Yussuf Poulsen: Bayern-stjerne lærte mig tysk

Den danske landsholdsangriber skal lørdag stå over for manden, der lærte ham tysk, når RB Leipzig og Bayern München brager sammen i Bundesligaen.



Der er et topopgør i Bundesligaen lørdag aften, når ligaens nummer to RB Leipzig tager imod førerholdet Bayern München på hjemmebane. Og her kommer danske Yussuf Poulsen sandsynligvis til at stå over for sin tidligere tysklærer.

Det er nemlig Bayern Münchens stjernespiller Joshua Kimmich.

Da danske Yussuf Poulsen skiftede fra Lyngby Boldklub til RB Leipzig i sommeren 2013, lærte han således tysk af den jævnaldrende Joshua Kimmich, som kom til klubben fra VfB Stuttgart den samme sommer. 

– Da jeg kom til Leipzig, kunne jeg ikke rigtig tale tysk.

– Men jeg lærte det meget hurtigt takket være ‘Jo’ (Joshua Kimmich, red.) og hans kæreste, der var endnu strengere, end han var, når det kom til tyskundervisningen, siger Yussuf Poulsen ifølge Bulinews.

Tidligere har Yussuf Poulsen også snakket om sit tætte forhold med Bayern München-stjernen.

– Vi vil nok holde kontakten resten af livet. Det er sjældent i fodbold, sagde Poulsen til Goal for to år siden. 

26-årige Joshua Kimmich spillede blot to sæsoner med Yussuf Poulsen i RB Leipzig, inden han skiftede til Bayern München. Her har han siden udviklet sig til en af Tysklands allerbedste spillere.

I den indeværende sæson har den alsidige midtbanespiller, der også kan gøre sig på højre back, leveret hele 13 oplæg og fire mål på 29 kampe for Bayern München. Han er også fast mand på det tyske landshold, hvor han allerede har spillet 52 kampe.

Det tyske landshold tabte forleden til Nordmakedonien, og det har resulteret i heftig kritik af landstræner Joachim Löw, som flere kræver fyret. Læs mere her. 







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Transferbombe i Manchester United



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

‘Det er ufatteligt imponerende’

Er han løsningen i AGF?

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Skamroses af Thomas Nørgaard

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen