Pierre Emile Højbjerg har i sine år i Tottenham været vant til at have en fast plads i startopstillingen, men i den seneste sæson med Ange Postecoglou som cheftræner har han fået sig en mindre rolle.
Derfor er det ikke den store overraskelse, hvis den danske landsholdsprofil vælger at forlade London-klubben, og nu kan den tyske transferjournalist Florian Plettenberg fortælle, at Dortmund har ham på listen.
Det er dog i første omgang Brighton-tyskeren Pascal Gross, som Bundesliga-storklubben helst vil have fat i. Men hvis det ikke lykkes for dem at hente ham, så er det Pierre Emile Højbjerg en, som de overvejer.
Dog understreges det, at Højbjerg er én af flere spillere, som de har på som muligheder, hvis Gross skulle glippe for dem.
⚫️🟡 Pierre-Emile #Højbjerg is keen to leave Spurs this summer with one year left on his contract and his new agency Unique Sports Group:
— Florian Plettenberg (@Plettigoal) July 2, 2024
▫️Dortmund, still pushing to sign Pascal Groß as #BVB want to get the deal done and sealed soon. Højbjerg, one of several options if a… pic.twitter.com/JnfPnHqvzH
Pudsigt nok er det kort efter, at Thomas Delaney havde anbefalet sin tidligere klub, Dortmund, at de skulle gå efter Højbjerg. Det skete i et interview med Sky.
– Jeg vil anbefale det til begge parter. Han er en fantastisk spiller, og jeg er rigtig glad for at have ham som holdkammerat. I mine øjne er han en central midtbanespiller på topniveau, sagde Delaney.
Højbjerg har været rygtet til en række klubber på det seneste, som er med mere eller mindre sandsynlige destinationer som blandt andet tæller Milan, Juventus og Atleltico Madrid.
Tidligere i hans karriere har han spillet for både Augsburg, Bayern München og Schalke, hvor han i alt spillede 56 Bundesliga-kampe.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
Michael Carrick bliver i Manchester United
Manchester City bekræfter
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus