FC Midtjylland skriver i aften klubhistorie ved at træde ind i Champions League-gruppespillet. Modstanderen er italienske Atalanta, der i den seneste Champions League-sæson nåede helt frem til kvartfinalen, hvor PSG blev endestationen.
FC Midtjylland-spillere og – trænere tror på et godt resultat i debuten, selv om respekten for det yderst offensive Serie A-mandskab er stort.
Vi er her klar med 10 statistiske nedslag til kampen – leveret i samarbejde med Spilxperten.com:
– FC Midtjylland møder italiensk modstand for bare anden gang i en europæisk turnering. I 2015/16 tabte FCM begge gruppekampe til Napoli i Europa League.
– Atalanta har ikke gode minder fra deres seneste møde med et dansk hold. FC København sendte nemlig Atalanta ud i mørket i Europa League-kvalifikationen i august 2018 efter straffesparks-konkurrence oven på to kampe uden scoring.
– FC Midtjyllands største nederlag i en europæisk turnering ligger tilbage til 2015, hvor Napoli vandt med hele 5-0 i Europa League. To af dem fem gange FCM har lukket fire eller flere mål ind i europæiske kampe har været mod italiensk modstand – begge gange Napoli.
– Atalanta har vundet deres seneste to udekampe i europæiske hovedturneringer – begge i den seneste sæsons Champions League. Atalanta har dog aldrig tidligere vundet tre udekampe i træk i europæiske turneringer.
– Kampen i aften vil være den første ikke-kvalifikations-kamp i Europa siden februar 2016, hvor det endte med et smerteligt 1-5-nederlag til Manchester United i Europa League. FC Midtjylland har kun en sejr fra deres seks seneste gruppekampe i europæiske turneringer – fire nederlag, en uafgjort.
– Atalanta har scoret i 16 af holdets 17 europæiske kampe, hvis man ser bort fra kvalifikationskampe. I de tre knockout-kampe det blev til i Champions League i den seneste sæson scorede Atalanta i alt ni mål – otte mod Valencia over to kampe i ottendedelsfinalen og et i den enlige* kvartfinale mod PSG (*pga. Corona, red)
– FC Midtjylland har kun tabt en af holdets seneste fire europæiske hjemmekampe i en europæisk hovedturnering – to sejre og en uafgjort. Seneste sejr var 2-1 over Manchester United i februar 2016.
– Atalantas eneste nederlag i de seneste seks kampe i en europæisk hovedturnering var 1-2-nederlaget til PSG i sommer. Inden da vandt Atalanta 4-1 og 4-3 over Valencia i 1/8-finalen i CL, sejrede med 3-0 over Shakhtar Donetsk i gruppespillet, 2-0 over Dinamo Zagreb i gruppespillet og delte 1-1 mod Manchester City i gruppespillet.
– FC Midtjylland lukkede 18 mål ind i de seneste otte kampe i europæiske hovedturneringer – alle i Europa League 2015/16, hvilket var flest mål af alle deltagende hold i turneringens sæson.
– Josip Ilcic har scoret i alt ni mål i sine seneste 13 europæiske kampe for Atalanta (kval-kampe ikke medregnet) – fire af målene kom i samme kamp i CL-1/8-finalen i marts måned, hvor Valencia blev nedlagt med 4-3.
Læs optakten til FC Midtjylland – Atalanta med bud på resultatet her

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

– Det bliver skamredet

OB – FC Fredericia

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

– En stor beslutning

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Chikaneret i 90 minutter

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Hylder dansk debutant

Ikke sket i 8 år

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Elkjær jubler over Frank

Holdt på stor hemmelighed

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid
