Var skidt spillende: Nu stråler dansker i Tyskland

Dansk back stråler i Tyskland, hvor han efter en rigtig svag start er kommet godt efter det.



Han er den første til selv at indrømme det: Det var ikke en god start.

Danske Oliver Villadsen skiftede i sommer fra FC Nordsjælland til Nürnberg i 2. Bundesliga, men starten var dårlig, han kunne ikke få spillet til at køre og flere ville have Villadsen på bænken.

Men han er blevet ved med at spille, og det har betalt sig, for nu er den 23-årige højre back velspillende og blandt de bedste på holdet i Nürnberg.

Senest var han også involveret i en scoring i et nederlag på 2-3 mod Paderborn, da han stod for et oplæg i det, der vurderes til at være hans bedste præstation i Nürnberg-trøjen.

– For at være helt ærlig var jeg ikke nervøs over starten her i Nürnberg, men mange ting var nye for mig, og det tog mig et stykke tid at vænne mig til spillestilen og måden at gøre det på.

– Jeg er også glad for, at træneren lod mig spille videre, selv om jeg ikke spillede godt. Men nu føler jeg mig bedre og mere selvsikker, siger Oliver Villadsen til tyske Bild.

Danskeren har ifølge det store tyske medie haft flest sprinter i klubben med 228, mens kun Julian Justvan har slået flere indlæg end Oliver Villadsen.

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller har fået vendt det efter den svage start, og meget af takken går altså til træner Miroslav Klose – den tyske angriber-legende, der i sommer fik chancen som cheftræner i klubben.

– Jeg er frustreret over resultatet, så jeg tænker ikke så meget over min egen præstation i øjeblikket. Det handler om holdet. Jeg kan tænke på det andet i de kommende dage, sagde backen efter nederlaget.

Oliver Villadsen har i alt spillet 10 ligakampe for Nürnberg i denne sæson. Klubben ligger aktuelt nummer 11 med 18 point i den næstbedste række.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Mæhle kan hentes for spotpris

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Roony vil væk

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Forhandler om Albert Grønbæk

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

PSG – Arsenal

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard