Tysk ikon jubler over Bo Henriksen: ‘Utroligt!’

Den tyske landsholdslegende Jürgen Klinsmann roser Bo Henriksen i et interview med Viaplay Sport News.



Mainz hører bestemt ikke til blandt de største klubber i Tyskland, men i skrivende stund ligger Bo Henriksens mandskab på en højst uventet fjerdeplads i Bundesliga-tabellen, efter at det lørdag blev til en 2-1-sejr ude mod RB Leipzig.

Og Bo Henriksens arbejde i denne sæson får nu den tyske legende Jürgen Klinsmann til at hylde den 50-årige danske cheftræner i et interview med Viaplay Sport News.

– Jeg synes, at han gør det utroligt. Han er meget vellidt ikke kun i Mainz, men i hele Tyskland, for set udefra virker han som en person med en meget positiv karakter. En meget motiverende og hårdtarbejdende træner. Han minder mig lidt om Jürgen Klopp, som han var i begyndelsen. Jürgen startede som bekendt også ud i Mainz, siger Jürgen Klinsmann til Viaplay Sport News og fortsætter.

– Mainz er et meget specielt sted for tyskerne, fordi det er en karnevalsklub, især i disse dage. Og jeg synes, at Bo virkelig passer til den klub, fordi han af natur virker til at være udadvendt og typen, der nyder øjeblikket. Han jubler sammen med spillerne. Han er en spiller-træner. Mange af dem, jeg taler med, taler meget positivt om ham. Han er ikke i begyndelsen af sin trænerkarriere, men han har stadig en lang karriere foran sig.

– Det, han laver lige nu, er fremragende. At de er på fjerdepladsen lige nu, det er fantastisk. Der er helt sikkert en mulighed for at komme i Europa. Hvis ikke Champions League, så Europa League eller Conference League. Men bare det at være oppe på fjerdepladsen, med alle de andre sværvægtere i ligaen, det betyder meget. 

Jürgen Klinsmann, der selv har en fortid som verdensmester og senere landstræner for Tyskland, kan også sagtens se for sig, at Bo Henriksen i fremtiden kan rykke til en endnu større klub end Mainz.

Du kan se hele klippet, hvor Jürgen Klinsmann taler om Bo Henriksen, i afspilleren øverst i artiklen.





AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Brøndbys store karantænemareridt

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC København interesseret i denne angriber

Vild med ny Eriksen-løsning

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Rigtig dårlig melding

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Trist Kvistgaarden-melding

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Køber sig ind i dansk klub

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

De vil hente Andreas Maxsø

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

FC København tager vild sejr i Champions League

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK