Yussuf Poulsen hyldes af stort tysk medie

Den danske landsholdsangriber har spillet en vigtig rolle for RB Leipzig i de seneste tre kampe, og det bliver der i den grad lagt mærke til.



Yussuf Poulsen har haft svært ved at få netmaskerne til at blafre i denne sæsons udgave af Bundesligaen.

Sølle to Bundesliga-mål var den danske angriber noteret for, inden han kom i gang igen 27. februar mod Borussia Mönchengladbach.

Siden har han vist sig som en vigtig mand for Leipzig med mål og assist i de to efterfølgende kampe.

Det er særligt hans samarbejde med den tidligere FC Midtjylland-spiller Alexander Sørloth, der mandag roses i den store tyske avis Bild.

– Sørloth og Poulsen spiller en vigtig rolle for klubben. I de seneste tre kampe har de to angribere været involveret i syv af klubbens otte mål i rollen som enten målscorer eller oplægger, skriver avisen.

Ifølge norske Sørloth fungerer samspillet med Yussuf Poulsen rigtig godt, og Leipzig-træner, Julian Nagelsmann, er imponerede over deres indsats i weekendens 3-0 sejr over Freiburg.

– Begge gjorde det rigtig godt mod Freiburg. Yussis aflevering til 1-0 målet var svær, og Alexander fik mere selvtillid med sin scoring og assist.

På onsdag skal Leipzig forsøge at vende et 0-2 nederlag mod Liverpool på udebane, og står det til Bild, så starter de to skandinavere sammen i den kamp.

Liverpool har ikke vundet deres seneste otte hjemmekampe, hvor de siden 21. januar har lidt seks nederlag i træk og blot scoret et enkelt mål.





Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København LIVE

LIVE: Delaney bliver – så lang er den nye kontrakt

UEFA med vild ændring

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

José Mourinho vil have dansk stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Felix Beijmo er færdig i AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Tiden er ved at rinde ud

Sats på disse ni spillere, FCK!

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken