10 stærke til FC Midtjylland – Atalanta: Italienske tæv skræmmer

FC Midtjylland er klar til en hård debut i Champions League onsdag aften – her optakts-nedslag til aftenens kamp.



FC Midtjylland skriver i aften klubhistorie ved at træde ind i Champions League-gruppespillet. Modstanderen er italienske Atalanta, der i den seneste Champions League-sæson nåede helt frem til kvartfinalen, hvor PSG blev endestationen.

FC Midtjylland-spillere og – trænere tror på et godt resultat i debuten, selv om respekten for det yderst offensive Serie A-mandskab er stort.

Vi er her klar med 10 statistiske nedslag til kampen – leveret i samarbejde med Spilxperten.com: 

– FC Midtjylland møder italiensk modstand for bare anden gang i en europæisk turnering. I 2015/16 tabte FCM begge gruppekampe til Napoli i Europa League.

– Atalanta har ikke gode minder fra deres seneste møde med et dansk hold. FC København sendte nemlig Atalanta ud i mørket i Europa League-kvalifikationen i august 2018 efter straffesparks-konkurrence oven på to kampe uden scoring.

– FC Midtjyllands største nederlag i en europæisk turnering ligger tilbage til 2015, hvor Napoli vandt med hele 5-0 i Europa League. To af dem fem gange FCM har lukket fire eller flere mål ind i europæiske kampe har været mod italiensk modstand – begge gange Napoli.

– Atalanta har vundet deres seneste to udekampe i europæiske hovedturneringer – begge i den seneste sæsons Champions League. Atalanta har dog aldrig tidligere vundet tre udekampe i træk i europæiske turneringer.

– Kampen i aften vil være den første ikke-kvalifikations-kamp i Europa siden februar 2016, hvor det endte med et smerteligt 1-5-nederlag til Manchester United i Europa League. FC Midtjylland har kun en sejr fra deres seks seneste gruppekampe i europæiske turneringer – fire nederlag, en uafgjort.

– Atalanta har scoret i 16 af holdets 17 europæiske kampe, hvis man ser bort fra kvalifikationskampe. I de tre knockout-kampe det blev til i Champions League i den seneste sæson scorede Atalanta i alt ni mål – otte mod Valencia over to kampe i ottendedelsfinalen og et i den enlige* kvartfinale mod PSG (*pga. Corona, red)

– FC Midtjylland har kun tabt en af holdets seneste fire europæiske hjemmekampe i en europæisk hovedturnering – to sejre og en uafgjort. Seneste sejr var 2-1 over Manchester United i februar 2016.

– Atalantas eneste nederlag i de seneste seks kampe i en europæisk hovedturnering var 1-2-nederlaget til PSG i sommer. Inden da vandt Atalanta 4-1 og 4-3 over Valencia i 1/8-finalen i CL, sejrede med 3-0 over Shakhtar Donetsk i gruppespillet, 2-0 over Dinamo Zagreb i gruppespillet og delte 1-1 mod Manchester City i gruppespillet.

– FC Midtjylland lukkede 18 mål ind i de seneste otte kampe i europæiske hovedturneringer – alle i Europa League 2015/16, hvilket var flest mål af alle deltagende hold i turneringens sæson.

– Josip Ilcic har scoret i alt ni mål i sine seneste 13 europæiske kampe for Atalanta (kval-kampe ikke medregnet) – fire af målene kom i samme kamp i CL-1/8-finalen i marts måned, hvor Valencia blev nedlagt med 4-3.
 
Læs optakten til FC Midtjylland – Atalanta med bud på resultatet her







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Blæst fuldstændig omkuld

Laver aftale med Frederik Birk

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjerne peger på Højlund

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

– Han ender i Premier League

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FC Fredericia – Vejle Boldklub

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Storroser dansk super-talent

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afviser mesterskabssnak

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Bayern slår rekord i ny storsejr

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Har ondt af Steve Cooper

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder