Voldsom kritik af Jess Thorup

Jess Thorup og Augsburg får hård kritik i den tyske presse efter en elendig afslutning på efterårssæsonen.



Der var lagt op til tre tiltrængte point for Jess Thorup i lørdags, da Augsburg i årets sidste Bundesliga-kamp skulle møde bundproppen Holstein Kiel.

I stedet endte det dog helt galt for den tidligere FC København-boss, idet Augsburg løb ind i et chokerende 5-1-nederlag mod oprykkerne, der inden da blot havde hentet én sejr i 14 kampe.

Augsburgs sportsdirektør Marinko Jurendic var efter blamagen hurtig til at frede Jess Thorup, men ifølge avisen Augsburger Allgemeine ser situationen ret problematisk ud for den 54-årige dansker.

– Det begynder at blive ukomfortabelt for cheftræner Jess Thorup, skriver Augsburger Allgemeine, der beskriver nederlaget til Holstein Keil som ‘en skændsel’ og ‘en katastrofe’.

Augsburger Allgemeine peger samtidig på, at Augsburg-holdet lige nu mangler alt, og at krisen kommer til at få konsekvenser for visse personer i klubben.

– De medrejsende Augsburg-tilhængere så en af de værste præstationer i de seneste år, på det værst tænkelige tidspunkt, lyder det fra avisen.

Augsburg-spillerne får en hård medfart i Augsburg Allgemeiner, der dog også sætter fokus på Jess Thorup.

– Situationen begynder at se tiltagende tilspidset ud for cheftræner Jess Thorup, selvom ingen i Augsburg officielt har indrømmet det. Danskeren har haft stillingen i et års tid nu og kan kigge tilbage på en blandet tid. Efter en heftig start i jobbet og en god indledning på anden halvdel af sidste sæson var afslutningen på sidste sæson og begyndelsen af denne sæson ikke noget at være stolt af.

– Spillestilen, som i begyndelsen var forfriskende offensiv, er nu blevet skiftet ud med en fuldstændig pragmatisk tilgang, skriver Augsburger Allgemeiner.

Også Kicker peger på, at det ser skidt ud for Augsburg for tiden, og at presset på Jess Thorup er stigende.

– Der har ikke været tegn på fremgang i månedsvis, snarere tværtimod. Med 32 mål indkasseret har Augsburg nu den tredjedårligste defensiv i ligaen, det fjerdesvageste angreb og færre point end på samme tidspunkt sidste år. Hvad det spillemæssige angår, har Thorups mandskab gået fra den ene skuffelse til den næste, skriver Kicker.

Ifølge Kicker er forventningen dog, at Jess Thorup får chancen for at få rettet op på tingene efter nytår.

Augsburg ligger aktuelt på 13. pladsen i Bundesligaen, med seks point ned til 16. pladsen, der resulterer i en playoff-kamp om at undgå nedrykning.





Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund




LIVE

TransferLIVE: Hvor er han henne?

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Verdensstjernes søn landet i København

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Dansk landsholdsspiller imponerer

‘Det kommer aldrig til at ske’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Nærmer sig aftale

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil undgå Bendtner-stunt

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

– Vi er pressede

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ