Kan det være verdens hurtigste hattrick, når man scorer tre gange på tre minutter. Det har Claus Lundsgaard og Hillerød GI tænkt sig at finde ud af.
Søndag spillede HGI mod Melby Liseleje i Old Boys-rækken, og kampen skulle hurtigt vise sig at blive en sand målfest.
HGI gav bolden op, og Claus Lundsgaard huggede med det samme til kuglen, der sejlede hele vejen ned i mål til stor overraskelse for Melbys målmand, der stod på kanten af sit straffespark i peppede sit forsvar op til kampen. Mindre end fem sekunder var der spillet på det tidspunkt.
Da Melby gav bolden op, havde de nok ikke helt rystet den hurtige scoring af sig, for HGI erobrede med det samme bolden tilbage, og inden dommer Jørgen Lundgaards ur havde været i gang i 90 sekunder, scorede Claus Lundsgaard igen.
Inden tre minutter er spillet fuldendte Lundsgaard sit hattrick med et flot hovedstød og kampen virkede afgjort.
– Jeg har altid scoret mange mål, og så sent som sidste år scorede jeg fra midten, da vi gav bolden op efter Annisse havde reduceret til 3-2. Alle de andre forsøg på at score fra midten, har været med knapt så meget held, Claus Lundsgaard til politiken.dk.
At Claus Lundsgaard også bragte sit hold på 4-0 efter “hele” syv minutter, betegner HGI som et komma i kampen´, der endte med en storsejr på 11-2.
Nu vil HGI med dokumentation fra kampens dommer forsøge at få det hurtige hattrick optaget i Guinness rekordbog.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Arsenal vinder og lægger pres på City
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Tottenham henter forløsende sejr
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i