FC Midtjylland skriver i aften klubhistorie ved at træde ind i Champions League-gruppespillet. Modstanderen er italienske Atalanta, der i den seneste Champions League-sæson nåede helt frem til kvartfinalen, hvor PSG blev endestationen.
FC Midtjylland-spillere og – trænere tror på et godt resultat i debuten, selv om respekten for det yderst offensive Serie A-mandskab er stort.
Vi er her klar med 10 statistiske nedslag til kampen – leveret i samarbejde med Spilxperten.com:
– FC Midtjylland møder italiensk modstand for bare anden gang i en europæisk turnering. I 2015/16 tabte FCM begge gruppekampe til Napoli i Europa League.
– Atalanta har ikke gode minder fra deres seneste møde med et dansk hold. FC København sendte nemlig Atalanta ud i mørket i Europa League-kvalifikationen i august 2018 efter straffesparks-konkurrence oven på to kampe uden scoring.
– FC Midtjyllands største nederlag i en europæisk turnering ligger tilbage til 2015, hvor Napoli vandt med hele 5-0 i Europa League. To af dem fem gange FCM har lukket fire eller flere mål ind i europæiske kampe har været mod italiensk modstand – begge gange Napoli.
– Atalanta har vundet deres seneste to udekampe i europæiske hovedturneringer – begge i den seneste sæsons Champions League. Atalanta har dog aldrig tidligere vundet tre udekampe i træk i europæiske turneringer.
– Kampen i aften vil være den første ikke-kvalifikations-kamp i Europa siden februar 2016, hvor det endte med et smerteligt 1-5-nederlag til Manchester United i Europa League. FC Midtjylland har kun en sejr fra deres seks seneste gruppekampe i europæiske turneringer – fire nederlag, en uafgjort.
– Atalanta har scoret i 16 af holdets 17 europæiske kampe, hvis man ser bort fra kvalifikationskampe. I de tre knockout-kampe det blev til i Champions League i den seneste sæson scorede Atalanta i alt ni mål – otte mod Valencia over to kampe i ottendedelsfinalen og et i den enlige* kvartfinale mod PSG (*pga. Corona, red)
– FC Midtjylland har kun tabt en af holdets seneste fire europæiske hjemmekampe i en europæisk hovedturnering – to sejre og en uafgjort. Seneste sejr var 2-1 over Manchester United i februar 2016.
– Atalantas eneste nederlag i de seneste seks kampe i en europæisk hovedturnering var 1-2-nederlaget til PSG i sommer. Inden da vandt Atalanta 4-1 og 4-3 over Valencia i 1/8-finalen i CL, sejrede med 3-0 over Shakhtar Donetsk i gruppespillet, 2-0 over Dinamo Zagreb i gruppespillet og delte 1-1 mod Manchester City i gruppespillet.
– FC Midtjylland lukkede 18 mål ind i de seneste otte kampe i europæiske hovedturneringer – alle i Europa League 2015/16, hvilket var flest mål af alle deltagende hold i turneringens sæson.
– Josip Ilcic har scoret i alt ni mål i sine seneste 13 europæiske kampe for Atalanta (kval-kampe ikke medregnet) – fire af målene kom i samme kamp i CL-1/8-finalen i marts måned, hvor Valencia blev nedlagt med 4-3.
Læs optakten til FC Midtjylland – Atalanta med bud på resultatet her
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
I svime over Højlund
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Medie peger på FC København
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
INTERVIEW
