Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

Bayern Münchens mesterskabsfest blev udskudt i Leipzig, mens Jens Stage scorede to gange på Frederik Rønnow.



Harry Kane må vente mindst et døgn mere på karrierens første titel.

Med den karantæneramte angriber på tribunen spillede Bayern München lørdag eftermiddag 3-3 på udebane med RB Leipzig, hvor en dansker indtog en sen hovedrolle.

Indskiftede Yussuf Poulsen chippede dybt inde i tillægstiden det udlignende mål i nettet og udskød Bayerns guldfest.

Bayern kunne ellers have lukket mesterskabskampen med en sejr, men må nu vente på at se, om Bayer Leverkusen søndag vinder sin udekamp mod Freiburg.

Sker det ikke, havner pokalen i den sydtyske storby. Det er dog kun i teorien, at Leverkusen har en chance for at løbe med det hele. Med tre kampe igen er de forsvarende mestre ni point efter Bayern og har en markant dårligere målscore.

Men festen lader altså vente på sig.

Kane, der har tilbragt det meste af karrieren i Tottenham, har aldrig været med til at vinde en stor turnering.

Af den grund var han nok ekstra ærgerlig over at sidde udenfor i udekampen mod Leipzig, der stillede op med Poulsen på bænken fra start.

Fra sit plastiksæde kunne den engelske bundesligatopscorer se Bayern-målmand Jonas Urbig blamere sig ti minutter inde i kampen.

Urbig kom på mellemhånd, da talentfulde Xavi Simons med en præcis ydersideaflevering sendte Benjami Sesko i dybden.

Sesko så Bayerns sidste skanse være på skovtur og hamrede bolden i det tomme mål til 1-0.

Værre blev det med godt fem minutter til pause, hvor Lukas Klostermann i helt fri position pandede et frispark ind til en fordobling af føringen.

Serge Gnabry fik umiddelbart efter en gylden mulighed for at reducere på et helt åbent hovedstød, men tyskeren mangler tydeligvis Kanes målnæse.

Den fandt Kanes landsmand Eric Dier til gengæld efter en time, hvor englænderen dirigerede et hjørnespark i nettet med knolden.

Det gav øjeblikkeligt Bayern en ordentlig energiindsprøjtning. Mindre end et minut senere bankede Michael Olise udligningen i nettet, og kort efter var Konrad Laimer tæt på at sende hjemmeholdet helt til tælling med et hovedstød.

Leipzig red i første omgang stormen af, men kort før tid stod Leroy Sane for det, der lignede afgørelsen. Yussuf Poulsen havde dog andre planer, og på kampens sidste chance skaffede han Leipzig et vigtigt point i jagten på en plads i Champions League.

Leipzig er på femtepladsen før de sidste to spillerunder.

I den tyske hovedstad løb Jens Stage med opmærksomheden, da Union Berlin og Werder Bremen spillede 2-2.

Midtbanedynamoen bidrog i første halvleg med to mål på landsmanden Frederik Rønnow, men måtte efterfølgende se holdet smide sejren.

/ritzau/





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Norge – Frankrig

De er enige med Mathias Jensen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Senegal – Irak

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

Uruguay – Spanien

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Kap Verde – Saudi-Arabien

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyrkiet – USA

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen