Den danske cheftræner Bo Svensson har haft stor succes som træner for den tyske klub Mainz 05, som han har stået i spidsen for siden januar 2021, og den danske træner fik for halvanden uge siden også indflydelse på det tyske mesterskab, da Mainz tog til Dortmund og spolerede festen, så guldet igen endte hos FC Bayern München.
Den tidligere landsholdsspiller har vist sig som en dygtig træner, og der har tidligere været godt med rygter og interesse i danskeren tidligere.
Men Bo Svensson er fortsat at finde i Mainz, og den lille tyske klub, der sluttede som nummer ni i Bundesligaen, er også klar til mere Bo Svensson de kommende år.
Sportsdirektør Christian Heidel håber således på, at parterne kan blive enige om at forlænge Svenssons aftale, der står til at løbe ud om et år.
– Vi startede dette projekt sammen for to og et halvt år siden, og det har vendt op og ned på klubben. Jeg tror ikke, vores fælles projekt slutter i 2024, siger Christian Heidel til det tyske fodboldmagasin Kicker.
I sit første halve år som træner for klubben styrede han den til redning i Bundesligaen, mens Mainz sidste år endte på en imponerende ottendeplads. I år er det altså endt med en niendeplads for klubben, der har Marcus Ingvartsen på lønningslisten.
Bo Svensson startede sin trænerkarriere som assistenttræner og ungdomstræner i Mainz, inden han i 2019 blev ansat som træner for RB Salzburgs farmerhold FC Liefering, hvor han fik erfaring med jobbet som cheftræner.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
OPTAKT
Colombia – Portugal
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER