Jesper Lindstrøm viste onsdag prøver på, hvorfor landstræner Kasper Hjulmand har valgt at tage den unge offensivspiller med til det kommende VM.
Her kom danskeren nemlig igen på måltavlen for Eintracht Frankfurt, da det blev til en sejr på 4-2 over Hoffenheim i Bundesligaen. Lindstrøm scorede til 4-2 og kom dermed op på otte mål i denne sæson.
Lindstrøms mål kom efter en hurtig omstilling af Frankfurt. Efter en dribletur fandt Randal Kolo Muani med en tværaflevering sin danske holdkammerat i Hoffenheim-feltet, hvorefter Lindstrøm sparkede bolden ind.
Sejren sendte Frankfurt op på fjerdepladsen i Bundesligaen med fem færre point end topholdet Bayern München.
Hoffenheim havde både Jacob Bruun Larsen og Robert Skov på bænken fra start.
Sidstnævnte er muligvis i spil til en af de sidste fem pladser i den danske VM-trup, og Skov fik da også mulighed for at vise sig frem for Kasper Hjulmand – såfremt landstræneren kiggede med – efter at være blevet skiftet ind i pausen.
Her stod der 3-1 efter en hæsblæsende start på kampen, hvor Frankfurt kom på 2-0 inden for små ti minutter.
Skov kunne kun et halvt minut inde i anden halvleg se sin holdkammerat Ozan Kabak reducere til 2-3, og så levede Hoffenheims comebackhåb for alvor.
Men det led altså et knæk igen, da Jesper Lindstrøm igen bragte Frankfurts føring op på to mål ti minutter senere.
Yussuf Poulsen håber formentlig ligesom Robert Skov at gøre Jesper Lindstrøm selskab i den danske VM-trup. Onsdag blev det kun til cirka ti minutter på banen for angriberen, da Leipzig vandt 3-1 over Freiburg.
En anden angriber, der nok har VM-drømme, er Marcus Ingvartsen. Den formstærke måljæger, der i oktober scorede i fem kampe i træk, startede inde for Mainz onsdag aften mod bundproppen Schalke 04.
Efter 73 minutter uden scoringer blev han pillet ud igen af Bo Svensson. Mainz tabte 0-1 til Schalke, der tog sin første sejr siden 10. september.
Frederik Rønnow, hvis VM-status fortsat er uvis på grund af en skade, var ikke med, da Union Berlin spillede 2-2 med Augsburg.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT