Tysk klub løj om dansker: Havde ikke corona

Da klubben i sommer meldte, at han havde corona, så var det en decideret løgn, siger dansker til Discovery.



Emil Berggreen har i denne sæson udelukkende spillet for Greuther Fürths andethold i den fjerdebedste række i Tyskland, og i sidste sæson optrådte han blot fire gange på klubbens førstehold i 2. Bundesligaen. 

Danskeren fik da også en sløj start på forberedelserne til den nye sæson i sommer, da han blev ramt af corona. Det var i hvert fald det, som klubben meldte ud, men det viser sig nu at være en decideret løgn. Det siger danskeren til Discovery i programmet Start11’eren

Vi har kunnet læse, at du fik raget lidt corona til dig i sommer – havde det nogen indflydelse også?

– Det er faktisk heller ikke sandt. Det blev kommunikeret ud, og nogle gange skal man måske passe på, hvor meget sandhed man kan artikulere, for det stemmer ikke helt overens med, hvad ens klub måske får sagt og kommunikeret ud, fortæller han. 

Hvad skal det betyde? Du var ikke smittet med corona eller hvordan? 

– Næ.

Men klubben sagde det, siden du siger det på den måde? 

– Jeg tror, det var lidt med, at de havde en interesse i, at jeg skulle skifte klub, og så var der noget kommunikation, der måske lød lidt bedre med, hvorfor jeg ikke var med på træningslejr.

– Jeg ved det ikke, men jeg var i coronakarantæne, fordi der var en af mine kammerater, der havde haft det, men det var jeg kun et par dage. Der er mange ting, vi kunne faktatjekke, hvis vi skulle, men vi kan også prøve at snakke om noget andet, siger Berggreen med et lille grin. 

Emil Berggreen kom til Greuther Fürth tilbage i sommeren 2020 efter et år i hollandske FC Twente. Han har tidligere også repræsenteret Mainz og Eintracht Braunschweig i tysk fodbold.

Se hele snakken i videoklippet i afspilleren.





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afslører samtale med Roony Bardghji

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Offentliggøres i dag