Tysk legende hylder Bo Henriksen

Tyske Lothar Matthäus er imponeret over Bo Henriksens arbejde i Mainz.



Det må være fantastisk at være Bo Henriksen for tiden.  

Mainz har vundet de seneste fire Bundesliga-kampe, og sidste års nedrykningsbejlere ligger i skrivende stund på 3. pladsen i Bundesligaen – som vil give billet direkte til Champions League.  

Bo Henriksen har taget Tyskland med storm, og der er efterhånden ikke den, der ikke er imponeret over Bo Henriksens arbejde.  

Ballon d’Or-vinderen Lothar Matthäus er ingen undtagelse:  

– Efter min mening er Mainz årets overraskelse. Ingen forventede, at Mainz ville ligge nummer tre efter 25 runder, og de gør det fantastisk, fortæller han til Viaplay og fortsætter:  

– Man kan mærke, at de virkelig vil det under en træner, der formår at overføre sin mentalitet til holdet. Træneren går forrest, og han overlader intet til tilfældighederne. 

– Han ved, hvor han kommer fra, og han ved, hvor Mainz kommer fra. De har ikke masser af penge til at købe spillere, men de køber i stedet spillere på en klog måde. Jeg tror ikke kun, det er træneren, men det er hele klubben, der er kompetent.  

– Man skal have kvalitet, og det viser Bo Henriksen, at han har. Han formidler til spillerne med troværdighed, og jeg tror, det er vigtigt, at spillerne indser, at deres træner er autentisk. Bo Henriksen går forrest, og han tager hele holdet med sig.  

– Den måde han opildner fansene før kampen, var selvfølgelig nyt for os, men det er den måde, han er som træner, og du ved præcis, hvad du får fra ham som træner. 

I slutningen af marts forlængede Bo Henriksen kontrakten i Mainz, så den nu løber til sommeren 2027.  







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Scorer vanvittig løn i Premier League

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Mexico – England

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

USA – Belgien

Stort FCK-talent er blevet solgt

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Belgien i chok over Balogun-beslutning

“Du er en fucking maskine!”

FCK-direktør får job i West Ham

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Portugal – Spanien

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er 1/8-finalerne ved VM