Pierre Emile Højbjerg har i sine år i Tottenham været vant til at have en fast plads i startopstillingen, men i den seneste sæson med Ange Postecoglou som cheftræner har han fået sig en mindre rolle.
Derfor er det ikke den store overraskelse, hvis den danske landsholdsprofil vælger at forlade London-klubben, og nu kan den tyske transferjournalist Florian Plettenberg fortælle, at Dortmund har ham på listen.
Det er dog i første omgang Brighton-tyskeren Pascal Gross, som Bundesliga-storklubben helst vil have fat i. Men hvis det ikke lykkes for dem at hente ham, så er det Pierre Emile Højbjerg en, som de overvejer.
Dog understreges det, at Højbjerg er én af flere spillere, som de har på som muligheder, hvis Gross skulle glippe for dem.
⚫️🟡 Pierre-Emile #Højbjerg is keen to leave Spurs this summer with one year left on his contract and his new agency Unique Sports Group:
— Florian Plettenberg (@Plettigoal) July 2, 2024
▫️Dortmund, still pushing to sign Pascal Groß as #BVB want to get the deal done and sealed soon. Højbjerg, one of several options if a… pic.twitter.com/JnfPnHqvzH
Pudsigt nok er det kort efter, at Thomas Delaney havde anbefalet sin tidligere klub, Dortmund, at de skulle gå efter Højbjerg. Det skete i et interview med Sky.
– Jeg vil anbefale det til begge parter. Han er en fantastisk spiller, og jeg er rigtig glad for at have ham som holdkammerat. I mine øjne er han en central midtbanespiller på topniveau, sagde Delaney.
Højbjerg har været rygtet til en række klubber på det seneste, som er med mere eller mindre sandsynlige destinationer som blandt andet tæller Milan, Juventus og Atleltico Madrid.
Tidligere i hans karriere har han spillet for både Augsburg, Bayern München og Schalke, hvor han i alt spillede 56 Bundesliga-kampe.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
OPTAKT
West Ham – Arsenal
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE