Tog alvorsnak med Dolberg: Vi ved, hvad han kan

Hoffenheim-træner André Breitenreiter er meget fokuseret på at få noget godt ud af Kasper Dolberg, så han hev onsdag danskeren til en lille en-til-en samtale.



Når Bundesligaen i weekenden vender tilbage, er den en dansker rigere i form af angriber Kasper Dolberg.

Angriberen har TSG Hoffenheim lejet i franske OGC Nice, og det er en spiller, som de forventer sig meget af i TSG Hoffenheim.

Så meget, at træner André Breitenreiter er fast besluttet på at gøre alt for at få mest muligt ud af danskeren. Og i denne uge blev Dolberg så trukket til side af sin tyske chef.

– Jeg havde onsdag en lang invididuel analysesnak med ham om, hvad jeg forventer, og hvad han absolut ikke må gøre, siger træneren til Kicker og forklarer:

– Han må ikke sætte sig selv under et unødigt pres. Han behøver ikke score tre mål i den første kamp, for målet er, at han skal være vigtig for os på den lange bane.

– Vi ved, hvad han kan, og det har han allerede vist. Han kommer til at hjælpe os, og vi hjælper ham, og så vil alle i sidste ende være glade.

Kasper Dolberg kommer fra et skuffende ophold i Sevilla, hvor der ikke var tiltro til ham, og hvor han lignede et fremmedelement på holdet. Træner Jorge Sampaoli gav hurtigt op, men Hoffenheim er fast besluttet på at få det til at fungere, så man til sommer kan købe danskeren fri af Nice.

– Han er blevet godt integreret, men man kan godt se, at det er tidligt, og han har heller ikke spillet i noget tid. Han skal finde sin rytme igen.

– Men du kan se hans potentiale i træning, han har et stort potentiale, siger cheftræneren.

Selv om der er tro på 25-årige Dolberg fra André Breitenreiters side, er klubben potentielt interesseret i en ny angriber, efter man har sagt farvel til Georginio Rutter.

– Det har intet med Dolberg at gøre, men efter Rutter kan det blive nødvendigt, for vi ved heller ikke, hvor længe Ihlas Bebous knæ fungerer, og hvad der kommer til at ske  med Munas Dabburs skulder, siger cheftræneren.

Både Bebou og Dabbur har – som træneren indikerer – været plaget af skader.

Hoffenheim indleder Bundesliga-foråret på lørdag med en udekamp mod Union Berlin. Dolberg, Robert Skov og Jacob Bruun Larsens klub er nummer 11 i tabellen.

Kasper Dolberg har også en fortid i AFC Ajax og Silkeborg IF.






‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’




LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Klar til at gå shopamok

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Fem bud på Brøndbys nye træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen