Yussuf Poulsen hyldes af stort tysk medie

Den danske landsholdsangriber har spillet en vigtig rolle for RB Leipzig i de seneste tre kampe, og det bliver der i den grad lagt mærke til.



Yussuf Poulsen har haft svært ved at få netmaskerne til at blafre i denne sæsons udgave af Bundesligaen.

Sølle to Bundesliga-mål var den danske angriber noteret for, inden han kom i gang igen 27. februar mod Borussia Mönchengladbach.

Siden har han vist sig som en vigtig mand for Leipzig med mål og assist i de to efterfølgende kampe.

Det er særligt hans samarbejde med den tidligere FC Midtjylland-spiller Alexander Sørloth, der mandag roses i den store tyske avis Bild.

– Sørloth og Poulsen spiller en vigtig rolle for klubben. I de seneste tre kampe har de to angribere været involveret i syv af klubbens otte mål i rollen som enten målscorer eller oplægger, skriver avisen.

Ifølge norske Sørloth fungerer samspillet med Yussuf Poulsen rigtig godt, og Leipzig-træner, Julian Nagelsmann, er imponerede over deres indsats i weekendens 3-0 sejr over Freiburg.

– Begge gjorde det rigtig godt mod Freiburg. Yussis aflevering til 1-0 målet var svær, og Alexander fik mere selvtillid med sin scoring og assist.

På onsdag skal Leipzig forsøge at vende et 0-2 nederlag mod Liverpool på udebane, og står det til Bild, så starter de to skandinavere sammen i den kamp.

Liverpool har ikke vundet deres seneste otte hjemmekampe, hvor de siden 21. januar har lidt seks nederlag i træk og blot scoret et enkelt mål.





TransferLIVE: Brøndby bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Sønderjyske køber ny cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Viaplay med stor AGF-nyhed

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tunesien – Japan

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK