCK forlænger med talent
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
NYHEDER
