Højbjerg er tysk storklubs Plan B

Dortmund har tilsyneladende Pierre Emile Højbjerg på listen over muligheder.



Pierre Emile Højbjerg har i sine år i Tottenham været vant til at have en fast plads i startopstillingen, men i den seneste sæson med Ange Postecoglou som cheftræner har han fået sig en mindre rolle.

Derfor er det ikke den store overraskelse, hvis den danske landsholdsprofil vælger at forlade London-klubben, og nu kan den tyske transferjournalist Florian Plettenberg fortælle, at Dortmund har ham på listen.

Det er dog i første omgang Brighton-tyskeren Pascal Gross, som Bundesliga-storklubben helst vil have fat i. Men hvis det ikke lykkes for dem at hente ham, så er det Pierre Emile Højbjerg en, som de overvejer.

Dog understreges det, at Højbjerg er én af flere spillere, som de har på som muligheder, hvis Gross skulle glippe for dem.

Pudsigt nok er det kort efter, at Thomas Delaney havde anbefalet sin tidligere klub, Dortmund, at de skulle gå efter Højbjerg. Det skete i et interview med Sky.

– Jeg vil anbefale det til begge parter. Han er en fantastisk spiller, og jeg er rigtig glad for at have ham som holdkammerat. I mine øjne er han en central midtbanespiller på topniveau, sagde Delaney.

Højbjerg har været rygtet til en række klubber på det seneste, som er med mere eller mindre sandsynlige destinationer som blandt andet tæller Milan, Juventus og Atleltico Madrid.

Tidligere i hans karriere har han spillet for både Augsburg, Bayern München og Schalke, hvor han i alt spillede 56 Bundesliga-kampe.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Priske & Sparta kan drille fransk danskerklub

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Anton Gaaei-handel meldes død



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Romano: Lindstrøm skifter til Schalke

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Kæmpe transfer under opsejling

Dansker scorer mod Barcelona