Tysk klub løj om dansker: Havde ikke corona

Da klubben i sommer meldte, at han havde corona, så var det en decideret løgn, siger dansker til Discovery.



Emil Berggreen har i denne sæson udelukkende spillet for Greuther Fürths andethold i den fjerdebedste række i Tyskland, og i sidste sæson optrådte han blot fire gange på klubbens førstehold i 2. Bundesligaen. 

Danskeren fik da også en sløj start på forberedelserne til den nye sæson i sommer, da han blev ramt af corona. Det var i hvert fald det, som klubben meldte ud, men det viser sig nu at være en decideret løgn. Det siger danskeren til Discovery i programmet Start11’eren

Vi har kunnet læse, at du fik raget lidt corona til dig i sommer – havde det nogen indflydelse også?

– Det er faktisk heller ikke sandt. Det blev kommunikeret ud, og nogle gange skal man måske passe på, hvor meget sandhed man kan artikulere, for det stemmer ikke helt overens med, hvad ens klub måske får sagt og kommunikeret ud, fortæller han. 

Hvad skal det betyde? Du var ikke smittet med corona eller hvordan? 

– Næ.

Men klubben sagde det, siden du siger det på den måde? 

– Jeg tror, det var lidt med, at de havde en interesse i, at jeg skulle skifte klub, og så var der noget kommunikation, der måske lød lidt bedre med, hvorfor jeg ikke var med på træningslejr.

– Jeg ved det ikke, men jeg var i coronakarantæne, fordi der var en af mine kammerater, der havde haft det, men det var jeg kun et par dage. Der er mange ting, vi kunne faktatjekke, hvis vi skulle, men vi kan også prøve at snakke om noget andet, siger Berggreen med et lille grin. 

Emil Berggreen kom til Greuther Fürth tilbage i sommeren 2020 efter et år i hollandske FC Twente. Han har tidligere også repræsenteret Mainz og Eintracht Braunschweig i tysk fodbold.

Se hele snakken i videoklippet i afspilleren.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen