Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

Bayern Münchens mesterskabsfest blev udskudt i Leipzig, mens Jens Stage scorede to gange på Frederik Rønnow.



Harry Kane må vente mindst et døgn mere på karrierens første titel.

Med den karantæneramte angriber på tribunen spillede Bayern München lørdag eftermiddag 3-3 på udebane med RB Leipzig, hvor en dansker indtog en sen hovedrolle.

Indskiftede Yussuf Poulsen chippede dybt inde i tillægstiden det udlignende mål i nettet og udskød Bayerns guldfest.

Bayern kunne ellers have lukket mesterskabskampen med en sejr, men må nu vente på at se, om Bayer Leverkusen søndag vinder sin udekamp mod Freiburg.

Sker det ikke, havner pokalen i den sydtyske storby. Det er dog kun i teorien, at Leverkusen har en chance for at løbe med det hele. Med tre kampe igen er de forsvarende mestre ni point efter Bayern og har en markant dårligere målscore.

Men festen lader altså vente på sig.

Kane, der har tilbragt det meste af karrieren i Tottenham, har aldrig været med til at vinde en stor turnering.

Af den grund var han nok ekstra ærgerlig over at sidde udenfor i udekampen mod Leipzig, der stillede op med Poulsen på bænken fra start.

Fra sit plastiksæde kunne den engelske bundesligatopscorer se Bayern-målmand Jonas Urbig blamere sig ti minutter inde i kampen.

Urbig kom på mellemhånd, da talentfulde Xavi Simons med en præcis ydersideaflevering sendte Benjami Sesko i dybden.

Sesko så Bayerns sidste skanse være på skovtur og hamrede bolden i det tomme mål til 1-0.

Værre blev det med godt fem minutter til pause, hvor Lukas Klostermann i helt fri position pandede et frispark ind til en fordobling af føringen.

Serge Gnabry fik umiddelbart efter en gylden mulighed for at reducere på et helt åbent hovedstød, men tyskeren mangler tydeligvis Kanes målnæse.

Den fandt Kanes landsmand Eric Dier til gengæld efter en time, hvor englænderen dirigerede et hjørnespark i nettet med knolden.

Det gav øjeblikkeligt Bayern en ordentlig energiindsprøjtning. Mindre end et minut senere bankede Michael Olise udligningen i nettet, og kort efter var Konrad Laimer tæt på at sende hjemmeholdet helt til tælling med et hovedstød.

Leipzig red i første omgang stormen af, men kort før tid stod Leroy Sane for det, der lignede afgørelsen. Yussuf Poulsen havde dog andre planer, og på kampens sidste chance skaffede han Leipzig et vigtigt point i jagten på en plads i Champions League.

Leipzig er på femtepladsen før de sidste to spillerunder.

I den tyske hovedstad løb Jens Stage med opmærksomheden, da Union Berlin og Werder Bremen spillede 2-2.

Midtbanedynamoen bidrog i første halvleg med to mål på landsmanden Frederik Rønnow, men måtte efterfølgende se holdet smide sejren.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Forventer rekord i Superliga-klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

– Han har en “grim” side

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Smadrer transferrekord

Thomas Frank: De vinder VM

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Sort uheld’ i Viborg

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Spændende transfermelding om Maxsø

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret