Toptræner hylder Bo Henriksen: Dét gør de altid

Xabi Alonso er muligvis en af tidens hotteste trænere, men det afholder ham ikke fra at sende en hyldest afsted mod Bo Henriksen.



Bo Henriksen er en helt særlig karakter, og lige meget hvilken klub, han befinder sig i, så er en ting sikkert: Holdet går ikke ned på energi. 

Det har selveste Xabi Alonso også bemærket, og det var han ikke bange for at sige på torsdagens pressemøde forud for opgøret mellem Alonsos Bayer Leverkusen og Bo Henriksens FSV Mainz, der spilles fredag aften. 

Det bliver Bo Henriksens anden kamp i spidsen for klubben efter debutsejren mod Augsburg, og her viste Mainz klassiske Bo Henriksen-takter, mener Xabi Alonso. 

– Bo Henriksens hold optræder altid med meget energi og intensitet. Det viste de i sidste kamp mod Augsburg. 

– Vi forventer en god modstander, og vi ønsker ikke at gentage hjemmebanenederlaget fra sidste sæson, slår Xabi Alonso fast. 

Der venter Bo Henriksen en særdeles vanskelig opgave. Alonsos Leverkusen er ubesejret i Bundesligaen i denne sæson og har kursen sat mod et sensationelt tysk mesterskab. 

Det er også noget af en adresse, som sender ros i Bo Henriksens retning. Xabi Alonso er muligvis den mest spændende cheftræner i europæisk topfodbold i skrivende stund, og skal man tro meldingerne fra både Tyskland og England, så er han både Liverpool og Bayern Münchens topkandidat til deres ledige trænersæde i næste sæson. 

I første omgang skal han dog lige forbi Bo Henriksens energibombe af et Mainz-hold, og det er ikke noget, man kommer sovende til.







LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Italiensk skandale afblæst

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Begejstret for Jacob Neestrup

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Transferbombe i Manchester United

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

FC København-transfer bremses af denne årsag

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Det er jeg træt af’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker