Tysk klub løj om dansker: Havde ikke corona

Da klubben i sommer meldte, at han havde corona, så var det en decideret løgn, siger dansker til Discovery.



Emil Berggreen har i denne sæson udelukkende spillet for Greuther Fürths andethold i den fjerdebedste række i Tyskland, og i sidste sæson optrådte han blot fire gange på klubbens førstehold i 2. Bundesligaen. 

Danskeren fik da også en sløj start på forberedelserne til den nye sæson i sommer, da han blev ramt af corona. Det var i hvert fald det, som klubben meldte ud, men det viser sig nu at være en decideret løgn. Det siger danskeren til Discovery i programmet Start11’eren

Vi har kunnet læse, at du fik raget lidt corona til dig i sommer – havde det nogen indflydelse også?

– Det er faktisk heller ikke sandt. Det blev kommunikeret ud, og nogle gange skal man måske passe på, hvor meget sandhed man kan artikulere, for det stemmer ikke helt overens med, hvad ens klub måske får sagt og kommunikeret ud, fortæller han. 

Hvad skal det betyde? Du var ikke smittet med corona eller hvordan? 

– Næ.

Men klubben sagde det, siden du siger det på den måde? 

– Jeg tror, det var lidt med, at de havde en interesse i, at jeg skulle skifte klub, og så var der noget kommunikation, der måske lød lidt bedre med, hvorfor jeg ikke var med på træningslejr.

– Jeg ved det ikke, men jeg var i coronakarantæne, fordi der var en af mine kammerater, der havde haft det, men det var jeg kun et par dage. Der er mange ting, vi kunne faktatjekke, hvis vi skulle, men vi kan også prøve at snakke om noget andet, siger Berggreen med et lille grin. 

Emil Berggreen kom til Greuther Fürth tilbage i sommeren 2020 efter et år i hollandske FC Twente. Han har tidligere også repræsenteret Mainz og Eintracht Braunschweig i tysk fodbold.

Se hele snakken i videoklippet i afspilleren.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Portugal – DR Congo



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Jeg får så ondt i maven over det

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne