Når Bundesligaen i weekenden vender tilbage, er den en dansker rigere i form af angriber Kasper Dolberg.
Angriberen har TSG Hoffenheim lejet i franske OGC Nice, og det er en spiller, som de forventer sig meget af i TSG Hoffenheim.
Så meget, at træner André Breitenreiter er fast besluttet på at gøre alt for at få mest muligt ud af danskeren. Og i denne uge blev Dolberg så trukket til side af sin tyske chef.
– Jeg havde onsdag en lang invididuel analysesnak med ham om, hvad jeg forventer, og hvad han absolut ikke må gøre, siger træneren til Kicker og forklarer:
– Han må ikke sætte sig selv under et unødigt pres. Han behøver ikke score tre mål i den første kamp, for målet er, at han skal være vigtig for os på den lange bane.
– Vi ved, hvad han kan, og det har han allerede vist. Han kommer til at hjælpe os, og vi hjælper ham, og så vil alle i sidste ende være glade.
Kasper Dolberg kommer fra et skuffende ophold i Sevilla, hvor der ikke var tiltro til ham, og hvor han lignede et fremmedelement på holdet. Træner Jorge Sampaoli gav hurtigt op, men Hoffenheim er fast besluttet på at få det til at fungere, så man til sommer kan købe danskeren fri af Nice.
– Han er blevet godt integreret, men man kan godt se, at det er tidligt, og han har heller ikke spillet i noget tid. Han skal finde sin rytme igen.
– Men du kan se hans potentiale i træning, han har et stort potentiale, siger cheftræneren.
Selv om der er tro på 25-årige Dolberg fra André Breitenreiters side, er klubben potentielt interesseret i en ny angriber, efter man har sagt farvel til Georginio Rutter.
– Det har intet med Dolberg at gøre, men efter Rutter kan det blive nødvendigt, for vi ved heller ikke, hvor længe Ihlas Bebous knæ fungerer, og hvad der kommer til at ske med Munas Dabburs skulder, siger cheftræneren.
Både Bebou og Dabbur har – som træneren indikerer – været plaget af skader.
Hoffenheim indleder Bundesliga-foråret på lørdag med en udekamp mod Union Berlin. Dolberg, Robert Skov og Jacob Bruun Larsens klub er nummer 11 i tabellen.
Kasper Dolberg har også en fortid i AFC Ajax og Silkeborg IF.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
Her kan du se FC København mod FC Polissya
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
Peter Graulund med hård Superliga-dom
DBU vil granske FIFA-plan
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED