Uffe Bech indgår ikke i fremtidsplanerne i Hannover 96

Uffe Bech er ikke rejst med holdkammeraterne i Hannover 96 på træningslejr. Klubben har informeret ham om, at han ikke indgår i fremtidsplanerne.



Hannover 96-truppen drager mandag på en uge lang træningslejr i østrigske Velden am Wörthersee, hvor holdet skal forberede sig til den kommende sæson i Bundesligaen. Uffe Bech er dog ikke blevet bedt om at pakke nogen kuffert – danskeren indgår således ikke i klubbens fremtidsplaner, og derfor skal han ikke med på træningslejr.

Samme besked har Uffe Bechs holdkammerat Bubacar Gueye fået, og de skal begge træne med Hannover 96’s U23-mandskab, mens førsteholdstruppen er på træningslejr.

– Vi har informeret dem om, at det mest fornuftige vil være, at de leder efter en ny klub. Det er vores sportslige vurdering. De forsøger at finde en løsning. Der er ikke nogen aftale på plads, men vi må se, hvad der sker. Der er aktuelt nogle diskussioner i gang, siger Horst Heldt, der er sportsdirektør i Hannover 96, til Bild.

Uffe Bech var i foråret udlejet til Greuther Fürth i 2. Bundesligaen, men fik en stor del af opholdet ødelagt af skader, hvorfor han kun nåede to kampe for klubben.

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller har et år tilbage af sin kontrakt med Hannover 96, som han skiftede til i sommeren 2015. I løbet af de tre år har Uffe Bech spillet 19 kampe og scoret to mål for Bundesliga-klubben.





FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Vildt Superliga-rygte afvises

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Tottenham-flop i stor transfer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Ny FC København-stjerne imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Surt show – dumpet!

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Dansker i rekordtransfer

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Her er FC Københavns pris på William Clem

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Jagter dansk landsholdsspiller

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har budt en milliard

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Superliga-retur?