Yussuf Poulsen: Bayern-stjerne lærte mig tysk

Den danske landsholdsangriber skal lørdag stå over for manden, der lærte ham tysk, når RB Leipzig og Bayern München brager sammen i Bundesligaen.



Der er et topopgør i Bundesligaen lørdag aften, når ligaens nummer to RB Leipzig tager imod førerholdet Bayern München på hjemmebane. Og her kommer danske Yussuf Poulsen sandsynligvis til at stå over for sin tidligere tysklærer.

Det er nemlig Bayern Münchens stjernespiller Joshua Kimmich.

Da danske Yussuf Poulsen skiftede fra Lyngby Boldklub til RB Leipzig i sommeren 2013, lærte han således tysk af den jævnaldrende Joshua Kimmich, som kom til klubben fra VfB Stuttgart den samme sommer. 

– Da jeg kom til Leipzig, kunne jeg ikke rigtig tale tysk.

– Men jeg lærte det meget hurtigt takket være ‘Jo’ (Joshua Kimmich, red.) og hans kæreste, der var endnu strengere, end han var, når det kom til tyskundervisningen, siger Yussuf Poulsen ifølge Bulinews.

Tidligere har Yussuf Poulsen også snakket om sit tætte forhold med Bayern München-stjernen.

– Vi vil nok holde kontakten resten af livet. Det er sjældent i fodbold, sagde Poulsen til Goal for to år siden. 

26-årige Joshua Kimmich spillede blot to sæsoner med Yussuf Poulsen i RB Leipzig, inden han skiftede til Bayern München. Her har han siden udviklet sig til en af Tysklands allerbedste spillere.

I den indeværende sæson har den alsidige midtbanespiller, der også kan gøre sig på højre back, leveret hele 13 oplæg og fire mål på 29 kampe for Bayern München. Han er også fast mand på det tyske landshold, hvor han allerede har spillet 52 kampe.

Det tyske landshold tabte forleden til Nordmakedonien, og det har resulteret i heftig kritik af landstræner Joachim Löw, som flere kræver fyret. Læs mere her. 







LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor nedtur for Superliga-komet

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medier jubler over USA’s nedtur

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Argentina – Egypten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Schweiz – Colombia

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Hvor er Kasper Dolberg?

Enig med FC Midtjylland-angriber

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status