Ustoppelige Haaland bombede Dortmund til sejr

Erling Haaland scorede to mål, da Borussia Dortmund med en knap så prangende indsats slog Greuther Fürth.



Borussia Dortmund spiste onsdag noget af det store forspring, som Bayern München har opbygget på det seneste i Bundesligaens top.

Alt andet havde også været en skuffelse af rang, da modstanderen på hjemmebane var Greuther Fürth, der trods sæsonens første sejr i den seneste runde, ligger isoleret på sidstepladsen med langt til de foranliggende.

Dortmund vandt 3-0, men faktisk havde de undertippede gæster point inden for rækkevidde langt inde i opgøret, men skarpheden manglede, når chancerne bød sig undervejs.

Erling Haaland blev som så ofte før matchvinder, da han scorede de to første mål.

Dortmund lagde ud med 20 minutters idéforladt fodbold, hvor det slet ikke lykkedes at dirke modstanderens defensiv op.

Da det endelig skete med Haalands dybe stikning til Thorgan Hazard, der hamrede bolden i nettaget, viste VAR-billederne, at belgieren var marginalt offside.

VAR var venligere stemt over for hjemmeholdet efter godt en halv time, da dommeren på sidelinjens monitor så en arm på bolden og pegede på pletten. Haaland konverterede sikkert straffesparket til 1-0-scoring.

Dortmund havde bolden klart mest, men udeholdet fik ved flere lejligheder spillet sig til farlige situationer, som kunne have skaffet udligningen.

I stedet slog Haaland til igen med et flot hovedstødsmål, da der resterede otte minutter. Siden cementerede hollænderen Donyell Malen til slutresultatet.

Dortmund er med sejren oppe på 34 point, mens Bayern München har 40 på førstepladsen.

I en direkte kamp om tredjepladsen spillede Bayer Leverkusen hjemme 2-2 mod Hoffenheim, der var uden de skadede danskere Robert Skov og Jacob Bruun Larsen.

Leverkusen førte ellers 2-0 på to mål af den tjekkiske angriber Patrik Schick, der nu er oppe på 16 sæsontræffere, men Hoffenheim slog tilbage med to mål i de sidste ti minutter.

Dermed har Leverkusen 28 point på tredjepladsen, mens Hoffenheim følger efter med 27. Derefter kommer Freiburg med 26, efter at det onsdag blev 0-0 ude mod Union Berlin.

RB Leipzig, der var uden skadede Yussuf Poulsen, måtte på udebane nøjes med 1-1 mod bundholdet Augsburg, og Leipzig ligger blot nummer ni i tabellen med 22 point.

/ritzau/





Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Det var vanvittigt brutalt

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Smider Salah-bombe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen