Toptræner hylder Bo Henriksen: Dét gør de altid

Xabi Alonso er muligvis en af tidens hotteste trænere, men det afholder ham ikke fra at sende en hyldest afsted mod Bo Henriksen.



Bo Henriksen er en helt særlig karakter, og lige meget hvilken klub, han befinder sig i, så er en ting sikkert: Holdet går ikke ned på energi. 

Det har selveste Xabi Alonso også bemærket, og det var han ikke bange for at sige på torsdagens pressemøde forud for opgøret mellem Alonsos Bayer Leverkusen og Bo Henriksens FSV Mainz, der spilles fredag aften. 

Det bliver Bo Henriksens anden kamp i spidsen for klubben efter debutsejren mod Augsburg, og her viste Mainz klassiske Bo Henriksen-takter, mener Xabi Alonso. 

– Bo Henriksens hold optræder altid med meget energi og intensitet. Det viste de i sidste kamp mod Augsburg. 

– Vi forventer en god modstander, og vi ønsker ikke at gentage hjemmebanenederlaget fra sidste sæson, slår Xabi Alonso fast. 

Der venter Bo Henriksen en særdeles vanskelig opgave. Alonsos Leverkusen er ubesejret i Bundesligaen i denne sæson og har kursen sat mod et sensationelt tysk mesterskab. 

Det er også noget af en adresse, som sender ros i Bo Henriksens retning. Xabi Alonso er muligvis den mest spændende cheftræner i europæisk topfodbold i skrivende stund, og skal man tro meldingerne fra både Tyskland og England, så er han både Liverpool og Bayern Münchens topkandidat til deres ledige trænersæde i næste sæson. 

I første omgang skal han dog lige forbi Bo Henriksens energibombe af et Mainz-hold, og det er ikke noget, man kommer sovende til.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Marcondes afviser tilbud, men…

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Tordner mod VM-træner

Vil smadre transferrekord

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Flere Superliga-kamp rykkes

Tunesien – Japan

Tyskland – Elfenbenskysten

Holland – Sverige

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Ecuador – Curacao

Belgien – Iran

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Enighed – dansk stortransfer tæt på



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’