FC Midtjylland skriver i aften klubhistorie ved at træde ind i Champions League-gruppespillet. Modstanderen er italienske Atalanta, der i den seneste Champions League-sæson nåede helt frem til kvartfinalen, hvor PSG blev endestationen.
FC Midtjylland-spillere og – trænere tror på et godt resultat i debuten, selv om respekten for det yderst offensive Serie A-mandskab er stort.
Vi er her klar med 10 statistiske nedslag til kampen – leveret i samarbejde med Spilxperten.com:
– FC Midtjylland møder italiensk modstand for bare anden gang i en europæisk turnering. I 2015/16 tabte FCM begge gruppekampe til Napoli i Europa League.
– Atalanta har ikke gode minder fra deres seneste møde med et dansk hold. FC København sendte nemlig Atalanta ud i mørket i Europa League-kvalifikationen i august 2018 efter straffesparks-konkurrence oven på to kampe uden scoring.
– FC Midtjyllands største nederlag i en europæisk turnering ligger tilbage til 2015, hvor Napoli vandt med hele 5-0 i Europa League. To af dem fem gange FCM har lukket fire eller flere mål ind i europæiske kampe har været mod italiensk modstand – begge gange Napoli.
– Atalanta har vundet deres seneste to udekampe i europæiske hovedturneringer – begge i den seneste sæsons Champions League. Atalanta har dog aldrig tidligere vundet tre udekampe i træk i europæiske turneringer.
– Kampen i aften vil være den første ikke-kvalifikations-kamp i Europa siden februar 2016, hvor det endte med et smerteligt 1-5-nederlag til Manchester United i Europa League. FC Midtjylland har kun en sejr fra deres seks seneste gruppekampe i europæiske turneringer – fire nederlag, en uafgjort.
– Atalanta har scoret i 16 af holdets 17 europæiske kampe, hvis man ser bort fra kvalifikationskampe. I de tre knockout-kampe det blev til i Champions League i den seneste sæson scorede Atalanta i alt ni mål – otte mod Valencia over to kampe i ottendedelsfinalen og et i den enlige* kvartfinale mod PSG (*pga. Corona, red)
– FC Midtjylland har kun tabt en af holdets seneste fire europæiske hjemmekampe i en europæisk hovedturnering – to sejre og en uafgjort. Seneste sejr var 2-1 over Manchester United i februar 2016.
– Atalantas eneste nederlag i de seneste seks kampe i en europæisk hovedturnering var 1-2-nederlaget til PSG i sommer. Inden da vandt Atalanta 4-1 og 4-3 over Valencia i 1/8-finalen i CL, sejrede med 3-0 over Shakhtar Donetsk i gruppespillet, 2-0 over Dinamo Zagreb i gruppespillet og delte 1-1 mod Manchester City i gruppespillet.
– FC Midtjylland lukkede 18 mål ind i de seneste otte kampe i europæiske hovedturneringer – alle i Europa League 2015/16, hvilket var flest mål af alle deltagende hold i turneringens sæson.
– Josip Ilcic har scoret i alt ni mål i sine seneste 13 europæiske kampe for Atalanta (kval-kampe ikke medregnet) – fire af målene kom i samme kamp i CL-1/8-finalen i marts måned, hvor Valencia blev nedlagt med 4-3.
Læs optakten til FC Midtjylland – Atalanta med bud på resultatet her
LIVE
TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
FC København tjente millioner tirsdag aften
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
