Var skidt spillende: Nu stråler dansker i Tyskland

Dansk back stråler i Tyskland, hvor han efter en rigtig svag start er kommet godt efter det.



Han er den første til selv at indrømme det: Det var ikke en god start.

Danske Oliver Villadsen skiftede i sommer fra FC Nordsjælland til Nürnberg i 2. Bundesliga, men starten var dårlig, han kunne ikke få spillet til at køre og flere ville have Villadsen på bænken.

Men han er blevet ved med at spille, og det har betalt sig, for nu er den 23-årige højre back velspillende og blandt de bedste på holdet i Nürnberg.

Senest var han også involveret i en scoring i et nederlag på 2-3 mod Paderborn, da han stod for et oplæg i det, der vurderes til at være hans bedste præstation i Nürnberg-trøjen.

– For at være helt ærlig var jeg ikke nervøs over starten her i Nürnberg, men mange ting var nye for mig, og det tog mig et stykke tid at vænne mig til spillestilen og måden at gøre det på.

– Jeg er også glad for, at træneren lod mig spille videre, selv om jeg ikke spillede godt. Men nu føler jeg mig bedre og mere selvsikker, siger Oliver Villadsen til tyske Bild.

Danskeren har ifølge det store tyske medie haft flest sprinter i klubben med 228, mens kun Julian Justvan har slået flere indlæg end Oliver Villadsen.

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller har fået vendt det efter den svage start, og meget af takken går altså til træner Miroslav Klose – den tyske angriber-legende, der i sommer fik chancen som cheftræner i klubben.

– Jeg er frustreret over resultatet, så jeg tænker ikke så meget over min egen præstation i øjeblikket. Det handler om holdet. Jeg kan tænke på det andet i de kommende dage, sagde backen efter nederlaget.

Oliver Villadsen har i alt spillet 10 ligakampe for Nürnberg i denne sæson. Klubben ligger aktuelt nummer 11 med 18 point i den næstbedste række.





Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Riemer lover: De får debut

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Overraskende skifte lurer

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Bekræfter kæmpebud

Premier League-dansker skal have ny manager



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne