Tysk ikon jubler over Bo Henriksen: ‘Utroligt!’

Den tyske landsholdslegende Jürgen Klinsmann roser Bo Henriksen i et interview med Viaplay Sport News.



Mainz hører bestemt ikke til blandt de største klubber i Tyskland, men i skrivende stund ligger Bo Henriksens mandskab på en højst uventet fjerdeplads i Bundesliga-tabellen, efter at det lørdag blev til en 2-1-sejr ude mod RB Leipzig.

Og Bo Henriksens arbejde i denne sæson får nu den tyske legende Jürgen Klinsmann til at hylde den 50-årige danske cheftræner i et interview med Viaplay Sport News.

– Jeg synes, at han gør det utroligt. Han er meget vellidt ikke kun i Mainz, men i hele Tyskland, for set udefra virker han som en person med en meget positiv karakter. En meget motiverende og hårdtarbejdende træner. Han minder mig lidt om Jürgen Klopp, som han var i begyndelsen. Jürgen startede som bekendt også ud i Mainz, siger Jürgen Klinsmann til Viaplay Sport News og fortsætter.

– Mainz er et meget specielt sted for tyskerne, fordi det er en karnevalsklub, især i disse dage. Og jeg synes, at Bo virkelig passer til den klub, fordi han af natur virker til at være udadvendt og typen, der nyder øjeblikket. Han jubler sammen med spillerne. Han er en spiller-træner. Mange af dem, jeg taler med, taler meget positivt om ham. Han er ikke i begyndelsen af sin trænerkarriere, men han har stadig en lang karriere foran sig.

– Det, han laver lige nu, er fremragende. At de er på fjerdepladsen lige nu, det er fantastisk. Der er helt sikkert en mulighed for at komme i Europa. Hvis ikke Champions League, så Europa League eller Conference League. Men bare det at være oppe på fjerdepladsen, med alle de andre sværvægtere i ligaen, det betyder meget. 

Jürgen Klinsmann, der selv har en fortid som verdensmester og senere landstræner for Tyskland, kan også sagtens se for sig, at Bo Henriksen i fremtiden kan rykke til en endnu større klub end Mainz.

Du kan se hele klippet, hvor Jürgen Klinsmann taler om Bo Henriksen, i afspilleren øverst i artiklen.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Det er helt galt, Brøndby!

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Oprykker henter FCK-emne



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Deler godt Brøndby-nyt

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Storklub jagter Jacob Neestrup

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Flere ændringer på vej i FC København  



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Argentinske klubber strejker

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Hylder Mads Hermansen

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

‘Schmedes er under pres’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Victor Froholdt bliver matchvinder

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Neestrup afslører reprimande

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu