Det må være fantastisk at være Bo Henriksen for tiden.
Mainz har vundet de seneste fire Bundesliga-kampe, og sidste års nedrykningsbejlere ligger i skrivende stund på 3. pladsen i Bundesligaen – som vil give billet direkte til Champions League.
Bo Henriksen har taget Tyskland med storm, og der er efterhånden ikke den, der ikke er imponeret over Bo Henriksens arbejde.
Ballon d’Or-vinderen Lothar Matthäus er ingen undtagelse:
– Efter min mening er Mainz årets overraskelse. Ingen forventede, at Mainz ville ligge nummer tre efter 25 runder, og de gør det fantastisk, fortæller han til Viaplay og fortsætter:
– Man kan mærke, at de virkelig vil det under en træner, der formår at overføre sin mentalitet til holdet. Træneren går forrest, og han overlader intet til tilfældighederne.
– Han ved, hvor han kommer fra, og han ved, hvor Mainz kommer fra. De har ikke masser af penge til at købe spillere, men de køber i stedet spillere på en klog måde. Jeg tror ikke kun, det er træneren, men det er hele klubben, der er kompetent.
– Man skal have kvalitet, og det viser Bo Henriksen, at han har. Han formidler til spillerne med troværdighed, og jeg tror, det er vigtigt, at spillerne indser, at deres træner er autentisk. Bo Henriksen går forrest, og han tager hele holdet med sig.
– Den måde han opildner fansene før kampen, var selvfølgelig nyt for os, men det er den måde, han er som træner, og du ved præcis, hvad du får fra ham som træner.
I slutningen af marts forlængede Bo Henriksen kontrakten i Mainz, så den nu løber til sommeren 2027.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
OPTAKT
Holland – Japan
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE