Den danske cheftræner Bo Svensson har haft stor succes som træner for den tyske klub Mainz 05, som han har stået i spidsen for siden januar 2021, og den danske træner fik for halvanden uge siden også indflydelse på det tyske mesterskab, da Mainz tog til Dortmund og spolerede festen, så guldet igen endte hos FC Bayern München.
Den tidligere landsholdsspiller har vist sig som en dygtig træner, og der har tidligere været godt med rygter og interesse i danskeren tidligere.
Men Bo Svensson er fortsat at finde i Mainz, og den lille tyske klub, der sluttede som nummer ni i Bundesligaen, er også klar til mere Bo Svensson de kommende år.
Sportsdirektør Christian Heidel håber således på, at parterne kan blive enige om at forlænge Svenssons aftale, der står til at løbe ud om et år.
– Vi startede dette projekt sammen for to og et halvt år siden, og det har vendt op og ned på klubben. Jeg tror ikke, vores fælles projekt slutter i 2024, siger Christian Heidel til det tyske fodboldmagasin Kicker.
I sit første halve år som træner for klubben styrede han den til redning i Bundesligaen, mens Mainz sidste år endte på en imponerende ottendeplads. I år er det altså endt med en niendeplads for klubben, der har Marcus Ingvartsen på lønningslisten.
Bo Svensson startede sin trænerkarriere som assistenttræner og ungdomstræner i Mainz, inden han i 2019 blev ansat som træner for RB Salzburgs farmerhold FC Liefering, hvor han fik erfaring med jobbet som cheftræner.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE