Tysk ikon jubler over Bo Henriksen: ‘Utroligt!’

Den tyske landsholdslegende Jürgen Klinsmann roser Bo Henriksen i et interview med Viaplay Sport News.



Mainz hører bestemt ikke til blandt de største klubber i Tyskland, men i skrivende stund ligger Bo Henriksens mandskab på en højst uventet fjerdeplads i Bundesliga-tabellen, efter at det lørdag blev til en 2-1-sejr ude mod RB Leipzig.

Og Bo Henriksens arbejde i denne sæson får nu den tyske legende Jürgen Klinsmann til at hylde den 50-årige danske cheftræner i et interview med Viaplay Sport News.

– Jeg synes, at han gør det utroligt. Han er meget vellidt ikke kun i Mainz, men i hele Tyskland, for set udefra virker han som en person med en meget positiv karakter. En meget motiverende og hårdtarbejdende træner. Han minder mig lidt om Jürgen Klopp, som han var i begyndelsen. Jürgen startede som bekendt også ud i Mainz, siger Jürgen Klinsmann til Viaplay Sport News og fortsætter.

– Mainz er et meget specielt sted for tyskerne, fordi det er en karnevalsklub, især i disse dage. Og jeg synes, at Bo virkelig passer til den klub, fordi han af natur virker til at være udadvendt og typen, der nyder øjeblikket. Han jubler sammen med spillerne. Han er en spiller-træner. Mange af dem, jeg taler med, taler meget positivt om ham. Han er ikke i begyndelsen af sin trænerkarriere, men han har stadig en lang karriere foran sig.

– Det, han laver lige nu, er fremragende. At de er på fjerdepladsen lige nu, det er fantastisk. Der er helt sikkert en mulighed for at komme i Europa. Hvis ikke Champions League, så Europa League eller Conference League. Men bare det at være oppe på fjerdepladsen, med alle de andre sværvægtere i ligaen, det betyder meget. 

Jürgen Klinsmann, der selv har en fortid som verdensmester og senere landstræner for Tyskland, kan også sagtens se for sig, at Bo Henriksen i fremtiden kan rykke til en endnu større klub end Mainz.

Du kan se hele klippet, hvor Jürgen Klinsmann taler om Bo Henriksen, i afspilleren øverst i artiklen.





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Han er Superligaens ringeste målmand!

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Han kan meget vel ende som en lille legende

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Verdensstjerne roser Højlund



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Færdig i Manchester City

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Medie: Alt peger på, at han er færdig

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Kasper Dolberg i choktransfer?

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Simeone fatter det ikke

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Langer ud efter Superliga-stjerne

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Spotpris – så billig er Højbjerg

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Viborg FF – AGF

Roser Superliga-træners søn

Blandt dette årtusindes bedste

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer