Tre minutter og 50 sekunder skulle den islandske angriber Aron Johannsson bruge på at lave hattrick, da han tilbage i 2012 mødte AC Horsens med sit AGF-hold. I alt lavede han fire mål i den kamp, men de tre minutter og 50 sekunder er stadig den dag i dag det hurtigste hattrick, der nogensinde er blevet scoret i Superligaen.
I det hele taget var angriberen, der stiller op for USA, en spiller, som de elskede i Aarhus, men efter de fire mål og et forrygende efterår med 14 scoringer i 18 kampe i 2012, blev Aron Johannsson solgt til hollandske AZ Alkmaar. Siden tyske Werder Bremen.
Her har karrieren dog ikke helt kørt på skinner, blandt andet fordi Aron Johannsson har været hårdt plaget af skader.
Angriberen har slet ikke spillet i denne sæson og sidder ude med en skade til midt i februar, så det kan måske være tid til at se sig om efter noget andet. Han har udløb til sommer, og med sine 28 år er der behov for at spille fodbold. Det gør man dog kun, hvis man er fit. Noget, Johannsson ikke er for tiden.
– Lige nu handler det om at blive 100 procent fit igen, og så fokuserer han på at færdiggøre sin kontrakt med Bremen. Så må vi kigge på sagerne på et senere tidspunkt, siger Magnus Agnar Magnusson, der er Aron Johannssons agent, til tipsbladet.dk om fremtidsplanerne.
Johannssons navn bliver ved med at blæse i den danske vind. Ikke konkret, men fordi tiden i AGF var så god, og fordi den amerikanske angriber tidligere har vist sig at være så træfsikker.
– Der har jo tidligere været interesse fra Danmark, men det har ikke passet ind på det tidspunkt. Klubber er jo altid interesseret i en god angriber, men det vigtiste er lige nu for Aron at blive frisk, siger Magnusson.
Den 28-årige Werder Bremen har været hofteskadet, haft knæproblemer, og nu kæmper han for at komme sig over en skade i anklen – en skade, han er blevet opereret for.
– Han er mentalt stærk, og han er en positiv type. Der er selvfølgelig perioder, hvor det ikke er så sjovt, men han er meget opsat på at komme tilbage. Han har allerede gået igennem meget, siger Magnus Agnar Magnusson.
Det lyder altså til, at Aron Johannsson fremtid bliver afgjort til sommer, når aftalen med Werder Bremen udløber. Det ligger heller ikke umiddelbart til, at en forlængelse er lige om hjørnet – ikke med alle de skader og de få kampe, han har spillet.
Werder Bremen ligger nummer 10 i Bundesligaen.
LIVE
LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
