Voldsom kritik af Jess Thorup

Jess Thorup og Augsburg får hård kritik i den tyske presse efter en elendig afslutning på efterårssæsonen.



Der var lagt op til tre tiltrængte point for Jess Thorup i lørdags, da Augsburg i årets sidste Bundesliga-kamp skulle møde bundproppen Holstein Kiel.

I stedet endte det dog helt galt for den tidligere FC København-boss, idet Augsburg løb ind i et chokerende 5-1-nederlag mod oprykkerne, der inden da blot havde hentet én sejr i 14 kampe.

Augsburgs sportsdirektør Marinko Jurendic var efter blamagen hurtig til at frede Jess Thorup, men ifølge avisen Augsburger Allgemeine ser situationen ret problematisk ud for den 54-årige dansker.

– Det begynder at blive ukomfortabelt for cheftræner Jess Thorup, skriver Augsburger Allgemeine, der beskriver nederlaget til Holstein Keil som ‘en skændsel’ og ‘en katastrofe’.

Augsburger Allgemeine peger samtidig på, at Augsburg-holdet lige nu mangler alt, og at krisen kommer til at få konsekvenser for visse personer i klubben.

– De medrejsende Augsburg-tilhængere så en af de værste præstationer i de seneste år, på det værst tænkelige tidspunkt, lyder det fra avisen.

Augsburg-spillerne får en hård medfart i Augsburg Allgemeiner, der dog også sætter fokus på Jess Thorup.

– Situationen begynder at se tiltagende tilspidset ud for cheftræner Jess Thorup, selvom ingen i Augsburg officielt har indrømmet det. Danskeren har haft stillingen i et års tid nu og kan kigge tilbage på en blandet tid. Efter en heftig start i jobbet og en god indledning på anden halvdel af sidste sæson var afslutningen på sidste sæson og begyndelsen af denne sæson ikke noget at være stolt af.

– Spillestilen, som i begyndelsen var forfriskende offensiv, er nu blevet skiftet ud med en fuldstændig pragmatisk tilgang, skriver Augsburger Allgemeiner.

Også Kicker peger på, at det ser skidt ud for Augsburg for tiden, og at presset på Jess Thorup er stigende.

– Der har ikke været tegn på fremgang i månedsvis, snarere tværtimod. Med 32 mål indkasseret har Augsburg nu den tredjedårligste defensiv i ligaen, det fjerdesvageste angreb og færre point end på samme tidspunkt sidste år. Hvad det spillemæssige angår, har Thorups mandskab gået fra den ene skuffelse til den næste, skriver Kicker.

Ifølge Kicker er forventningen dog, at Jess Thorup får chancen for at få rettet op på tingene efter nytår.

Augsburg ligger aktuelt på 13. pladsen i Bundesligaen, med seks point ned til 16. pladsen, der resulterer i en playoff-kamp om at undgå nedrykning.







Randers FC – FC Midtjylland


Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

– Fuldstændig svigtet

Brøndby IF – FC Nordsjælland

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Stor Brøndby-stjerne skadet

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

To direktører færdige i Superliga-klub

Vejle Boldklub – FC København

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Dansk dommer får ros stor ros

I svime over sensationel dansker

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

FC Fredericia – Viborg FF

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

Noah Nartey pavestolt af storebror

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Valgte Manchester United over Real Madrid