Han er den første til selv at indrømme det: Det var ikke en god start.
Danske Oliver Villadsen skiftede i sommer fra FC Nordsjælland til Nürnberg i 2. Bundesliga, men starten var dårlig, han kunne ikke få spillet til at køre og flere ville have Villadsen på bænken.
Men han er blevet ved med at spille, og det har betalt sig, for nu er den 23-årige højre back velspillende og blandt de bedste på holdet i Nürnberg.
Senest var han også involveret i en scoring i et nederlag på 2-3 mod Paderborn, da han stod for et oplæg i det, der vurderes til at være hans bedste præstation i Nürnberg-trøjen.
– For at være helt ærlig var jeg ikke nervøs over starten her i Nürnberg, men mange ting var nye for mig, og det tog mig et stykke tid at vænne mig til spillestilen og måden at gøre det på.
– Jeg er også glad for, at træneren lod mig spille videre, selv om jeg ikke spillede godt. Men nu føler jeg mig bedre og mere selvsikker, siger Oliver Villadsen til tyske Bild.
Danskeren har ifølge det store tyske medie haft flest sprinter i klubben med 228, mens kun Julian Justvan har slået flere indlæg end Oliver Villadsen.
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller har fået vendt det efter den svage start, og meget af takken går altså til træner Miroslav Klose – den tyske angriber-legende, der i sommer fik chancen som cheftræner i klubben.
– Jeg er frustreret over resultatet, så jeg tænker ikke så meget over min egen præstation i øjeblikket. Det handler om holdet. Jeg kan tænke på det andet i de kommende dage, sagde backen efter nederlaget.
Oliver Villadsen har i alt spillet 10 ligakampe for Nürnberg i denne sæson. Klubben ligger aktuelt nummer 11 med 18 point i den næstbedste række.
LIVE
VM-LIVE: Zlatan med genial kommentar om Haaland
TOPNYHED
Spottet i København
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
NYHEDER