Tysk klub løj om dansker: Havde ikke corona

Da klubben i sommer meldte, at han havde corona, så var det en decideret løgn, siger dansker til Discovery.



Emil Berggreen har i denne sæson udelukkende spillet for Greuther Fürths andethold i den fjerdebedste række i Tyskland, og i sidste sæson optrådte han blot fire gange på klubbens førstehold i 2. Bundesligaen. 

Danskeren fik da også en sløj start på forberedelserne til den nye sæson i sommer, da han blev ramt af corona. Det var i hvert fald det, som klubben meldte ud, men det viser sig nu at være en decideret løgn. Det siger danskeren til Discovery i programmet Start11’eren

Vi har kunnet læse, at du fik raget lidt corona til dig i sommer – havde det nogen indflydelse også?

– Det er faktisk heller ikke sandt. Det blev kommunikeret ud, og nogle gange skal man måske passe på, hvor meget sandhed man kan artikulere, for det stemmer ikke helt overens med, hvad ens klub måske får sagt og kommunikeret ud, fortæller han. 

Hvad skal det betyde? Du var ikke smittet med corona eller hvordan? 

– Næ.

Men klubben sagde det, siden du siger det på den måde? 

– Jeg tror, det var lidt med, at de havde en interesse i, at jeg skulle skifte klub, og så var der noget kommunikation, der måske lød lidt bedre med, hvorfor jeg ikke var med på træningslejr.

– Jeg ved det ikke, men jeg var i coronakarantæne, fordi der var en af mine kammerater, der havde haft det, men det var jeg kun et par dage. Der er mange ting, vi kunne faktatjekke, hvis vi skulle, men vi kan også prøve at snakke om noget andet, siger Berggreen med et lille grin. 

Emil Berggreen kom til Greuther Fürth tilbage i sommeren 2020 efter et år i hollandske FC Twente. Han har tidligere også repræsenteret Mainz og Eintracht Braunschweig i tysk fodbold.

Se hele snakken i videoklippet i afspilleren.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Crystal Palace vinder Conference League



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Messi-statue fjernes

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Oliver Sonne vender tilbage



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her lander Superliga-kampprogrammet

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

De kan være færdige i Brøndby

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina