Wind roses efter pragtkamp: Enhver svigermors drøm

Der er masser af ros til Jonas Wind efter danskerens to fuldtræffere i Wolfsburgs 6-0-sejr over Freiburg.



Jonas Wind har haft en vanskelig sæson i Wolfsburg, men i søndagens Bundesliga-kamp mod Freiburg kørte det hele på skinner for den tidligere FC København-profil. 

Jonas Wind blev dobbelt målscorer i Wolfsburgs 6-0-sejr over Freiburg, og efter slutfløjtet fik den 23-årige landsholdsangriber da også ros af Wolfsburg-cheftræner Niko Kovac. 

– Han var vores ulykkesfugl i den første halvdel af sæsonen. Men vi kender hans kvaliteter. Jeg håber, at han kan vise dem frem, lød det, ifølge Frankfurter Allgemeine, fra Niko Kovac. 

Med sejren er Wolfsburg oppe på 7. pladsen i Bundesligaen, og det får Jonas Wind til at drømme om en plads i top fire. 

– Vi kan drømme stort. Jeg ville elske at spille Champions League, lyder det fra Wind, der slår fast, at han ikke er en klassisk nier. 

– Jeg er ikke en klassisk angriber. Jeg ønsker at tage del i spillet. Jeg er i god form. Hvis vi forbliver fokuserede og sultne, så er vi et farligt hold. 

Frankfurter Allgemeine hylder samtidig Jonas Wind for stærkt presspil, mens avisen også fremhæver danskerens vindende personlighed. 

– Enhver træner ville ønske at have en spiller som Wind i sin trup. Hans entusiasme gør, at han presser sig selv til det yderste. Hans upåklagelige opførsel gør ham til enhver svigermors drøm. Det er primært en tilbagevendende lårskade, der har gjort, at Wind har fået begrænset spilletid siden skiftet til Wolfsburg, skriver avisen. 

Med søndagens to fuldtræffere er Jonas Wind nu oppe på tre scoringer i syv Bundesliga-kampe. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

‘Det er et større problem for os’

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Jess Thorup på vej til denne klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hylder FC København og Brøndby

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

FC København i intense transferforhandlinger

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

FCM-flop i chokskifte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud