Tysk ikon jubler over Bo Henriksen: ‘Utroligt!’

Den tyske landsholdslegende Jürgen Klinsmann roser Bo Henriksen i et interview med Viaplay Sport News.



Mainz hører bestemt ikke til blandt de største klubber i Tyskland, men i skrivende stund ligger Bo Henriksens mandskab på en højst uventet fjerdeplads i Bundesliga-tabellen, efter at det lørdag blev til en 2-1-sejr ude mod RB Leipzig.

Og Bo Henriksens arbejde i denne sæson får nu den tyske legende Jürgen Klinsmann til at hylde den 50-årige danske cheftræner i et interview med Viaplay Sport News.

– Jeg synes, at han gør det utroligt. Han er meget vellidt ikke kun i Mainz, men i hele Tyskland, for set udefra virker han som en person med en meget positiv karakter. En meget motiverende og hårdtarbejdende træner. Han minder mig lidt om Jürgen Klopp, som han var i begyndelsen. Jürgen startede som bekendt også ud i Mainz, siger Jürgen Klinsmann til Viaplay Sport News og fortsætter.

– Mainz er et meget specielt sted for tyskerne, fordi det er en karnevalsklub, især i disse dage. Og jeg synes, at Bo virkelig passer til den klub, fordi han af natur virker til at være udadvendt og typen, der nyder øjeblikket. Han jubler sammen med spillerne. Han er en spiller-træner. Mange af dem, jeg taler med, taler meget positivt om ham. Han er ikke i begyndelsen af sin trænerkarriere, men han har stadig en lang karriere foran sig.

– Det, han laver lige nu, er fremragende. At de er på fjerdepladsen lige nu, det er fantastisk. Der er helt sikkert en mulighed for at komme i Europa. Hvis ikke Champions League, så Europa League eller Conference League. Men bare det at være oppe på fjerdepladsen, med alle de andre sværvægtere i ligaen, det betyder meget. 

Jürgen Klinsmann, der selv har en fortid som verdensmester og senere landstræner for Tyskland, kan også sagtens se for sig, at Bo Henriksen i fremtiden kan rykke til en endnu større klub end Mainz.

Du kan se hele klippet, hvor Jürgen Klinsmann taler om Bo Henriksen, i afspilleren øverst i artiklen.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Rogers rundbarberer Kiwier i Florida

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Monsterbud på vej

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De lurer på Vejle-profil

Afslører dansk toptræners millionløn

Kæmper om det samme trænerjob

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Han var i spil som Brøndby-træner

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Iran får grønt lys til VM