Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

Bayern Münchens mesterskabsfest blev udskudt i Leipzig, mens Jens Stage scorede to gange på Frederik Rønnow.



Harry Kane må vente mindst et døgn mere på karrierens første titel.

Med den karantæneramte angriber på tribunen spillede Bayern München lørdag eftermiddag 3-3 på udebane med RB Leipzig, hvor en dansker indtog en sen hovedrolle.

Indskiftede Yussuf Poulsen chippede dybt inde i tillægstiden det udlignende mål i nettet og udskød Bayerns guldfest.

Bayern kunne ellers have lukket mesterskabskampen med en sejr, men må nu vente på at se, om Bayer Leverkusen søndag vinder sin udekamp mod Freiburg.

Sker det ikke, havner pokalen i den sydtyske storby. Det er dog kun i teorien, at Leverkusen har en chance for at løbe med det hele. Med tre kampe igen er de forsvarende mestre ni point efter Bayern og har en markant dårligere målscore.

Men festen lader altså vente på sig.

Kane, der har tilbragt det meste af karrieren i Tottenham, har aldrig været med til at vinde en stor turnering.

Af den grund var han nok ekstra ærgerlig over at sidde udenfor i udekampen mod Leipzig, der stillede op med Poulsen på bænken fra start.

Fra sit plastiksæde kunne den engelske bundesligatopscorer se Bayern-målmand Jonas Urbig blamere sig ti minutter inde i kampen.

Urbig kom på mellemhånd, da talentfulde Xavi Simons med en præcis ydersideaflevering sendte Benjami Sesko i dybden.

Sesko så Bayerns sidste skanse være på skovtur og hamrede bolden i det tomme mål til 1-0.

Værre blev det med godt fem minutter til pause, hvor Lukas Klostermann i helt fri position pandede et frispark ind til en fordobling af føringen.

Serge Gnabry fik umiddelbart efter en gylden mulighed for at reducere på et helt åbent hovedstød, men tyskeren mangler tydeligvis Kanes målnæse.

Den fandt Kanes landsmand Eric Dier til gengæld efter en time, hvor englænderen dirigerede et hjørnespark i nettet med knolden.

Det gav øjeblikkeligt Bayern en ordentlig energiindsprøjtning. Mindre end et minut senere bankede Michael Olise udligningen i nettet, og kort efter var Konrad Laimer tæt på at sende hjemmeholdet helt til tælling med et hovedstød.

Leipzig red i første omgang stormen af, men kort før tid stod Leroy Sane for det, der lignede afgørelsen. Yussuf Poulsen havde dog andre planer, og på kampens sidste chance skaffede han Leipzig et vigtigt point i jagten på en plads i Champions League.

Leipzig er på femtepladsen før de sidste to spillerunder.

I den tyske hovedstad løb Jens Stage med opmærksomheden, da Union Berlin og Werder Bremen spillede 2-2.

Midtbanedynamoen bidrog i første halvleg med to mål på landsmanden Frederik Rønnow, men måtte efterfølgende se holdet smide sejren.

/ritzau/





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Langer ud efter Peter Sørensen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Hugo Ekitike misser VM

Bayern München – Real Madrid

Øjner europæisk trofæ

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Nu reagerer Morten Krogh

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Dansker ser gult i London

Heldige danske damer slår Sverige

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

22 millioner kroner!