Wind roses efter pragtkamp: Enhver svigermors drøm

Der er masser af ros til Jonas Wind efter danskerens to fuldtræffere i Wolfsburgs 6-0-sejr over Freiburg.



Jonas Wind har haft en vanskelig sæson i Wolfsburg, men i søndagens Bundesliga-kamp mod Freiburg kørte det hele på skinner for den tidligere FC København-profil. 

Jonas Wind blev dobbelt målscorer i Wolfsburgs 6-0-sejr over Freiburg, og efter slutfløjtet fik den 23-årige landsholdsangriber da også ros af Wolfsburg-cheftræner Niko Kovac. 

– Han var vores ulykkesfugl i den første halvdel af sæsonen. Men vi kender hans kvaliteter. Jeg håber, at han kan vise dem frem, lød det, ifølge Frankfurter Allgemeine, fra Niko Kovac. 

Med sejren er Wolfsburg oppe på 7. pladsen i Bundesligaen, og det får Jonas Wind til at drømme om en plads i top fire. 

– Vi kan drømme stort. Jeg ville elske at spille Champions League, lyder det fra Wind, der slår fast, at han ikke er en klassisk nier. 

– Jeg er ikke en klassisk angriber. Jeg ønsker at tage del i spillet. Jeg er i god form. Hvis vi forbliver fokuserede og sultne, så er vi et farligt hold. 

Frankfurter Allgemeine hylder samtidig Jonas Wind for stærkt presspil, mens avisen også fremhæver danskerens vindende personlighed. 

– Enhver træner ville ønske at have en spiller som Wind i sin trup. Hans entusiasme gør, at han presser sig selv til det yderste. Hans upåklagelige opførsel gør ham til enhver svigermors drøm. Det er primært en tilbagevendende lårskade, der har gjort, at Wind har fået begrænset spilletid siden skiftet til Wolfsburg, skriver avisen. 

Med søndagens to fuldtræffere er Jonas Wind nu oppe på tre scoringer i syv Bundesliga-kampe. 





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Afslører Brøndbys transferplaner

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Skyder Brøndby-transfer ned

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’