Når Bundesligaen i weekenden vender tilbage, er den en dansker rigere i form af angriber Kasper Dolberg.
Angriberen har TSG Hoffenheim lejet i franske OGC Nice, og det er en spiller, som de forventer sig meget af i TSG Hoffenheim.
Så meget, at træner André Breitenreiter er fast besluttet på at gøre alt for at få mest muligt ud af danskeren. Og i denne uge blev Dolberg så trukket til side af sin tyske chef.
– Jeg havde onsdag en lang invididuel analysesnak med ham om, hvad jeg forventer, og hvad han absolut ikke må gøre, siger træneren til Kicker og forklarer:
– Han må ikke sætte sig selv under et unødigt pres. Han behøver ikke score tre mål i den første kamp, for målet er, at han skal være vigtig for os på den lange bane.
– Vi ved, hvad han kan, og det har han allerede vist. Han kommer til at hjælpe os, og vi hjælper ham, og så vil alle i sidste ende være glade.
Kasper Dolberg kommer fra et skuffende ophold i Sevilla, hvor der ikke var tiltro til ham, og hvor han lignede et fremmedelement på holdet. Træner Jorge Sampaoli gav hurtigt op, men Hoffenheim er fast besluttet på at få det til at fungere, så man til sommer kan købe danskeren fri af Nice.
– Han er blevet godt integreret, men man kan godt se, at det er tidligt, og han har heller ikke spillet i noget tid. Han skal finde sin rytme igen.
– Men du kan se hans potentiale i træning, han har et stort potentiale, siger cheftræneren.
Selv om der er tro på 25-årige Dolberg fra André Breitenreiters side, er klubben potentielt interesseret i en ny angriber, efter man har sagt farvel til Georginio Rutter.
– Det har intet med Dolberg at gøre, men efter Rutter kan det blive nødvendigt, for vi ved heller ikke, hvor længe Ihlas Bebous knæ fungerer, og hvad der kommer til at ske med Munas Dabburs skulder, siger cheftræneren.
Både Bebou og Dabbur har – som træneren indikerer – været plaget af skader.
Hoffenheim indleder Bundesliga-foråret på lørdag med en udekamp mod Union Berlin. Dolberg, Robert Skov og Jacob Bruun Larsens klub er nummer 11 i tabellen.
Kasper Dolberg har også en fortid i AFC Ajax og Silkeborg IF.
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
OPTAKT
Haiti – Skotland
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER