Det er snart et år siden, at Brøndby IF havde besøg af den svenske angriber Sebastian Andersson i forhold til et muligt skifte.
Og det er også snart et år siden, at den nu 31-årige angriber sidst spillede en førsteholdskamp.
Andersson var til lægetjek i Brøndby IF i sensommeren 2022, da han har haft problemer med sit knæ gennem nogle år, og til syvende og sidst endte det med, at parterne ikke lavede en aftale.
I stedet hentede BIF Ohi Omoijuanfo, og Andersson har været gennem en operation for at ordne knæet, så han nu endelig kan melde om en smertefri tilværelse.
Nu taler Andersson så endelig ud om en svær tid, hvor han tilmed måtte oplevede, at der var modvilje mod hans ønske om et kirurgisk indgreb fra FC Köln, som han er på kontrakt hos lidt endnu.
– Jeg har det rigtig godt. Min krop – og især mit knæ – har det godt, og jeg har ikke længere problemer. Ingen smerter. Ingen klager. Jeg har haft det bedre i træning de sidste par uger, end jeg har haft de sidste par år. Så jeg nyder hvert et øjeblik lige nu efter en hård tid med en skade, der har holdt mig beskæftiget så længe, siger Sebastian Andersson til Bild.
Svenskeren spillede i flere år med smerter, fordi meldingen oprindeligt var, at det var svært at gøre noget ved skaden. Men så lod han sig undersøge i København og fik muligheden for en operation.
Det har dog taget ni måneder at komme sig efter operationen, da han i forbindelse med indgrebet også blev ramt af en infektion.
– Jeg endte med at tænke mindre på fodbold, og mit mål var bare at kunne gå igen. For det var ikke muligt, og jeg var på hospitalet i uger. Helt alene med min tanker.
– Men min genoptræningstræner i København fik mig overbevist om, at jeg kunne fortsætte min karriere. Han havde haft andre patienter med lignende historier, og det fik mig til at føle mig godt tilpas. Fra det tidspunkt var jeg sikker på, at jeg kunne klare det.
Nu handler det så for svenskeren om at få afklaret sin fremtid denne sommer. Mulighederne hænger ikke umiddelbart på træerne efter flere år med skadesproblemer, men han er klar til at spille og vise sig frem. Og allerhelst vil han blive uden for Sveriges grænser.
– Jeg vil gerne spille på så højt niveau som muligt. Og helst i Europa, for det er bedst for familien. Men jeg vil vente og se, hvad der kommer af muligheder, og så håber jeg på at få en chance, siger Sebastian Andersson til Bild.
FC Köln købte svenskeren i 2020 fra Union Berlin for i underkanten af 50 millioner kroner. Og nu forlader han så klubben uden en overgangssum.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Iran kommer med krav før VM
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Hjulmand og co. taber stort skridt
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
MEDIE