Video: Lindstrøm med ny flot scoring i målfest

Jesper Lindstrøm scorede til 4-2, da Eintracht Frankfurt vandt med samme cifre over Hoffenheim.



Jesper Lindstrøm viste onsdag prøver på, hvorfor landstræner Kasper Hjulmand har valgt at tage den unge offensivspiller med til det kommende VM.

Her kom danskeren nemlig igen på måltavlen for Eintracht Frankfurt, da det blev til en sejr på 4-2 over Hoffenheim i Bundesligaen. Lindstrøm scorede til 4-2 og kom dermed op på otte mål i denne sæson.

Lindstrøms mål kom efter en hurtig omstilling af Frankfurt. Efter en dribletur fandt Randal Kolo Muani med en tværaflevering sin danske holdkammerat i Hoffenheim-feltet, hvorefter Lindstrøm sparkede bolden ind.

Sejren sendte Frankfurt op på fjerdepladsen i Bundesligaen med fem færre point end topholdet Bayern München.

Hoffenheim havde både Jacob Bruun Larsen og Robert Skov på bænken fra start.

Sidstnævnte er muligvis i spil til en af de sidste fem pladser i den danske VM-trup, og Skov fik da også mulighed for at vise sig frem for Kasper Hjulmand – såfremt landstræneren kiggede med – efter at være blevet skiftet ind i pausen.

Her stod der 3-1 efter en hæsblæsende start på kampen, hvor Frankfurt kom på 2-0 inden for små ti minutter.

Skov kunne kun et halvt minut inde i anden halvleg se sin holdkammerat Ozan Kabak reducere til 2-3, og så levede Hoffenheims comebackhåb for alvor.

Men det led altså et knæk igen, da Jesper Lindstrøm igen bragte Frankfurts føring op på to mål ti minutter senere.

Yussuf Poulsen håber formentlig ligesom Robert Skov at gøre Jesper Lindstrøm selskab i den danske VM-trup. Onsdag blev det kun til cirka ti minutter på banen for angriberen, da Leipzig vandt 3-1 over Freiburg.

En anden angriber, der nok har VM-drømme, er Marcus Ingvartsen. Den formstærke måljæger, der i oktober scorede i fem kampe i træk, startede inde for Mainz onsdag aften mod bundproppen Schalke 04.

Efter 73 minutter uden scoringer blev han pillet ud igen af Bo Svensson. Mainz tabte 0-1 til Schalke, der tog sin første sejr siden 10. september.

Frederik Rønnow, hvis VM-status fortsat er uvis på grund af en skade, var ikke med, da Union Berlin spillede 2-2 med Augsburg.
/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: PL-klub jagter Wolfsburg-profil

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De vil gerne have Jens Jønsson

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er interesseret i Christian Eriksen

Historisk finale! Han er verdens bedste

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Kan sikre millioner til AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’