Det er snart et år siden, at Brøndby IF havde besøg af den svenske angriber Sebastian Andersson i forhold til et muligt skifte.
Og det er også snart et år siden, at den nu 31-årige angriber sidst spillede en førsteholdskamp.
Andersson var til lægetjek i Brøndby IF i sensommeren 2022, da han har haft problemer med sit knæ gennem nogle år, og til syvende og sidst endte det med, at parterne ikke lavede en aftale.
I stedet hentede BIF Ohi Omoijuanfo, og Andersson har været gennem en operation for at ordne knæet, så han nu endelig kan melde om en smertefri tilværelse.
Nu taler Andersson så endelig ud om en svær tid, hvor han tilmed måtte oplevede, at der var modvilje mod hans ønske om et kirurgisk indgreb fra FC Köln, som han er på kontrakt hos lidt endnu.
– Jeg har det rigtig godt. Min krop – og især mit knæ – har det godt, og jeg har ikke længere problemer. Ingen smerter. Ingen klager. Jeg har haft det bedre i træning de sidste par uger, end jeg har haft de sidste par år. Så jeg nyder hvert et øjeblik lige nu efter en hård tid med en skade, der har holdt mig beskæftiget så længe, siger Sebastian Andersson til Bild.
Svenskeren spillede i flere år med smerter, fordi meldingen oprindeligt var, at det var svært at gøre noget ved skaden. Men så lod han sig undersøge i København og fik muligheden for en operation.
Det har dog taget ni måneder at komme sig efter operationen, da han i forbindelse med indgrebet også blev ramt af en infektion.
– Jeg endte med at tænke mindre på fodbold, og mit mål var bare at kunne gå igen. For det var ikke muligt, og jeg var på hospitalet i uger. Helt alene med min tanker.
– Men min genoptræningstræner i København fik mig overbevist om, at jeg kunne fortsætte min karriere. Han havde haft andre patienter med lignende historier, og det fik mig til at føle mig godt tilpas. Fra det tidspunkt var jeg sikker på, at jeg kunne klare det.
Nu handler det så for svenskeren om at få afklaret sin fremtid denne sommer. Mulighederne hænger ikke umiddelbart på træerne efter flere år med skadesproblemer, men han er klar til at spille og vise sig frem. Og allerhelst vil han blive uden for Sveriges grænser.
– Jeg vil gerne spille på så højt niveau som muligt. Og helst i Europa, for det er bedst for familien. Men jeg vil vente og se, hvad der kommer af muligheder, og så håber jeg på at få en chance, siger Sebastian Andersson til Bild.
FC Köln købte svenskeren i 2020 fra Union Berlin for i underkanten af 50 millioner kroner. Og nu forlader han så klubben uden en overgangssum.
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
Jakob Poulsen med dyster melding
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
FANKLUBBEN