Efter en lang årrække og 430 kampe for Tottenham rykkede den engelske top-angriber Harry Kane videre til Bayern München. Der er dog en mulighed for, at han kan vende tilbage til London-klubben.
Det fortæller Tottenham-bestyrelsesformand Daniel Levy til et fanforum-arrangement ifølge engelske Evening Standard.
Her var der et spørgsmål blandt de 250 tilstedeværende deltagere om hvorvidt, der var en tilbagekøbsklausul i den aftale, som man havde lavet med Bayern. Og her var svaret klart og tydeligt.
– Selvfølgelig, lød det fra Levy, som dog ikke kom nærmere ind på, hvordan den så ud.
Bayern betalte i omegnen af 860 millioner kroner for Kane.
Det var endvidere første gang i seks år, at Daniel Levy dukkede op og talte med Tottenham-fansene til det omtalte fanforum.
Selv har Kane da heller ikke kappet alle båndene til Tottenham, og før München-klubbens opgør mod Manchester United i FCK's Champions League-gruppe har han senest fortalt, hvordan han ser situationen.
– Jeg holder altid øje med dem, og jeg vil holde øje med Tottenham resten af mit liv, fortæller han og fortsætter:
– Jeg er virkelig glad for at se holdet spille på den måde, de gør, og det er en fantastisk ting at se fansene glade. De har en kæmpe kamp foran sig [Arsenal på søndag], så jeg vil helt sikkert se, hvordan de klarer sig i løbet af sæsonen, siger Harry Kane ifølge førnævnte medie.
Harry Kane havde under et år tilbage af sin kontrakt med Tottenham, da han skiftede væk fra den engelske klub, som han ankom til i sin tid som skoledreng.
I Manchester United slår manager Erik ten Hag desuden fast, at man ikke tænker på Kane mere, som man ellers var ude efter. Læs mere om det her.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Hjulmand og co. taber stort skridt
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER