Efter en lang årrække og 430 kampe for Tottenham rykkede den engelske top-angriber Harry Kane videre til Bayern München. Der er dog en mulighed for, at han kan vende tilbage til London-klubben.
Det fortæller Tottenham-bestyrelsesformand Daniel Levy til et fanforum-arrangement ifølge engelske Evening Standard.
Her var der et spørgsmål blandt de 250 tilstedeværende deltagere om hvorvidt, der var en tilbagekøbsklausul i den aftale, som man havde lavet med Bayern. Og her var svaret klart og tydeligt.
– Selvfølgelig, lød det fra Levy, som dog ikke kom nærmere ind på, hvordan den så ud.
Bayern betalte i omegnen af 860 millioner kroner for Kane.
Det var endvidere første gang i seks år, at Daniel Levy dukkede op og talte med Tottenham-fansene til det omtalte fanforum.
Selv har Kane da heller ikke kappet alle båndene til Tottenham, og før München-klubbens opgør mod Manchester United i FCK's Champions League-gruppe har han senest fortalt, hvordan han ser situationen.
– Jeg holder altid øje med dem, og jeg vil holde øje med Tottenham resten af mit liv, fortæller han og fortsætter:
– Jeg er virkelig glad for at se holdet spille på den måde, de gør, og det er en fantastisk ting at se fansene glade. De har en kæmpe kamp foran sig [Arsenal på søndag], så jeg vil helt sikkert se, hvordan de klarer sig i løbet af sæsonen, siger Harry Kane ifølge førnævnte medie.
Harry Kane havde under et år tilbage af sin kontrakt med Tottenham, da han skiftede væk fra den engelske klub, som han ankom til i sin tid som skoledreng.
I Manchester United slår manager Erik ten Hag desuden fast, at man ikke tænker på Kane mere, som man ellers var ude efter. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
HELT VILDT
Ekspert peger pĂĄ choktransfer for Dolberg
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
‘Jeg tror, Thomas Frank fĂĄr dette job’
Legendesøn pĂĄ vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blĂĄ – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være ĂĄrhundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
OPTAKT
PSG – Bayern MĂĽnchen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregĂĄr i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager