Når Bundesligaen går i gang om en uge, bliver det ikke Tommy Bechmann, der skal agere ekspert på Viaplay.
Den tidligere angriber, der som aktiv tilbragte syv år i tysk fodbold, er stoppet hos Viaplay. Aftalen med rettighedshaveren er udløbet, og der er tale om et ganske udramatisk brud, men ikke desto mindre er 41-årige Bechmann altså færdig med at lave TV for denne gang.
– På nogle punkter er jeg da ærgerlig, for det er en fed liga, og jeg har arbejdet sammen med nogle super fede mennesker. Men jeg er sikker på, der vil byde sig nogle spændende muligheder i fremtiden, siger Bechmann til Tipsbladet.
Lige nu er det uvist, hvad fremtiden bringer for Tommy Bechmann, men han håber at lande et nyt job inden for fodbolden.
– Jeg er ikke så kræsen, men jeg synes, TV har været sjovt at lave, og jeg har været i den branche nogle år, så det er bestemt en mulighed også fremadrettet. Jeg kunne også godt se mig i en fodboldklub igen, siger han og fortsætter:
– Jeg tænker ikke så meget på banen, men mere organisatorisk rundt om. Det passer også meget godt til den kandidat i strategi, organisation og ledelse, jeg har taget på Aarhus Universitet. Fodbold har været en del af mit liv de seneste 30 år, og jeg har levet af det de seneste 20, så jeg føler, jeg har en masse erfaring og viden, jeg kan bruge til noget.
– På en måde ser jeg fodbolden som en uddannelse i sig selv. Man får noget viden og kendskab til, hvordan mekanismerne i den verden fungerer, og det kan man helt klart bruge til noget senere i livet.
Tommy Bechmanns afsked på Viaplay betyder, at Stig Tøfting i den kommende sæson kommer til at lave mere Bundesliga, end han har gjort hidtil.
LIVE
LIVE: Dyster Hjulmand-melding
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Ståle Solbakken overvejede at sige op
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
MEDIE