Wind roses efter pragtkamp: Enhver svigermors drøm

Der er masser af ros til Jonas Wind efter danskerens to fuldtræffere i Wolfsburgs 6-0-sejr over Freiburg.



Jonas Wind har haft en vanskelig sæson i Wolfsburg, men i søndagens Bundesliga-kamp mod Freiburg kørte det hele på skinner for den tidligere FC København-profil. 

Jonas Wind blev dobbelt målscorer i Wolfsburgs 6-0-sejr over Freiburg, og efter slutfløjtet fik den 23-årige landsholdsangriber da også ros af Wolfsburg-cheftræner Niko Kovac. 

– Han var vores ulykkesfugl i den første halvdel af sæsonen. Men vi kender hans kvaliteter. Jeg håber, at han kan vise dem frem, lød det, ifølge Frankfurter Allgemeine, fra Niko Kovac. 

Med sejren er Wolfsburg oppe på 7. pladsen i Bundesligaen, og det får Jonas Wind til at drømme om en plads i top fire. 

– Vi kan drømme stort. Jeg ville elske at spille Champions League, lyder det fra Wind, der slår fast, at han ikke er en klassisk nier. 

– Jeg er ikke en klassisk angriber. Jeg ønsker at tage del i spillet. Jeg er i god form. Hvis vi forbliver fokuserede og sultne, så er vi et farligt hold. 

Frankfurter Allgemeine hylder samtidig Jonas Wind for stærkt presspil, mens avisen også fremhæver danskerens vindende personlighed. 

– Enhver træner ville ønske at have en spiller som Wind i sin trup. Hans entusiasme gør, at han presser sig selv til det yderste. Hans upåklagelige opførsel gør ham til enhver svigermors drøm. Det er primært en tilbagevendende lårskade, der har gjort, at Wind har fået begrænset spilletid siden skiftet til Wolfsburg, skriver avisen. 

Med søndagens to fuldtræffere er Jonas Wind nu oppe på tre scoringer i syv Bundesliga-kampe. 





Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’




LIVE

LIVE: Godt FC København-nyt før derby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Felix Beijmo er færdig i AGF