Tysk ikon jubler over Bo Henriksen: ‘Utroligt!’

Den tyske landsholdslegende Jürgen Klinsmann roser Bo Henriksen i et interview med Viaplay Sport News.



Mainz hører bestemt ikke til blandt de største klubber i Tyskland, men i skrivende stund ligger Bo Henriksens mandskab på en højst uventet fjerdeplads i Bundesliga-tabellen, efter at det lørdag blev til en 2-1-sejr ude mod RB Leipzig.

Og Bo Henriksens arbejde i denne sæson får nu den tyske legende Jürgen Klinsmann til at hylde den 50-årige danske cheftræner i et interview med Viaplay Sport News.

– Jeg synes, at han gør det utroligt. Han er meget vellidt ikke kun i Mainz, men i hele Tyskland, for set udefra virker han som en person med en meget positiv karakter. En meget motiverende og hårdtarbejdende træner. Han minder mig lidt om Jürgen Klopp, som han var i begyndelsen. Jürgen startede som bekendt også ud i Mainz, siger Jürgen Klinsmann til Viaplay Sport News og fortsætter.

– Mainz er et meget specielt sted for tyskerne, fordi det er en karnevalsklub, især i disse dage. Og jeg synes, at Bo virkelig passer til den klub, fordi han af natur virker til at være udadvendt og typen, der nyder øjeblikket. Han jubler sammen med spillerne. Han er en spiller-træner. Mange af dem, jeg taler med, taler meget positivt om ham. Han er ikke i begyndelsen af sin trænerkarriere, men han har stadig en lang karriere foran sig.

– Det, han laver lige nu, er fremragende. At de er på fjerdepladsen lige nu, det er fantastisk. Der er helt sikkert en mulighed for at komme i Europa. Hvis ikke Champions League, så Europa League eller Conference League. Men bare det at være oppe på fjerdepladsen, med alle de andre sværvægtere i ligaen, det betyder meget. 

Jürgen Klinsmann, der selv har en fortid som verdensmester og senere landstræner for Tyskland, kan også sagtens se for sig, at Bo Henriksen i fremtiden kan rykke til en endnu større klub end Mainz.

Du kan se hele klippet, hvor Jürgen Klinsmann taler om Bo Henriksen, i afspilleren øverst i artiklen.



Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

– De skal skille sig af med ham!

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Kæmpe triumf for Frank

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Nu drømmer de stort i AGF

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Trækker overskrifter i Sydkorea

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Han kommer til at have mareridt i nat

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg