Når Bundesligaen går i gang om en uge, bliver det ikke Tommy Bechmann, der skal agere ekspert på Viaplay.
Den tidligere angriber, der som aktiv tilbragte syv år i tysk fodbold, er stoppet hos Viaplay. Aftalen med rettighedshaveren er udløbet, og der er tale om et ganske udramatisk brud, men ikke desto mindre er 41-årige Bechmann altså færdig med at lave TV for denne gang.
– På nogle punkter er jeg da ærgerlig, for det er en fed liga, og jeg har arbejdet sammen med nogle super fede mennesker. Men jeg er sikker på, der vil byde sig nogle spændende muligheder i fremtiden, siger Bechmann til Tipsbladet.
Lige nu er det uvist, hvad fremtiden bringer for Tommy Bechmann, men han håber at lande et nyt job inden for fodbolden.
– Jeg er ikke så kræsen, men jeg synes, TV har været sjovt at lave, og jeg har været i den branche nogle år, så det er bestemt en mulighed også fremadrettet. Jeg kunne også godt se mig i en fodboldklub igen, siger han og fortsætter:
– Jeg tænker ikke så meget på banen, men mere organisatorisk rundt om. Det passer også meget godt til den kandidat i strategi, organisation og ledelse, jeg har taget på Aarhus Universitet. Fodbold har været en del af mit liv de seneste 30 år, og jeg har levet af det de seneste 20, så jeg føler, jeg har en masse erfaring og viden, jeg kan bruge til noget.
– På en måde ser jeg fodbolden som en uddannelse i sig selv. Man får noget viden og kendskab til, hvordan mekanismerne i den verden fungerer, og det kan man helt klart bruge til noget senere i livet.
Tommy Bechmanns afsked på Viaplay betyder, at Stig Tøfting i den kommende sæson kommer til at lave mere Bundesliga, end han har gjort hidtil.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Smider Salah-bombe
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TIPSBLADETS DOM