Vil have dansk succestræner til forhandlingsbordet

Dansk træner har kontraktudløb om et år, men sportsdirektør føler sig sikker på, at parterne kan blive enige om en forlængelse.



Den danske cheftræner Bo Svensson har haft stor succes som træner for den tyske klub Mainz 05, som han har stået i spidsen for siden januar 2021, og den danske træner fik for halvanden uge siden også indflydelse på det tyske mesterskab, da Mainz tog til Dortmund og spolerede festen, så guldet igen endte hos FC Bayern München.

Den tidligere landsholdsspiller har vist sig som en dygtig træner, og der har tidligere været godt med rygter og interesse i danskeren tidligere.

Men Bo Svensson er fortsat at finde i Mainz, og den lille tyske klub, der sluttede som nummer ni i Bundesligaen, er også klar til mere Bo Svensson de kommende år.

Sportsdirektør Christian Heidel håber således på, at parterne kan blive enige om at forlænge Svenssons aftale, der står til at løbe ud om et år.

– Vi startede dette projekt sammen for to og et halvt år siden, og det har vendt op og ned på klubben. Jeg tror ikke, vores fælles projekt slutter i 2024, siger Christian Heidel til det tyske fodboldmagasin Kicker.

I sit første halve år som træner for klubben styrede han den til redning i Bundesligaen, mens Mainz sidste år endte på en imponerende ottendeplads. I år er det altså endt med en niendeplads for klubben, der har Marcus Ingvartsen på lønningslisten.

Bo Svensson startede sin trænerkarriere som assistenttræner og ungdomstræner i Mainz, inden han i 2019 blev ansat som træner for RB Salzburgs farmerhold FC Liefering, hvor han fik erfaring med jobbet som cheftræner.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Disse to er færdige i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

Ruben Amorim favorit til dette job

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Randers FC – OB

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Magiske Messi slår til igen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Frygter Christian Eriksen-problem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse