Uffe Bech indgår ikke i fremtidsplanerne i Hannover 96

Uffe Bech er ikke rejst med holdkammeraterne i Hannover 96 på træningslejr. Klubben har informeret ham om, at han ikke indgår i fremtidsplanerne.



Hannover 96-truppen drager mandag på en uge lang træningslejr i østrigske Velden am Wörthersee, hvor holdet skal forberede sig til den kommende sæson i Bundesligaen. Uffe Bech er dog ikke blevet bedt om at pakke nogen kuffert – danskeren indgår således ikke i klubbens fremtidsplaner, og derfor skal han ikke med på træningslejr.

Samme besked har Uffe Bechs holdkammerat Bubacar Gueye fået, og de skal begge træne med Hannover 96’s U23-mandskab, mens førsteholdstruppen er på træningslejr.

– Vi har informeret dem om, at det mest fornuftige vil være, at de leder efter en ny klub. Det er vores sportslige vurdering. De forsøger at finde en løsning. Der er ikke nogen aftale på plads, men vi må se, hvad der sker. Der er aktuelt nogle diskussioner i gang, siger Horst Heldt, der er sportsdirektør i Hannover 96, til Bild.

Uffe Bech var i foråret udlejet til Greuther Fürth i 2. Bundesligaen, men fik en stor del af opholdet ødelagt af skader, hvorfor han kun nåede to kampe for klubben.

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller har et år tilbage af sin kontrakt med Hannover 96, som han skiftede til i sommeren 2015. I løbet af de tre år har Uffe Bech spillet 19 kampe og scoret to mål for Bundesliga-klubben.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FC Fredericia – OB

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bayern München laver vildt comeback

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Spår stor transferaktivitet i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade