Yussuf Poulsen hyldes af stort tysk medie

Den danske landsholdsangriber har spillet en vigtig rolle for RB Leipzig i de seneste tre kampe, og det bliver der i den grad lagt mærke til.



Yussuf Poulsen har haft svært ved at få netmaskerne til at blafre i denne sæsons udgave af Bundesligaen.

Sølle to Bundesliga-mål var den danske angriber noteret for, inden han kom i gang igen 27. februar mod Borussia Mönchengladbach.

Siden har han vist sig som en vigtig mand for Leipzig med mål og assist i de to efterfølgende kampe.

Det er særligt hans samarbejde med den tidligere FC Midtjylland-spiller Alexander Sørloth, der mandag roses i den store tyske avis Bild.

– Sørloth og Poulsen spiller en vigtig rolle for klubben. I de seneste tre kampe har de to angribere været involveret i syv af klubbens otte mål i rollen som enten målscorer eller oplægger, skriver avisen.

Ifølge norske Sørloth fungerer samspillet med Yussuf Poulsen rigtig godt, og Leipzig-træner, Julian Nagelsmann, er imponerede over deres indsats i weekendens 3-0 sejr over Freiburg.

– Begge gjorde det rigtig godt mod Freiburg. Yussis aflevering til 1-0 målet var svær, og Alexander fik mere selvtillid med sin scoring og assist.

På onsdag skal Leipzig forsøge at vende et 0-2 nederlag mod Liverpool på udebane, og står det til Bild, så starter de to skandinavere sammen i den kamp.

Liverpool har ikke vundet deres seneste otte hjemmekampe, hvor de siden 21. januar har lidt seks nederlag i træk og blot scoret et enkelt mål.







LIVE

TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Benhård kritik af Danmark



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt transferrygte skydes ned

Medie: FC København jagter Michael Parker

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir