Ustoppelige Haaland bombede Dortmund til sejr

Erling Haaland scorede to mål, da Borussia Dortmund med en knap så prangende indsats slog Greuther Fürth.



Borussia Dortmund spiste onsdag noget af det store forspring, som Bayern München har opbygget på det seneste i Bundesligaens top.

Alt andet havde også været en skuffelse af rang, da modstanderen på hjemmebane var Greuther Fürth, der trods sæsonens første sejr i den seneste runde, ligger isoleret på sidstepladsen med langt til de foranliggende.

Dortmund vandt 3-0, men faktisk havde de undertippede gæster point inden for rækkevidde langt inde i opgøret, men skarpheden manglede, når chancerne bød sig undervejs.

Erling Haaland blev som så ofte før matchvinder, da han scorede de to første mål.

Dortmund lagde ud med 20 minutters idéforladt fodbold, hvor det slet ikke lykkedes at dirke modstanderens defensiv op.

Da det endelig skete med Haalands dybe stikning til Thorgan Hazard, der hamrede bolden i nettaget, viste VAR-billederne, at belgieren var marginalt offside.

VAR var venligere stemt over for hjemmeholdet efter godt en halv time, da dommeren på sidelinjens monitor så en arm på bolden og pegede på pletten. Haaland konverterede sikkert straffesparket til 1-0-scoring.

Dortmund havde bolden klart mest, men udeholdet fik ved flere lejligheder spillet sig til farlige situationer, som kunne have skaffet udligningen.

I stedet slog Haaland til igen med et flot hovedstødsmål, da der resterede otte minutter. Siden cementerede hollænderen Donyell Malen til slutresultatet.

Dortmund er med sejren oppe på 34 point, mens Bayern München har 40 på førstepladsen.

I en direkte kamp om tredjepladsen spillede Bayer Leverkusen hjemme 2-2 mod Hoffenheim, der var uden de skadede danskere Robert Skov og Jacob Bruun Larsen.

Leverkusen førte ellers 2-0 på to mål af den tjekkiske angriber Patrik Schick, der nu er oppe på 16 sæsontræffere, men Hoffenheim slog tilbage med to mål i de sidste ti minutter.

Dermed har Leverkusen 28 point på tredjepladsen, mens Hoffenheim følger efter med 27. Derefter kommer Freiburg med 26, efter at det onsdag blev 0-0 ude mod Union Berlin.

RB Leipzig, der var uden skadede Yussuf Poulsen, måtte på udebane nøjes med 1-1 mod bundholdet Augsburg, og Leipzig ligger blot nummer ni i tabellen med 22 point.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Horsens var et helvede’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Frankrig – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forventer rekord i Superliga-klub

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Brøndby tæt på ny forstærkning

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked