Verdens hurtigste hattrick?

Bare tre minutter skulle Claus Lundsgaard bruge til at score tre gange i storsejr.



Kan det være verdens hurtigste hattrick, når man scorer tre gange på tre minutter. Det har Claus Lundsgaard og Hillerød GI tænkt sig at finde ud af.

Søndag spillede HGI mod Melby Liseleje i Old Boys-rækken, og kampen skulle hurtigt vise sig at blive en sand målfest.

HGI gav bolden op, og Claus Lundsgaard huggede med det samme til kuglen, der sejlede hele vejen ned i mål til stor overraskelse for Melbys målmand, der stod på kanten af sit straffespark i peppede sit forsvar op til kampen. Mindre end fem sekunder var der spillet på det tidspunkt.

Da Melby gav bolden op, havde de nok ikke helt rystet den hurtige scoring af sig, for HGI erobrede med det samme bolden tilbage, og inden dommer Jørgen Lundgaards ur havde været i gang i 90 sekunder, scorede Claus Lundsgaard igen.

Inden tre minutter er spillet fuldendte Lundsgaard sit hattrick med et flot hovedstød og kampen virkede afgjort.

– Jeg har altid scoret mange mål, og så sent som sidste år scorede jeg fra midten, da vi gav bolden op efter Annisse havde reduceret til 3-2. Alle de andre forsøg på at score fra midten, har været med knapt så meget held, Claus Lundsgaard til politiken.dk.

At Claus Lundsgaard også bragte sit hold på 4-0 efter “hele” syv minutter, betegner HGI som et komma i kampen´, der endte med en storsejr på 11-2.

Nu vil HGI med dokumentation fra kampens dommer forsøge at få det hurtige hattrick optaget i Guinness rekordbog.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar for FC København

Smadrer transferrekord

Snød FC København for keeper

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

‘Horsens var et helvede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Derfor trækker FC København-transfer ud