Vil have dansk succestræner til forhandlingsbordet

Dansk træner har kontraktudløb om et år, men sportsdirektør føler sig sikker på, at parterne kan blive enige om en forlængelse.



Den danske cheftræner Bo Svensson har haft stor succes som træner for den tyske klub Mainz 05, som han har stået i spidsen for siden januar 2021, og den danske træner fik for halvanden uge siden også indflydelse på det tyske mesterskab, da Mainz tog til Dortmund og spolerede festen, så guldet igen endte hos FC Bayern München.

Den tidligere landsholdsspiller har vist sig som en dygtig træner, og der har tidligere været godt med rygter og interesse i danskeren tidligere.

Men Bo Svensson er fortsat at finde i Mainz, og den lille tyske klub, der sluttede som nummer ni i Bundesligaen, er også klar til mere Bo Svensson de kommende år.

Sportsdirektør Christian Heidel håber således på, at parterne kan blive enige om at forlænge Svenssons aftale, der står til at løbe ud om et år.

– Vi startede dette projekt sammen for to og et halvt år siden, og det har vendt op og ned på klubben. Jeg tror ikke, vores fælles projekt slutter i 2024, siger Christian Heidel til det tyske fodboldmagasin Kicker.

I sit første halve år som træner for klubben styrede han den til redning i Bundesligaen, mens Mainz sidste år endte på en imponerende ottendeplads. I år er det altså endt med en niendeplads for klubben, der har Marcus Ingvartsen på lønningslisten.

Bo Svensson startede sin trænerkarriere som assistenttræner og ungdomstræner i Mainz, inden han i 2019 blev ansat som træner for RB Salzburgs farmerhold FC Liefering, hvor han fik erfaring med jobbet som cheftræner.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Norge – Senegal

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

Marcondes afviser tilbud, men…

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning