Når Bundesligaen i weekenden vender tilbage, er den en dansker rigere i form af angriber Kasper Dolberg.
Angriberen har TSG Hoffenheim lejet i franske OGC Nice, og det er en spiller, som de forventer sig meget af i TSG Hoffenheim.
Så meget, at træner André Breitenreiter er fast besluttet på at gøre alt for at få mest muligt ud af danskeren. Og i denne uge blev Dolberg så trukket til side af sin tyske chef.
– Jeg havde onsdag en lang invididuel analysesnak med ham om, hvad jeg forventer, og hvad han absolut ikke må gøre, siger træneren til Kicker og forklarer:
– Han må ikke sætte sig selv under et unødigt pres. Han behøver ikke score tre mål i den første kamp, for målet er, at han skal være vigtig for os på den lange bane.
– Vi ved, hvad han kan, og det har han allerede vist. Han kommer til at hjælpe os, og vi hjælper ham, og så vil alle i sidste ende være glade.
Kasper Dolberg kommer fra et skuffende ophold i Sevilla, hvor der ikke var tiltro til ham, og hvor han lignede et fremmedelement på holdet. Træner Jorge Sampaoli gav hurtigt op, men Hoffenheim er fast besluttet på at få det til at fungere, så man til sommer kan købe danskeren fri af Nice.
– Han er blevet godt integreret, men man kan godt se, at det er tidligt, og han har heller ikke spillet i noget tid. Han skal finde sin rytme igen.
– Men du kan se hans potentiale i træning, han har et stort potentiale, siger cheftræneren.
Selv om der er tro på 25-årige Dolberg fra André Breitenreiters side, er klubben potentielt interesseret i en ny angriber, efter man har sagt farvel til Georginio Rutter.
– Det har intet med Dolberg at gøre, men efter Rutter kan det blive nødvendigt, for vi ved heller ikke, hvor længe Ihlas Bebous knæ fungerer, og hvad der kommer til at ske med Munas Dabburs skulder, siger cheftræneren.
Både Bebou og Dabbur har – som træneren indikerer – været plaget af skader.
Hoffenheim indleder Bundesliga-foråret på lørdag med en udekamp mod Union Berlin. Dolberg, Robert Skov og Jacob Bruun Larsens klub er nummer 11 i tabellen.
Kasper Dolberg har også en fortid i AFC Ajax og Silkeborg IF.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
TRANSFER
FC Barcelona præsenterer stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Roony vil væk
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TIPSBLADET SPECIAL