Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Artur Dias, Portugal
På TV: 3+
Hashtag: #fcmata #cldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Tiden er inde. FC Midtjylland får opfyldt klubbens vildeste drøm, når Europas største klubturnering gæster MCH Arena. Der er ingen, der forventer, at værterne vinder, men de vil selvfølgelig være opsatte på at gøre god figur, når nu de endelig har kvalificeret sig.
I både Superligaen og Champions League-kvalifikationen har defensiven været fundamentet for FC Midtjyllands succes. Den kommer på sin hidtil sværeste opgave onsdag aften. Atalanta var et af de farligste angrebshold i hele Europa i seneste sæson med sine 98 mål i Serie A – 22 flere end mestrene fra Juventus.
De danske mestre kommer direkte fra en fin sejr over OB, hvor flere af holdets offensive kræfter til gengæld viste sig frem: Sory Kaba scorede og assisterede, Pione Sisto kom også på tavlen, og Anders Dreyer fortsatte sin storform.
Cheftræner Brian Priske måtte undvære Frank Onyeka og Junior Brumado i det opgør. Onyeka fik en skade, da han var med Nigerias landshold, men Priske håber at have ham klar mod Atalanta. FCM har ikke meddelt, om Brumado var sat af eller også døjede med en skade.
Atalanta:
Holdet havde fået en hæsblæsende start på Serie A-sæsonen med tre sejre og 13 scoringer i tre kampe. Napoli hev imidlertid Atalanta ned på jorden igen med en 4-1-sejr i den forgangne runde.
Atalantas første fire ligakampe har dog bekræftet det, som holdet viste i seneste sæson: Offensiven er ikke til at spøge med. Det var kun Manchester City og Bayern München i Europas fem største ligaer, der kunne præstere et lignende højt scoringsgennemsnit på 2,6.
Holdet er dog udfordret af, at succesen har sendt en række af klubbens spillere på deres respektive landshold. Det presser en trup, der ikke hører til Champions Leagues bredeste. I sidste uge var Atalantas tre colombianere eksempelvis først hjemme i Bergamo torsdag aften, fredag tog holdet sydpå til Napoli, og lørdag var der kamp.
Læs også:Video: Pione Sisto laver perlemål i FCM-sejr over OB
Som den danske assistenttræner Jens Bangsbo sagde til tipsbladet.dk mandag: Det er en stor udfordring, for et af Atalantas kendetegn har netop været, at spillerne rent fysisk er i stand til at levere det, som den aggressive spillestil kræver af dem.
Derfor skal man nok forvente en vis rotation mod FC Midtjylland. Truppen er samtidig ramt af en række skader: Mattia Caldara, Pierluigi Gollini, Cristiano Piccini og Ruslan Malinovsky.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Atalanta: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Evander, Sisto – Kaba
Atalanta (3-4-1-2): Sportiello – Palomino, Tolói, Romero – Hateboer, Pasalic, de Roon, Gosens – Gómez – Muriel, Zapata
Profilen:
Allerede i seneste sæson var Papu Gómez en nøglespiller i Atalantas angreb med 8 mål og 18 oplæg i alle turneringer, og i denne sæson er han bare trådt endnu mere i karakter. Den 32-årige argentiner er noteret for fire kasser og to assists i fire Serie A-kampe, så ham får FC Midtjylland sit hyr med onsdag aften.
Vidste du, at..:
Den tidligere Esbjerg-træner John Lammers har en søn ved navn Sam Lammers. Han skiftede i sommer til Atalanta. Han har scoret i begge holdets to seneste kampe.
Dom:
Hvor imponerende det end var af FC Midtjylland at kvalificere sig til gruppespillet, venter der en udfordring af en helt andet kaliber denne gang. Det er svært at forestille sig, at den ellers stærke defensiv holder stand.
Læs også:Atalanta fik store tæsk i generalprøven før mødet med FC Midtjylland
Buddet herfra er da også, at FCM får en hård Champions League-debut og taber 3-0 til Atalanta.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Dreyer efter comeback mod OB: Vi kunne være foran 4-0 ved pausen
Læs også:FCM føler sig Champions League-klar trods vanskelig periode
Læs også:Sisto efter vildt frisparksmål: Til træning går det slet ikke så godt
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
MEDIE
Storklub jagter to danskere
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
MEDIE
