Var tæt på Brøndby-skifte: Nu taler han ud

For et år siden var han til lægetjek i Brøndby IF, men et skifte blev aldrig til noget. Nu taler han ud efter en sæson, hvor han har skullet kæmpe sig over skader.



Det er snart et år siden, at Brøndby IF havde besøg af den svenske angriber Sebastian Andersson i forhold til et muligt skifte.

Og det er også snart et år siden, at den nu 31-årige angriber sidst spillede en førsteholdskamp.

Andersson var til lægetjek i Brøndby IF i sensommeren 2022, da han har haft problemer med sit knæ gennem nogle år, og til syvende og sidst endte det med, at parterne ikke lavede en aftale.

I stedet hentede BIF Ohi Omoijuanfo, og Andersson har været gennem en operation for at ordne knæet, så han nu endelig kan melde om en smertefri tilværelse.

Nu taler Andersson så endelig ud om en svær tid, hvor han tilmed måtte oplevede, at der var modvilje mod hans ønske om et kirurgisk indgreb fra FC Köln, som han er på kontrakt hos lidt endnu.

– Jeg har det rigtig godt. Min krop – og især mit knæ – har det godt, og jeg har ikke længere problemer. Ingen smerter. Ingen klager. Jeg har haft det bedre i træning de sidste par uger, end jeg har haft de sidste par år. Så jeg nyder hvert et øjeblik lige nu efter en hård tid med en skade, der har holdt mig beskæftiget så længe, siger Sebastian Andersson til Bild.

Svenskeren spillede i flere år med smerter, fordi meldingen oprindeligt var, at det var svært at gøre noget ved skaden. Men så lod han sig undersøge i København og fik muligheden for en operation.

Det har dog taget ni måneder at komme sig efter operationen, da han i forbindelse med indgrebet også blev ramt af en infektion.

– Jeg endte med at tænke mindre på fodbold, og mit mål var bare at kunne gå igen. For det var ikke muligt, og jeg var på hospitalet i uger. Helt alene med min tanker.

– Men min genoptræningstræner i København fik mig overbevist om, at jeg kunne fortsætte min karriere. Han havde haft andre patienter med lignende historier, og det fik mig til at føle mig godt tilpas. Fra det tidspunkt var jeg sikker på, at jeg kunne klare det.

Nu handler det så for svenskeren om at få afklaret sin fremtid denne sommer. Mulighederne hænger ikke umiddelbart på træerne efter flere år med skadesproblemer, men han er klar til at spille og vise sig frem. Og allerhelst vil han blive uden for Sveriges grænser.

– Jeg vil gerne spille på så højt niveau som muligt. Og helst i Europa, for det er bedst for familien. Men jeg vil vente og se, hvad der kommer af muligheder, og så håber jeg på at få en chance, siger Sebastian Andersson til Bild.

FC Köln købte svenskeren i 2020 fra Union Berlin for i underkanten af 50 millioner kroner. Og nu forlader han så klubben uden en overgangssum.





LIVE: Dansker skifter til Kosovo




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Nu er Dreyer historisk

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

631 millioner kroner

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Bo Henriksen lander TV-job

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Chokpris på Victor Froholdt

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Rundens hold i Superligaen – 22. runde



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Voldsomt skænderi i FC København

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet