Han er den første til selv at indrømme det: Det var ikke en god start.
Danske Oliver Villadsen skiftede i sommer fra FC Nordsjælland til Nürnberg i 2. Bundesliga, men starten var dårlig, han kunne ikke få spillet til at køre og flere ville have Villadsen på bænken.
Men han er blevet ved med at spille, og det har betalt sig, for nu er den 23-årige højre back velspillende og blandt de bedste på holdet i Nürnberg.
Senest var han også involveret i en scoring i et nederlag på 2-3 mod Paderborn, da han stod for et oplæg i det, der vurderes til at være hans bedste præstation i Nürnberg-trøjen.
– For at være helt ærlig var jeg ikke nervøs over starten her i Nürnberg, men mange ting var nye for mig, og det tog mig et stykke tid at vænne mig til spillestilen og måden at gøre det på.
– Jeg er også glad for, at træneren lod mig spille videre, selv om jeg ikke spillede godt. Men nu føler jeg mig bedre og mere selvsikker, siger Oliver Villadsen til tyske Bild.
Danskeren har ifølge det store tyske medie haft flest sprinter i klubben med 228, mens kun Julian Justvan har slået flere indlæg end Oliver Villadsen.
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller har fået vendt det efter den svage start, og meget af takken går altså til træner Miroslav Klose – den tyske angriber-legende, der i sommer fik chancen som cheftræner i klubben.
– Jeg er frustreret over resultatet, så jeg tænker ikke så meget over min egen præstation i øjeblikket. Det handler om holdet. Jeg kan tænke på det andet i de kommende dage, sagde backen efter nederlaget.
Oliver Villadsen har i alt spillet 10 ligakampe for Nürnberg i denne sæson. Klubben ligger aktuelt nummer 11 med 18 point i den næstbedste række.
LIVE
VM-LIVE: Historiske Messi slår sin anden rekord
OPTAKT
Panama – Kroatien
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
FC Københavns talenter gør rent bord
Her kan du se Argentina mod Østrig
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Her kan du se Norge mod Senegal
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Historisk Messi rykker forbi Klose
Conrad Harder får argentinsk chef
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
Et skridt tættere Englands største stadion
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
OPTAKT
Frankrig – Irak
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT