Pierre Emile Højbjerg har i sine år i Tottenham været vant til at have en fast plads i startopstillingen, men i den seneste sæson med Ange Postecoglou som cheftræner har han fået sig en mindre rolle.
Derfor er det ikke den store overraskelse, hvis den danske landsholdsprofil vælger at forlade London-klubben, og nu kan den tyske transferjournalist Florian Plettenberg fortælle, at Dortmund har ham på listen.
Det er dog i første omgang Brighton-tyskeren Pascal Gross, som Bundesliga-storklubben helst vil have fat i. Men hvis det ikke lykkes for dem at hente ham, så er det Pierre Emile Højbjerg en, som de overvejer.
Dog understreges det, at Højbjerg er én af flere spillere, som de har på som muligheder, hvis Gross skulle glippe for dem.
⚫️🟡 Pierre-Emile #Højbjerg is keen to leave Spurs this summer with one year left on his contract and his new agency Unique Sports Group:
— Florian Plettenberg (@Plettigoal) July 2, 2024
▫️Dortmund, still pushing to sign Pascal Groß as #BVB want to get the deal done and sealed soon. Højbjerg, one of several options if a… pic.twitter.com/JnfPnHqvzH
Pudsigt nok er det kort efter, at Thomas Delaney havde anbefalet sin tidligere klub, Dortmund, at de skulle gå efter Højbjerg. Det skete i et interview med Sky.
– Jeg vil anbefale det til begge parter. Han er en fantastisk spiller, og jeg er rigtig glad for at have ham som holdkammerat. I mine øjne er han en central midtbanespiller på topniveau, sagde Delaney.
Højbjerg har været rygtet til en række klubber på det seneste, som er med mere eller mindre sandsynlige destinationer som blandt andet tæller Milan, Juventus og Atleltico Madrid.
Tidligere i hans karriere har han spillet for både Augsburg, Bayern München og Schalke, hvor han i alt spillede 56 Bundesliga-kampe.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
NYHEDER