Højbjerg er tysk storklubs Plan B

Dortmund har tilsyneladende Pierre Emile Højbjerg på listen over muligheder.



Pierre Emile Højbjerg har i sine år i Tottenham været vant til at have en fast plads i startopstillingen, men i den seneste sæson med Ange Postecoglou som cheftræner har han fået sig en mindre rolle.

Derfor er det ikke den store overraskelse, hvis den danske landsholdsprofil vælger at forlade London-klubben, og nu kan den tyske transferjournalist Florian Plettenberg fortælle, at Dortmund har ham på listen.

Det er dog i første omgang Brighton-tyskeren Pascal Gross, som Bundesliga-storklubben helst vil have fat i. Men hvis det ikke lykkes for dem at hente ham, så er det Pierre Emile Højbjerg en, som de overvejer.

Dog understreges det, at Højbjerg er én af flere spillere, som de har på som muligheder, hvis Gross skulle glippe for dem.

Pudsigt nok er det kort efter, at Thomas Delaney havde anbefalet sin tidligere klub, Dortmund, at de skulle gå efter Højbjerg. Det skete i et interview med Sky.

– Jeg vil anbefale det til begge parter. Han er en fantastisk spiller, og jeg er rigtig glad for at have ham som holdkammerat. I mine øjne er han en central midtbanespiller på topniveau, sagde Delaney.

Højbjerg har været rygtet til en række klubber på det seneste, som er med mere eller mindre sandsynlige destinationer som blandt andet tæller Milan, Juventus og Atleltico Madrid.

Tidligere i hans karriere har han spillet for både Augsburg, Bayern München og Schalke, hvor han i alt spillede 56 Bundesliga-kampe.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

UEFA med vild ændring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Bayern – Stuttgart

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

FC København revser Brøndby: Under al kritik!