Harry Kane må vente mindst et døgn mere på karrierens første titel.
Med den karantæneramte angriber på tribunen spillede Bayern München lørdag eftermiddag 3-3 på udebane med RB Leipzig, hvor en dansker indtog en sen hovedrolle.
Indskiftede Yussuf Poulsen chippede dybt inde i tillægstiden det udlignende mål i nettet og udskød Bayerns guldfest.
Bayern kunne ellers have lukket mesterskabskampen med en sejr, men må nu vente på at se, om Bayer Leverkusen søndag vinder sin udekamp mod Freiburg.
Sker det ikke, havner pokalen i den sydtyske storby. Det er dog kun i teorien, at Leverkusen har en chance for at løbe med det hele. Med tre kampe igen er de forsvarende mestre ni point efter Bayern og har en markant dårligere målscore.
Men festen lader altså vente på sig.
Kane, der har tilbragt det meste af karrieren i Tottenham, har aldrig været med til at vinde en stor turnering.
Af den grund var han nok ekstra ærgerlig over at sidde udenfor i udekampen mod Leipzig, der stillede op med Poulsen på bænken fra start.
Fra sit plastiksæde kunne den engelske bundesligatopscorer se Bayern-målmand Jonas Urbig blamere sig ti minutter inde i kampen.
Urbig kom på mellemhånd, da talentfulde Xavi Simons med en præcis ydersideaflevering sendte Benjami Sesko i dybden.
Sesko så Bayerns sidste skanse være på skovtur og hamrede bolden i det tomme mål til 1-0.
Værre blev det med godt fem minutter til pause, hvor Lukas Klostermann i helt fri position pandede et frispark ind til en fordobling af føringen.
Serge Gnabry fik umiddelbart efter en gylden mulighed for at reducere på et helt åbent hovedstød, men tyskeren mangler tydeligvis Kanes målnæse.
Den fandt Kanes landsmand Eric Dier til gengæld efter en time, hvor englænderen dirigerede et hjørnespark i nettet med knolden.
Det gav øjeblikkeligt Bayern en ordentlig energiindsprøjtning. Mindre end et minut senere bankede Michael Olise udligningen i nettet, og kort efter var Konrad Laimer tæt på at sende hjemmeholdet helt til tælling med et hovedstød.
Leipzig red i første omgang stormen af, men kort før tid stod Leroy Sane for det, der lignede afgørelsen. Yussuf Poulsen havde dog andre planer, og på kampens sidste chance skaffede han Leipzig et vigtigt point i jagten på en plads i Champions League.
Leipzig er på femtepladsen før de sidste to spillerunder.
I den tyske hovedstad løb Jens Stage med opmærksomheden, da Union Berlin og Werder Bremen spillede 2-2.
Midtbanedynamoen bidrog i første halvleg med to mål på landsmanden Frederik Rønnow, men måtte efterfølgende se holdet smide sejren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne