Optakt: FC Midtjylland – Atalanta

De danske mestre står over for et af Europas bedste angrebshold i deres Champions League-debut.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Artur Dias, Portugal
På TV: 3+
Hashtag: #fcmata #cldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Tiden er inde. FC Midtjylland får opfyldt klubbens vildeste drøm, når Europas største klubturnering gæster MCH Arena. Der er ingen, der forventer, at værterne vinder, men de vil selvfølgelig være opsatte på at gøre god figur, når nu de endelig har kvalificeret sig.

I både Superligaen og Champions League-kvalifikationen har defensiven været fundamentet for FC Midtjyllands succes. Den kommer på sin hidtil sværeste opgave onsdag aften. Atalanta var et af de farligste angrebshold i hele Europa i seneste sæson med sine 98 mål i Serie A – 22 flere end mestrene fra Juventus.

De danske mestre kommer direkte fra en fin sejr over OB, hvor flere af holdets offensive kræfter til gengæld viste sig frem: Sory Kaba scorede og assisterede, Pione Sisto kom også på tavlen, og Anders Dreyer fortsatte sin storform.

Cheftræner Brian Priske måtte undvære Frank Onyeka og Junior Brumado i det opgør. Onyeka fik en skade, da han var med Nigerias landshold, men Priske håber at have ham klar mod Atalanta. FCM har ikke meddelt, om Brumado var sat af eller også døjede med en skade.

Atalanta:
Holdet havde fået en hæsblæsende start på Serie A-sæsonen med tre sejre og 13 scoringer i tre kampe. Napoli hev imidlertid Atalanta ned på jorden igen med en 4-1-sejr i den forgangne runde.

Atalantas første fire ligakampe har dog bekræftet det, som holdet viste i seneste sæson: Offensiven er ikke til at spøge med. Det var kun Manchester City og Bayern München i Europas fem største ligaer, der kunne præstere et lignende højt scoringsgennemsnit på 2,6.

Holdet er dog udfordret af, at succesen har sendt en række af klubbens spillere på deres respektive landshold. Det presser en trup, der ikke hører til Champions Leagues bredeste. I sidste uge var Atalantas tre colombianere eksempelvis først hjemme i Bergamo torsdag aften, fredag tog holdet sydpå til Napoli, og lørdag var der kamp.

Læs også:Video: Pione Sisto laver perlemål i FCM-sejr over OB

Som den danske assistenttræner Jens Bangsbo sagde til tipsbladet.dk mandag: Det er en stor udfordring, for et af Atalantas kendetegn har netop været, at spillerne rent fysisk er i stand til at levere det, som den aggressive spillestil kræver af dem.

Derfor skal man nok forvente en vis rotation mod FC Midtjylland. Truppen er samtidig ramt af en række skader: Mattia Caldara, Pierluigi Gollini, Cristiano Piccini og Ruslan Malinovsky.

Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Atalanta: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Evander, Sisto – Kaba

Atalanta (3-4-1-2): Sportiello – Palomino, Tolói, Romero – Hateboer, Pasalic, de Roon, Gosens – Gómez – Muriel, Zapata

Profilen:
Allerede i seneste sæson var Papu Gómez en nøglespiller i Atalantas angreb med 8 mål og 18 oplæg i alle turneringer, og i denne sæson er han bare trådt endnu mere i karakter. Den 32-årige argentiner er noteret for fire kasser og to assists i fire Serie A-kampe, så ham får FC Midtjylland sit hyr med onsdag aften.

Vidste du, at..:
Den tidligere Esbjerg-træner John Lammers har en søn ved navn Sam Lammers. Han skiftede i sommer til Atalanta. Han har scoret i begge holdets to seneste kampe.

Dom:
Hvor imponerende det end var af FC Midtjylland at kvalificere sig til gruppespillet, venter der en udfordring af en helt andet kaliber denne gang. Det er svært at forestille sig, at den ellers stærke defensiv holder stand.

Læs også:Atalanta fik store tæsk i generalprøven før mødet med FC Midtjylland

Buddet herfra er da også, at FCM får en hård Champions League-debut og taber 3-0 til Atalanta.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Dreyer efter comeback mod OB: Vi kunne være foran 4-0 ved pausen
Læs også:FCM føler sig Champions League-klar trods vanskelig periode
Læs også:Sisto efter vildt frisparksmål: Til træning går det slet ikke så godt


Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Fælder hård Schmeichel-dom

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Italienske medier hylder ham

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Eriksen ude med hård kritik

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’