FCM føler sig Champions League-klar trods vanskelig periode

FC Midtjylland glæder sig over at have tanket selvtillid inden Champions League med en 3-1-sejr over OB.



FC Midtjylland vandt lørdag eftermiddag 3-1 over OB i Superligaen og kunne dermed tanke vigtige point på selvtillidskontoen inden onsdagens første opgør i gruppespillet i Champions League.

FCM-træner Brian Priske valgte ikke at spare nogen spillere, selv om OB-kampen blev spillet bare fire dage før Champions League-kampen mod italienske Atalanta.

Frank Onyeka deltog ikke i kampen mod OB, men det skyldtes en lille skade i landsholdssammenhæng. Priske håber, at han er klar onsdag.

– Det har været en vanskelig periode med landskampsaktivitet. Det er de vilkår, der er. Men jeg synes, at vi står godt inden Atalanta-kampen, siger FCM-træneren.

Modsat FCM fik Atalanta en dårlig generalprøve inden Champions League-opgøret onsdag, da holdet fra Bergamo tabte 1-4 til Napoli i Serie A.

Brian Priske var efter OB-kampen opmærksom på Atalantas nederlag.

– Vi kan altid tage noget med og se, hvad Napoli gjorde godt. Men onsdag er en anden kamp, der kræver en anden mentalitet og indstilling.

Også FC Midtjyllands anfører og forsvarsgeneral, Erik Sviatchenko, var lykkelig over at få en sejr inden onsdagens Champions League-opgør.

– Sejren over OB giver selvfølgelig ekstra moral. Det hjælper på selvforståelsen at vinde efter at have været bagud.

– Men det bliver et andet tempo på onsdag, siger Sviatchenko.

De mange midtugekampe mod europæiske tophold bliver ifølge Erik Sviatchenko ikke noget, der får den store indflydelse på FCM’s superligasæson.

– Målt på kvalitet har vi niveauet til at være konkurrencedygtige i både Superliga og Champions League. Det fysiske skal vi vænne os til.

FC Midtjyllands første kamp i Champions League-gruppespillet spilles onsdag klokken 21 hjemme på MCH Arena mod Atalanta.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Medie: De lurer på FCM-profil

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Canada – Marokko

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Laudrup stopper på TV 2

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Åbner for sommertransfer

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller