10 stærke til FC Midtjylland – Atalanta: Italienske tæv skræmmer

FC Midtjylland er klar til en hård debut i Champions League onsdag aften – her optakts-nedslag til aftenens kamp.



FC Midtjylland skriver i aften klubhistorie ved at træde ind i Champions League-gruppespillet. Modstanderen er italienske Atalanta, der i den seneste Champions League-sæson nåede helt frem til kvartfinalen, hvor PSG blev endestationen.

FC Midtjylland-spillere og – trænere tror på et godt resultat i debuten, selv om respekten for det yderst offensive Serie A-mandskab er stort.

Vi er her klar med 10 statistiske nedslag til kampen – leveret i samarbejde med Spilxperten.com: 

– FC Midtjylland møder italiensk modstand for bare anden gang i en europæisk turnering. I 2015/16 tabte FCM begge gruppekampe til Napoli i Europa League.

– Atalanta har ikke gode minder fra deres seneste møde med et dansk hold. FC København sendte nemlig Atalanta ud i mørket i Europa League-kvalifikationen i august 2018 efter straffesparks-konkurrence oven på to kampe uden scoring.

– FC Midtjyllands største nederlag i en europæisk turnering ligger tilbage til 2015, hvor Napoli vandt med hele 5-0 i Europa League. To af dem fem gange FCM har lukket fire eller flere mål ind i europæiske kampe har været mod italiensk modstand – begge gange Napoli.

– Atalanta har vundet deres seneste to udekampe i europæiske hovedturneringer – begge i den seneste sæsons Champions League. Atalanta har dog aldrig tidligere vundet tre udekampe i træk i europæiske turneringer.

– Kampen i aften vil være den første ikke-kvalifikations-kamp i Europa siden februar 2016, hvor det endte med et smerteligt 1-5-nederlag til Manchester United i Europa League. FC Midtjylland har kun en sejr fra deres seks seneste gruppekampe i europæiske turneringer – fire nederlag, en uafgjort.

– Atalanta har scoret i 16 af holdets 17 europæiske kampe, hvis man ser bort fra kvalifikationskampe. I de tre knockout-kampe det blev til i Champions League i den seneste sæson scorede Atalanta i alt ni mål – otte mod Valencia over to kampe i ottendedelsfinalen og et i den enlige* kvartfinale mod PSG (*pga. Corona, red)

– FC Midtjylland har kun tabt en af holdets seneste fire europæiske hjemmekampe i en europæisk hovedturnering – to sejre og en uafgjort. Seneste sejr var 2-1 over Manchester United i februar 2016.

– Atalantas eneste nederlag i de seneste seks kampe i en europæisk hovedturnering var 1-2-nederlaget til PSG i sommer. Inden da vandt Atalanta 4-1 og 4-3 over Valencia i 1/8-finalen i CL, sejrede med 3-0 over Shakhtar Donetsk i gruppespillet, 2-0 over Dinamo Zagreb i gruppespillet og delte 1-1 mod Manchester City i gruppespillet.

– FC Midtjylland lukkede 18 mål ind i de seneste otte kampe i europæiske hovedturneringer – alle i Europa League 2015/16, hvilket var flest mål af alle deltagende hold i turneringens sæson.

– Josip Ilcic har scoret i alt ni mål i sine seneste 13 europæiske kampe for Atalanta (kval-kampe ikke medregnet) – fire af målene kom i samme kamp i CL-1/8-finalen i marts måned, hvor Valencia blev nedlagt med 4-3.
 
Læs optakten til FC Midtjylland – Atalanta med bud på resultatet her





Vil have stjernetræner til Tottenham


Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Liverpool-spiller i chokskifte?

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Jagtet af FCK – nu skifter han

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Spøger i kæmpeklub

På vej til storklub

Storklub lurer på Mohamed Salah

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Lurer på dyr dansk stjerne

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Philadelphia Union forhandler om dansker

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Stopper alle forhandlinger

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Solgt for 285 millioner