FC Midtjylland vandt lørdag eftermiddag 3-1 over OB i Superligaen og kunne dermed tanke vigtige point på selvtillidskontoen inden onsdagens første opgør i gruppespillet i Champions League.
FCM-træner Brian Priske valgte ikke at spare nogen spillere, selv om OB-kampen blev spillet bare fire dage før Champions League-kampen mod italienske Atalanta.
Frank Onyeka deltog ikke i kampen mod OB, men det skyldtes en lille skade i landsholdssammenhæng. Priske håber, at han er klar onsdag.
– Det har været en vanskelig periode med landskampsaktivitet. Det er de vilkår, der er. Men jeg synes, at vi står godt inden Atalanta-kampen, siger FCM-træneren.
Modsat FCM fik Atalanta en dårlig generalprøve inden Champions League-opgøret onsdag, da holdet fra Bergamo tabte 1-4 til Napoli i Serie A.
Brian Priske var efter OB-kampen opmærksom på Atalantas nederlag.
– Vi kan altid tage noget med og se, hvad Napoli gjorde godt. Men onsdag er en anden kamp, der kræver en anden mentalitet og indstilling.
Også FC Midtjyllands anfører og forsvarsgeneral, Erik Sviatchenko, var lykkelig over at få en sejr inden onsdagens Champions League-opgør.
– Sejren over OB giver selvfølgelig ekstra moral. Det hjælper på selvforståelsen at vinde efter at have været bagud.
– Men det bliver et andet tempo på onsdag, siger Sviatchenko.
De mange midtugekampe mod europæiske tophold bliver ifølge Erik Sviatchenko ikke noget, der får den store indflydelse på FCM’s superligasæson.
– Målt på kvalitet har vi niveauet til at være konkurrencedygtige i både Superliga og Champions League. Det fysiske skal vi vænne os til.
FC Midtjyllands første kamp i Champions League-gruppespillet spilles onsdag klokken 21 hjemme på MCH Arena mod Atalanta.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
LIVE
TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
USA spiller sig videre trods rødt kort
