Højbjerg er tysk storklubs Plan B

Dortmund har tilsyneladende Pierre Emile Højbjerg på listen over muligheder.



Pierre Emile Højbjerg har i sine år i Tottenham været vant til at have en fast plads i startopstillingen, men i den seneste sæson med Ange Postecoglou som cheftræner har han fået sig en mindre rolle.

Derfor er det ikke den store overraskelse, hvis den danske landsholdsprofil vælger at forlade London-klubben, og nu kan den tyske transferjournalist Florian Plettenberg fortælle, at Dortmund har ham på listen.

Det er dog i første omgang Brighton-tyskeren Pascal Gross, som Bundesliga-storklubben helst vil have fat i. Men hvis det ikke lykkes for dem at hente ham, så er det Pierre Emile Højbjerg en, som de overvejer.

Dog understreges det, at Højbjerg er én af flere spillere, som de har på som muligheder, hvis Gross skulle glippe for dem.

Pudsigt nok er det kort efter, at Thomas Delaney havde anbefalet sin tidligere klub, Dortmund, at de skulle gå efter Højbjerg. Det skete i et interview med Sky.

– Jeg vil anbefale det til begge parter. Han er en fantastisk spiller, og jeg er rigtig glad for at have ham som holdkammerat. I mine øjne er han en central midtbanespiller på topniveau, sagde Delaney.

Højbjerg har været rygtet til en række klubber på det seneste, som er med mere eller mindre sandsynlige destinationer som blandt andet tæller Milan, Juventus og Atleltico Madrid.

Tidligere i hans karriere har han spillet for både Augsburg, Bayern München og Schalke, hvor han i alt spillede 56 Bundesliga-kampe.





Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM




LIVE

TransferLIVE: Asp Jensen på plads i ny klub

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Paolo Maldini lander stort job

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Tager Superliga-klub stor beslutning?

FCM-flop i chokskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Stort medie: Blev Norge snydt?

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Åbner for flere Brøndby-salg

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Argentinsk træner kræver forbedringer