Kan det være verdens hurtigste hattrick, når man scorer tre gange på tre minutter. Det har Claus Lundsgaard og Hillerød GI tænkt sig at finde ud af.
Søndag spillede HGI mod Melby Liseleje i Old Boys-rækken, og kampen skulle hurtigt vise sig at blive en sand målfest.
HGI gav bolden op, og Claus Lundsgaard huggede med det samme til kuglen, der sejlede hele vejen ned i mål til stor overraskelse for Melbys målmand, der stod på kanten af sit straffespark i peppede sit forsvar op til kampen. Mindre end fem sekunder var der spillet på det tidspunkt.
Da Melby gav bolden op, havde de nok ikke helt rystet den hurtige scoring af sig, for HGI erobrede med det samme bolden tilbage, og inden dommer Jørgen Lundgaards ur havde været i gang i 90 sekunder, scorede Claus Lundsgaard igen.
Inden tre minutter er spillet fuldendte Lundsgaard sit hattrick med et flot hovedstød og kampen virkede afgjort.
– Jeg har altid scoret mange mål, og så sent som sidste år scorede jeg fra midten, da vi gav bolden op efter Annisse havde reduceret til 3-2. Alle de andre forsøg på at score fra midten, har været med knapt så meget held, Claus Lundsgaard til politiken.dk.
At Claus Lundsgaard også bragte sit hold på 4-0 efter “hele” syv minutter, betegner HGI som et komma i kampen´, der endte med en storsejr på 11-2.
Nu vil HGI med dokumentation fra kampens dommer forsøge at få det hurtige hattrick optaget i Guinness rekordbog.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
DAGENS SPILFORSLAG
Canada kan vinde hjørneduellen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Colombia – Ghana
NYHEDER