Toptræner hylder Bo Henriksen: Dét gør de altid

Xabi Alonso er muligvis en af tidens hotteste trænere, men det afholder ham ikke fra at sende en hyldest afsted mod Bo Henriksen.



Bo Henriksen er en helt særlig karakter, og lige meget hvilken klub, han befinder sig i, så er en ting sikkert: Holdet går ikke ned på energi. 

Det har selveste Xabi Alonso også bemærket, og det var han ikke bange for at sige på torsdagens pressemøde forud for opgøret mellem Alonsos Bayer Leverkusen og Bo Henriksens FSV Mainz, der spilles fredag aften. 

Det bliver Bo Henriksens anden kamp i spidsen for klubben efter debutsejren mod Augsburg, og her viste Mainz klassiske Bo Henriksen-takter, mener Xabi Alonso. 

– Bo Henriksens hold optræder altid med meget energi og intensitet. Det viste de i sidste kamp mod Augsburg. 

– Vi forventer en god modstander, og vi ønsker ikke at gentage hjemmebanenederlaget fra sidste sæson, slår Xabi Alonso fast. 

Der venter Bo Henriksen en særdeles vanskelig opgave. Alonsos Leverkusen er ubesejret i Bundesligaen i denne sæson og har kursen sat mod et sensationelt tysk mesterskab. 

Det er også noget af en adresse, som sender ros i Bo Henriksens retning. Xabi Alonso er muligvis den mest spændende cheftræner i europæisk topfodbold i skrivende stund, og skal man tro meldingerne fra både Tyskland og England, så er han både Liverpool og Bayern Münchens topkandidat til deres ledige trænersæde i næste sæson. 

I første omgang skal han dog lige forbi Bo Henriksens energibombe af et Mainz-hold, og det er ikke noget, man kommer sovende til.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Superliga-klub tæt på FCK’er

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Usikker på Chido Obi-transfer

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København-farvel rykker nærmere

Stort drama: Brasilien er videre!

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer