Wind roses efter pragtkamp: Enhver svigermors drøm

Der er masser af ros til Jonas Wind efter danskerens to fuldtræffere i Wolfsburgs 6-0-sejr over Freiburg.



Jonas Wind har haft en vanskelig sæson i Wolfsburg, men i søndagens Bundesliga-kamp mod Freiburg kørte det hele på skinner for den tidligere FC København-profil. 

Jonas Wind blev dobbelt målscorer i Wolfsburgs 6-0-sejr over Freiburg, og efter slutfløjtet fik den 23-årige landsholdsangriber da også ros af Wolfsburg-cheftræner Niko Kovac. 

– Han var vores ulykkesfugl i den første halvdel af sæsonen. Men vi kender hans kvaliteter. Jeg håber, at han kan vise dem frem, lød det, ifølge Frankfurter Allgemeine, fra Niko Kovac. 

Med sejren er Wolfsburg oppe på 7. pladsen i Bundesligaen, og det får Jonas Wind til at drømme om en plads i top fire. 

– Vi kan drømme stort. Jeg ville elske at spille Champions League, lyder det fra Wind, der slår fast, at han ikke er en klassisk nier. 

– Jeg er ikke en klassisk angriber. Jeg ønsker at tage del i spillet. Jeg er i god form. Hvis vi forbliver fokuserede og sultne, så er vi et farligt hold. 

Frankfurter Allgemeine hylder samtidig Jonas Wind for stærkt presspil, mens avisen også fremhæver danskerens vindende personlighed. 

– Enhver træner ville ønske at have en spiller som Wind i sin trup. Hans entusiasme gør, at han presser sig selv til det yderste. Hans upåklagelige opførsel gør ham til enhver svigermors drøm. Det er primært en tilbagevendende lårskade, der har gjort, at Wind har fået begrænset spilletid siden skiftet til Wolfsburg, skriver avisen. 

Med søndagens to fuldtræffere er Jonas Wind nu oppe på tre scoringer i syv Bundesliga-kampe. 





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Lufter vild Ronaldo-teori

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Chokskifte på vej?

FC Barcelona køber VM-angriber

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åbner op for sommertransfer

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

– Derfor fyrer vi Thomasberg

England – Ghana

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Tjekkiet – Mexico

Bosnien-Hercegovina – Qatar

FCK går på rov i Viborg

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL