Der var lagt op til tre tiltrængte point for Jess Thorup i lørdags, da Augsburg i årets sidste Bundesliga-kamp skulle møde bundproppen Holstein Kiel.
I stedet endte det dog helt galt for den tidligere FC København-boss, idet Augsburg løb ind i et chokerende 5-1-nederlag mod oprykkerne, der inden da blot havde hentet én sejr i 14 kampe.
Augsburgs sportsdirektør Marinko Jurendic var efter blamagen hurtig til at frede Jess Thorup, men ifølge avisen Augsburger Allgemeine ser situationen ret problematisk ud for den 54-årige dansker.
– Det begynder at blive ukomfortabelt for cheftræner Jess Thorup, skriver Augsburger Allgemeine, der beskriver nederlaget til Holstein Keil som ‘en skændsel’ og ‘en katastrofe’.
Augsburger Allgemeine peger samtidig på, at Augsburg-holdet lige nu mangler alt, og at krisen kommer til at få konsekvenser for visse personer i klubben.
– De medrejsende Augsburg-tilhængere så en af de værste præstationer i de seneste år, på det værst tænkelige tidspunkt, lyder det fra avisen.
Augsburg-spillerne får en hård medfart i Augsburg Allgemeiner, der dog også sætter fokus på Jess Thorup.
– Situationen begynder at se tiltagende tilspidset ud for cheftræner Jess Thorup, selvom ingen i Augsburg officielt har indrømmet det. Danskeren har haft stillingen i et års tid nu og kan kigge tilbage på en blandet tid. Efter en heftig start i jobbet og en god indledning på anden halvdel af sidste sæson var afslutningen på sidste sæson og begyndelsen af denne sæson ikke noget at være stolt af.
– Spillestilen, som i begyndelsen var forfriskende offensiv, er nu blevet skiftet ud med en fuldstændig pragmatisk tilgang, skriver Augsburger Allgemeiner.
Også Kicker peger på, at det ser skidt ud for Augsburg for tiden, og at presset på Jess Thorup er stigende.
– Der har ikke været tegn på fremgang i månedsvis, snarere tværtimod. Med 32 mål indkasseret har Augsburg nu den tredjedårligste defensiv i ligaen, det fjerdesvageste angreb og færre point end på samme tidspunkt sidste år. Hvad det spillemæssige angår, har Thorups mandskab gået fra den ene skuffelse til den næste, skriver Kicker.
Ifølge Kicker er forventningen dog, at Jess Thorup får chancen for at få rettet op på tingene efter nytår.
Augsburg ligger aktuelt på 13. pladsen i Bundesligaen, med seks point ned til 16. pladsen, der resulterer i en playoff-kamp om at undgå nedrykning.
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
FCK-boss kan snart præsentere noget
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
Peter Schmeichel taget på sengen
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
NYHEDER
Går langt ned i løn
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED