Tommy Bechmann stopper på Viaplay

Tommy Bechmann skal ikke længere lave TV for Viaplay, og han dukker dermed ikke op på skærmen, når Bundesligaen vender tilbage i næste uge.



Når Bundesligaen går i gang om en uge, bliver det ikke Tommy Bechmann, der skal agere ekspert på Viaplay.

Den tidligere angriber, der som aktiv tilbragte syv år i tysk fodbold, er stoppet hos Viaplay. Aftalen med rettighedshaveren er udløbet, og der er tale om et ganske udramatisk brud, men ikke desto mindre er 41-årige Bechmann altså færdig med at lave TV for denne gang.

– På nogle punkter er jeg da ærgerlig, for det er en fed liga, og jeg har arbejdet sammen med nogle super fede mennesker. Men jeg er sikker på, der vil byde sig nogle spændende muligheder i fremtiden, siger Bechmann til Tipsbladet. 

Lige nu er det uvist, hvad fremtiden bringer for Tommy Bechmann, men han håber at lande et nyt job inden for fodbolden.

– Jeg er ikke så kræsen, men jeg synes, TV har været sjovt at lave, og jeg har været i den branche nogle år, så det er bestemt en mulighed også fremadrettet. Jeg kunne også godt se mig i en fodboldklub igen, siger han og fortsætter:

– Jeg tænker ikke så meget på banen, men mere organisatorisk rundt om. Det passer også meget godt til den kandidat i strategi, organisation og ledelse, jeg har taget på Aarhus Universitet. Fodbold har været en del af mit liv de seneste 30 år, og jeg har levet af det de seneste 20, så jeg føler, jeg har en masse erfaring og viden, jeg kan bruge til noget. 

– På en måde ser jeg fodbolden som en uddannelse i sig selv. Man får noget viden og kendskab til, hvordan mekanismerne i den verden fungerer, og det kan man helt klart bruge til noget senere i livet. 

Tommy Bechmanns afsked på Viaplay betyder, at Stig Tøfting i den kommende sæson kommer til at lave mere Bundesliga, end han har gjort hidtil.







LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Teaser for ny AGF-aftale

Tæt på aftale med Andreas Christensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

AGF sluttede af med et brag

Så er det officielt

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

– Niels Frederiksen er en legende!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona