Yussuf Poulsen hyldes af stort tysk medie

Den danske landsholdsangriber har spillet en vigtig rolle for RB Leipzig i de seneste tre kampe, og det bliver der i den grad lagt mærke til.



Yussuf Poulsen har haft svært ved at få netmaskerne til at blafre i denne sæsons udgave af Bundesligaen.

Sølle to Bundesliga-mål var den danske angriber noteret for, inden han kom i gang igen 27. februar mod Borussia Mönchengladbach.

Siden har han vist sig som en vigtig mand for Leipzig med mål og assist i de to efterfølgende kampe.

Det er særligt hans samarbejde med den tidligere FC Midtjylland-spiller Alexander Sørloth, der mandag roses i den store tyske avis Bild.

– Sørloth og Poulsen spiller en vigtig rolle for klubben. I de seneste tre kampe har de to angribere været involveret i syv af klubbens otte mål i rollen som enten målscorer eller oplægger, skriver avisen.

Ifølge norske Sørloth fungerer samspillet med Yussuf Poulsen rigtig godt, og Leipzig-træner, Julian Nagelsmann, er imponerede over deres indsats i weekendens 3-0 sejr over Freiburg.

– Begge gjorde det rigtig godt mod Freiburg. Yussis aflevering til 1-0 målet var svær, og Alexander fik mere selvtillid med sin scoring og assist.

På onsdag skal Leipzig forsøge at vende et 0-2 nederlag mod Liverpool på udebane, og står det til Bild, så starter de to skandinavere sammen i den kamp.

Liverpool har ikke vundet deres seneste otte hjemmekampe, hvor de siden 21. januar har lidt seks nederlag i træk og blot scoret et enkelt mål.





LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Superliga-træner tilknytter agent

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

De vil have Rashford

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vender tilbage til skærmen

Overraskende skifte lurer