Var tæt på Brøndby-skifte: Nu taler han ud

For et år siden var han til lægetjek i Brøndby IF, men et skifte blev aldrig til noget. Nu taler han ud efter en sæson, hvor han har skullet kæmpe sig over skader.



Det er snart et år siden, at Brøndby IF havde besøg af den svenske angriber Sebastian Andersson i forhold til et muligt skifte.

Og det er også snart et år siden, at den nu 31-årige angriber sidst spillede en førsteholdskamp.

Andersson var til lægetjek i Brøndby IF i sensommeren 2022, da han har haft problemer med sit knæ gennem nogle år, og til syvende og sidst endte det med, at parterne ikke lavede en aftale.

I stedet hentede BIF Ohi Omoijuanfo, og Andersson har været gennem en operation for at ordne knæet, så han nu endelig kan melde om en smertefri tilværelse.

Nu taler Andersson så endelig ud om en svær tid, hvor han tilmed måtte oplevede, at der var modvilje mod hans ønske om et kirurgisk indgreb fra FC Köln, som han er på kontrakt hos lidt endnu.

– Jeg har det rigtig godt. Min krop – og især mit knæ – har det godt, og jeg har ikke længere problemer. Ingen smerter. Ingen klager. Jeg har haft det bedre i træning de sidste par uger, end jeg har haft de sidste par år. Så jeg nyder hvert et øjeblik lige nu efter en hård tid med en skade, der har holdt mig beskæftiget så længe, siger Sebastian Andersson til Bild.

Svenskeren spillede i flere år med smerter, fordi meldingen oprindeligt var, at det var svært at gøre noget ved skaden. Men så lod han sig undersøge i København og fik muligheden for en operation.

Det har dog taget ni måneder at komme sig efter operationen, da han i forbindelse med indgrebet også blev ramt af en infektion.

– Jeg endte med at tænke mindre på fodbold, og mit mål var bare at kunne gå igen. For det var ikke muligt, og jeg var på hospitalet i uger. Helt alene med min tanker.

– Men min genoptræningstræner i København fik mig overbevist om, at jeg kunne fortsætte min karriere. Han havde haft andre patienter med lignende historier, og det fik mig til at føle mig godt tilpas. Fra det tidspunkt var jeg sikker på, at jeg kunne klare det.

Nu handler det så for svenskeren om at få afklaret sin fremtid denne sommer. Mulighederne hænger ikke umiddelbart på træerne efter flere år med skadesproblemer, men han er klar til at spille og vise sig frem. Og allerhelst vil han blive uden for Sveriges grænser.

– Jeg vil gerne spille på så højt niveau som muligt. Og helst i Europa, for det er bedst for familien. Men jeg vil vente og se, hvad der kommer af muligheder, og så håber jeg på at få en chance, siger Sebastian Andersson til Bild.

FC Köln købte svenskeren i 2020 fra Union Berlin for i underkanten af 50 millioner kroner. Og nu forlader han så klubben uden en overgangssum.





TransferLIVE: Vraget – for påvirket af FCK-rygter




LIVE

Superliga-LIVE: Stjernedommer kommer til Danmark

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

De viser interesse for Lyngby-profil

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Binks lægger sig fladt ned: En åndssvag fejl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

FC København – Lyngby BK

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

‘Det vil være en stor ting i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’