Det er snart et år siden, at Brøndby IF havde besøg af den svenske angriber Sebastian Andersson i forhold til et muligt skifte.
Og det er også snart et år siden, at den nu 31-årige angriber sidst spillede en førsteholdskamp.
Andersson var til lægetjek i Brøndby IF i sensommeren 2022, da han har haft problemer med sit knæ gennem nogle år, og til syvende og sidst endte det med, at parterne ikke lavede en aftale.
I stedet hentede BIF Ohi Omoijuanfo, og Andersson har været gennem en operation for at ordne knæet, så han nu endelig kan melde om en smertefri tilværelse.
Nu taler Andersson så endelig ud om en svær tid, hvor han tilmed måtte oplevede, at der var modvilje mod hans ønske om et kirurgisk indgreb fra FC Köln, som han er på kontrakt hos lidt endnu.
– Jeg har det rigtig godt. Min krop – og især mit knæ – har det godt, og jeg har ikke længere problemer. Ingen smerter. Ingen klager. Jeg har haft det bedre i træning de sidste par uger, end jeg har haft de sidste par år. Så jeg nyder hvert et øjeblik lige nu efter en hård tid med en skade, der har holdt mig beskæftiget så længe, siger Sebastian Andersson til Bild.
Svenskeren spillede i flere år med smerter, fordi meldingen oprindeligt var, at det var svært at gøre noget ved skaden. Men så lod han sig undersøge i København og fik muligheden for en operation.
Det har dog taget ni måneder at komme sig efter operationen, da han i forbindelse med indgrebet også blev ramt af en infektion.
– Jeg endte med at tænke mindre på fodbold, og mit mål var bare at kunne gå igen. For det var ikke muligt, og jeg var på hospitalet i uger. Helt alene med min tanker.
– Men min genoptræningstræner i København fik mig overbevist om, at jeg kunne fortsætte min karriere. Han havde haft andre patienter med lignende historier, og det fik mig til at føle mig godt tilpas. Fra det tidspunkt var jeg sikker på, at jeg kunne klare det.
Nu handler det så for svenskeren om at få afklaret sin fremtid denne sommer. Mulighederne hænger ikke umiddelbart på træerne efter flere år med skadesproblemer, men han er klar til at spille og vise sig frem. Og allerhelst vil han blive uden for Sveriges grænser.
– Jeg vil gerne spille på så højt niveau som muligt. Og helst i Europa, for det er bedst for familien. Men jeg vil vente og se, hvad der kommer af muligheder, og så håber jeg på at få en chance, siger Sebastian Andersson til Bild.
FC Köln købte svenskeren i 2020 fra Union Berlin for i underkanten af 50 millioner kroner. Og nu forlader han så klubben uden en overgangssum.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE