Mainz hører bestemt ikke til blandt de største klubber i Tyskland, men i skrivende stund ligger Bo Henriksens mandskab på en højst uventet fjerdeplads i Bundesliga-tabellen, efter at det lørdag blev til en 2-1-sejr ude mod RB Leipzig.
Og Bo Henriksens arbejde i denne sæson får nu den tyske legende Jürgen Klinsmann til at hylde den 50-årige danske cheftræner i et interview med Viaplay Sport News.
– Jeg synes, at han gør det utroligt. Han er meget vellidt ikke kun i Mainz, men i hele Tyskland, for set udefra virker han som en person med en meget positiv karakter. En meget motiverende og hårdtarbejdende træner. Han minder mig lidt om Jürgen Klopp, som han var i begyndelsen. Jürgen startede som bekendt også ud i Mainz, siger Jürgen Klinsmann til Viaplay Sport News og fortsætter.
– Mainz er et meget specielt sted for tyskerne, fordi det er en karnevalsklub, især i disse dage. Og jeg synes, at Bo virkelig passer til den klub, fordi han af natur virker til at være udadvendt og typen, der nyder øjeblikket. Han jubler sammen med spillerne. Han er en spiller-træner. Mange af dem, jeg taler med, taler meget positivt om ham. Han er ikke i begyndelsen af sin trænerkarriere, men han har stadig en lang karriere foran sig.
– Det, han laver lige nu, er fremragende. At de er på fjerdepladsen lige nu, det er fantastisk. Der er helt sikkert en mulighed for at komme i Europa. Hvis ikke Champions League, så Europa League eller Conference League. Men bare det at være oppe på fjerdepladsen, med alle de andre sværvægtere i ligaen, det betyder meget.
Jürgen Klinsmann, der selv har en fortid som verdensmester og senere landstræner for Tyskland, kan også sagtens se for sig, at Bo Henriksen i fremtiden kan rykke til en endnu større klub end Mainz.
Du kan se hele klippet, hvor Jürgen Klinsmann taler om Bo Henriksen, i afspilleren øverst i artiklen.
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Bo Svensson favorit til stort job
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Her er Kamil Wilczek i dag
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Biereth og Dolberg bryder måltørke
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
– Den her sidder dybt i sjælen
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
NYHEDER
– Korthuset er væltet
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
OPTAKT
Randers FC – OB
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste