Tottenham-boss: Har tilbagekøbsklausul på Kane

Det er ikke umuligt for Tottenham at få Harry Kane tilbage igen.



Efter en lang årrække og 430 kampe for Tottenham rykkede den engelske top-angriber Harry Kane videre til Bayern München. Der er dog en mulighed for, at han kan vende tilbage til London-klubben.

Det fortæller Tottenham-bestyrelsesformand Daniel Levy til et fanforum-arrangement ifølge engelske Evening Standard.

Her var der et spørgsmål blandt de 250 tilstedeværende deltagere om hvorvidt, der var en tilbagekøbsklausul i den aftale, som man havde lavet med Bayern. Og her var svaret klart og tydeligt.

– Selvfølgelig, lød det fra Levy, som dog ikke kom nærmere ind på, hvordan den så ud.

Bayern betalte i omegnen af 860 millioner kroner for Kane.

Det var endvidere første gang i seks år, at Daniel Levy dukkede op og talte med Tottenham-fansene til det omtalte fanforum.

Selv har Kane da heller ikke kappet alle båndene til Tottenham, og før München-klubbens opgør mod Manchester United i FCK's Champions League-gruppe har han senest fortalt, hvordan han ser situationen.

– Jeg holder altid øje med dem, og jeg vil holde øje med Tottenham resten af mit liv, fortæller han og fortsætter:

– Jeg er virkelig glad for at se holdet spille på den måde, de gør, og det er en fantastisk ting at se fansene glade. De har en kæmpe kamp foran sig [Arsenal på søndag], så jeg vil helt sikkert se, hvordan de klarer sig i løbet af sæsonen, siger Harry Kane ifølge førnævnte medie.

Harry Kane havde under et år tilbage af sin kontrakt med Tottenham, da han skiftede væk fra den engelske klub, som han ankom til i sin tid som skoledreng.

I Manchester United slår manager Erik ten Hag desuden fast, at man ikke tænker på Kane mere, som man ellers var ude efter. Læs mere om det her.





Afviser monsterbud på Simsir




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

PL-træner blev fyret over E-mail



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Portugal – Kroatien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

De tager ikke med FC København på træningslejr

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Spanien – Østrig

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub