Verdens hurtigste hattrick?

Bare tre minutter skulle Claus Lundsgaard bruge til at score tre gange i storsejr.



Kan det være verdens hurtigste hattrick, når man scorer tre gange på tre minutter. Det har Claus Lundsgaard og Hillerød GI tænkt sig at finde ud af.

Søndag spillede HGI mod Melby Liseleje i Old Boys-rækken, og kampen skulle hurtigt vise sig at blive en sand målfest.

HGI gav bolden op, og Claus Lundsgaard huggede med det samme til kuglen, der sejlede hele vejen ned i mål til stor overraskelse for Melbys målmand, der stod på kanten af sit straffespark i peppede sit forsvar op til kampen. Mindre end fem sekunder var der spillet på det tidspunkt.

Da Melby gav bolden op, havde de nok ikke helt rystet den hurtige scoring af sig, for HGI erobrede med det samme bolden tilbage, og inden dommer Jørgen Lundgaards ur havde været i gang i 90 sekunder, scorede Claus Lundsgaard igen.

Inden tre minutter er spillet fuldendte Lundsgaard sit hattrick med et flot hovedstød og kampen virkede afgjort.

– Jeg har altid scoret mange mål, og så sent som sidste år scorede jeg fra midten, da vi gav bolden op efter Annisse havde reduceret til 3-2. Alle de andre forsøg på at score fra midten, har været med knapt så meget held, Claus Lundsgaard til politiken.dk.

At Claus Lundsgaard også bragte sit hold på 4-0 efter “hele” syv minutter, betegner HGI som et komma i kampen´, der endte med en storsejr på 11-2.

Nu vil HGI med dokumentation fra kampens dommer forsøge at få det hurtige hattrick optaget i Guinness rekordbog.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Færdig i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AGF – Sønderjyske

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCK lurer på landsholdsspiller

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Manchester United – Liverpool

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Randers FC – Vejle Boldklub

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

OB – Silkeborg IF

Storklub i dialog med Mohamed Salah