Der var lagt op til tre tiltrængte point for Jess Thorup i lørdags, da Augsburg i årets sidste Bundesliga-kamp skulle møde bundproppen Holstein Kiel.
I stedet endte det dog helt galt for den tidligere FC København-boss, idet Augsburg løb ind i et chokerende 5-1-nederlag mod oprykkerne, der inden da blot havde hentet én sejr i 14 kampe.
Augsburgs sportsdirektør Marinko Jurendic var efter blamagen hurtig til at frede Jess Thorup, men ifølge avisen Augsburger Allgemeine ser situationen ret problematisk ud for den 54-årige dansker.
– Det begynder at blive ukomfortabelt for cheftræner Jess Thorup, skriver Augsburger Allgemeine, der beskriver nederlaget til Holstein Keil som ‘en skændsel’ og ‘en katastrofe’.
Augsburger Allgemeine peger samtidig på, at Augsburg-holdet lige nu mangler alt, og at krisen kommer til at få konsekvenser for visse personer i klubben.
– De medrejsende Augsburg-tilhængere så en af de værste præstationer i de seneste år, på det værst tænkelige tidspunkt, lyder det fra avisen.
Augsburg-spillerne får en hård medfart i Augsburg Allgemeiner, der dog også sætter fokus på Jess Thorup.
– Situationen begynder at se tiltagende tilspidset ud for cheftræner Jess Thorup, selvom ingen i Augsburg officielt har indrømmet det. Danskeren har haft stillingen i et års tid nu og kan kigge tilbage på en blandet tid. Efter en heftig start i jobbet og en god indledning på anden halvdel af sidste sæson var afslutningen på sidste sæson og begyndelsen af denne sæson ikke noget at være stolt af.
– Spillestilen, som i begyndelsen var forfriskende offensiv, er nu blevet skiftet ud med en fuldstændig pragmatisk tilgang, skriver Augsburger Allgemeiner.
Også Kicker peger på, at det ser skidt ud for Augsburg for tiden, og at presset på Jess Thorup er stigende.
– Der har ikke været tegn på fremgang i månedsvis, snarere tværtimod. Med 32 mål indkasseret har Augsburg nu den tredjedårligste defensiv i ligaen, det fjerdesvageste angreb og færre point end på samme tidspunkt sidste år. Hvad det spillemæssige angår, har Thorups mandskab gået fra den ene skuffelse til den næste, skriver Kicker.
Ifølge Kicker er forventningen dog, at Jess Thorup får chancen for at få rettet op på tingene efter nytår.
Augsburg ligger aktuelt på 13. pladsen i Bundesligaen, med seks point ned til 16. pladsen, der resulterer i en playoff-kamp om at undgå nedrykning.
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
MEDIE
Danske klubber vil have ham
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år