Yussuf Poulsen: Bayern-stjerne lærte mig tysk

Den danske landsholdsangriber skal lørdag stå over for manden, der lærte ham tysk, når RB Leipzig og Bayern München brager sammen i Bundesligaen.



Der er et topopgør i Bundesligaen lørdag aften, når ligaens nummer to RB Leipzig tager imod førerholdet Bayern München på hjemmebane. Og her kommer danske Yussuf Poulsen sandsynligvis til at stå over for sin tidligere tysklærer.

Det er nemlig Bayern Münchens stjernespiller Joshua Kimmich.

Da danske Yussuf Poulsen skiftede fra Lyngby Boldklub til RB Leipzig i sommeren 2013, lærte han således tysk af den jævnaldrende Joshua Kimmich, som kom til klubben fra VfB Stuttgart den samme sommer. 

– Da jeg kom til Leipzig, kunne jeg ikke rigtig tale tysk.

– Men jeg lærte det meget hurtigt takket være ‘Jo’ (Joshua Kimmich, red.) og hans kæreste, der var endnu strengere, end han var, når det kom til tyskundervisningen, siger Yussuf Poulsen ifølge Bulinews.

Tidligere har Yussuf Poulsen også snakket om sit tætte forhold med Bayern München-stjernen.

– Vi vil nok holde kontakten resten af livet. Det er sjældent i fodbold, sagde Poulsen til Goal for to år siden. 

26-årige Joshua Kimmich spillede blot to sæsoner med Yussuf Poulsen i RB Leipzig, inden han skiftede til Bayern München. Her har han siden udviklet sig til en af Tysklands allerbedste spillere.

I den indeværende sæson har den alsidige midtbanespiller, der også kan gøre sig på højre back, leveret hele 13 oplæg og fire mål på 29 kampe for Bayern München. Han er også fast mand på det tyske landshold, hvor han allerede har spillet 52 kampe.

Det tyske landshold tabte forleden til Nordmakedonien, og det har resulteret i heftig kritik af landstræner Joachim Löw, som flere kræver fyret. Læs mere her. 







LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Uwe Rösler henter dansker

Arbejder på Brøndby-exit

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Hylder kæmpe FCM-transfer

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Frankrig – Marokko

Forventer klubskifte