FC Midtjylland vandt lørdag eftermiddag 3-1 over OB i Superligaen og kunne dermed tanke vigtige point på selvtillidskontoen inden onsdagens første opgør i gruppespillet i Champions League.
FCM-træner Brian Priske valgte ikke at spare nogen spillere, selv om OB-kampen blev spillet bare fire dage før Champions League-kampen mod italienske Atalanta.
Frank Onyeka deltog ikke i kampen mod OB, men det skyldtes en lille skade i landsholdssammenhæng. Priske håber, at han er klar onsdag.
– Det har været en vanskelig periode med landskampsaktivitet. Det er de vilkår, der er. Men jeg synes, at vi står godt inden Atalanta-kampen, siger FCM-træneren.
Modsat FCM fik Atalanta en dårlig generalprøve inden Champions League-opgøret onsdag, da holdet fra Bergamo tabte 1-4 til Napoli i Serie A.
Brian Priske var efter OB-kampen opmærksom på Atalantas nederlag.
– Vi kan altid tage noget med og se, hvad Napoli gjorde godt. Men onsdag er en anden kamp, der kræver en anden mentalitet og indstilling.
Også FC Midtjyllands anfører og forsvarsgeneral, Erik Sviatchenko, var lykkelig over at få en sejr inden onsdagens Champions League-opgør.
– Sejren over OB giver selvfølgelig ekstra moral. Det hjælper på selvforståelsen at vinde efter at have været bagud.
– Men det bliver et andet tempo på onsdag, siger Sviatchenko.
De mange midtugekampe mod europæiske tophold bliver ifølge Erik Sviatchenko ikke noget, der får den store indflydelse på FCM’s superligasæson.
– Målt på kvalitet har vi niveauet til at være konkurrencedygtige i både Superliga og Champions League. Det fysiske skal vi vænne os til.
FC Midtjyllands første kamp i Champions League-gruppespillet spilles onsdag klokken 21 hjemme på MCH Arena mod Atalanta.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
VM-spiller alvorligt skadet
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Liam Rosenior tager til Paris
EKSKLUSIVT
